Achter kostuums in Dikke Toren gaan soapverhalen schuil Wandelprogramma 'Elke stap telt' Centree viert nieuwe gericht op verbeteren conditie website met vrijkaartje 26 SCHOUWEN-DUIVELAND hhi De directie van Ovet in Terneuzen en Vlissingen-Oost vraagt bonden om het laatste bod voor te leggen aan hun leden mm TERNEUZEN - De directie van ko- lenoverslagbedrijf Ovet in Terneu zen en Vlissingen-Oost is bereid een werkgelegenheidsgarantie te geven tot eind 2015, een ouderen- regeling in te voeren en de lonen beperkt te verhogen bovenop de al verleende compensatie voor ge stegen prijzen in 2013 en 2014. Ovet heeft gisteren dit eindbod gedaan aan de twee vakbonden waarbij personeel van het bedrijf in Terneuzen en Vlissingen-Oost is aangesloten, FNV Haven en Het Zwarte Corps (bond van machine- personeel). De vakbonden vragen een garantie van de werkgelegen heid voor vijf jaar en drie procent loonsverhoging over 2013 en 2014, inclusief de al gegeven automati sche prijscompensatie. Johan Martin, algemeen directeur van Ovet, vindt een werkgelegen heidsgarantie voor vijfjaar veel te lang. „De kolencentrale in Borsse- le sluit zo goed als zeker eind 2015. Een kleine miljoen ton per jaar verwerken wij voor dat be drijf op een totale overslag van 9,2 miljoen ton in 2013. Bovendien be staat er onzekerheid over de toe komst van cokesfabrieken in Luik en het Franse Lotharingen waar aan wij leveren. We kunnen niet heel ver vooruit kijken." De vakbonden zijn bereid een uit zondering te maken op de werkge legenheidsgarantie bij 'een flinke daling van de jaaroverslag'. „Vanaf een daling met twintig procent bedoelen ze, maar dat kunnen wij ons niet veroorloven", aldus Mar tin. „Een garantie tot eind 2015 is wel haalbaar. Welk ander bedrijf is be reid die te geven?" Een eis van de vakbonden is ook dat de reiskosten- en reistijdver goeding niet verslechtert. In de loop der jaren is het zwaartepunt van de activiteiten van Ovet ver plaatst van Terneuzen naar Vlis singen-Oost. Personeel uit Ter neuzen moet vaker naar Vlissin- gen. Martin: „Maar die vergoedingen staan momenteel wat ons betreft niet ter discussie." Zo wil Martin nog een ander mis verstand uit de wereld helpen, dat Ovet als onderdeel van het grote re HES Beheer in handen zou ko men van investeringsfonds Hes- tya Energy. De vakbonden zijn fel tegen die deal, omdat ze geen goe de ervaringen hebben met investe ringsfondsen die 'snel geld willen maken'. HES Beheer heeft echter minder dan de helft van de aandelen in Ovet, aldus Martin. Gisteren werd bovendien bekend dat een andere partij, Oxbow Coal, in de markt is om 50,1 procent van de aandelen in Ovet over te nemen. Oxbow is een multinational gespecialiseerd in de handel in brandstoffen als kolen. De Ovet-directie heeft de vakbon den gevraagd haar eindbod voof te leggen aan de leden. ;ff|l|jjjli Modisch gezien was dat een boeiende periode zo blijkt uit een enthousiaste toelichting van sa menstelster Baukje Bijlsma. Zij is al jaren in de weer met histori sche kostuums. „Niet dat ik een echte coupeuse ben hoor. Voor het werkelijk maken van die kle ding kan ik een beroep doen op vrouwen die dat wel heel goed kunnen. Zelfben ik meer van het verzamelen van informatie en het maken van de ontwerpen", zegt Bijlsma. Zij stelde ook een boekje samen met toelichtingen op alle personages die zij in hun kenmer kende kleding ten tonele voert in de Dikke Toren. „Daaruit blijkt dat er achter die historische figuren vaak ware soapverhalen schuilgaan", laat ze vergenoegd weten. „Dat boekje is trouwens voor vier euro te koop en een deel daarvan komt ten goe de aan de Stichting Vrienden van het Stadhuismuseum." Die op merking typeert Bijlsma, want zij legt nou eenmaal graag verbindin gen. Zo kan zij zich heel goed voorstellen dat bezoekers van de Dikke Toren - dat waren er vorig jaar ruim 50.000 - ook belangstell- king hebben voor al het moois dat het Stadhuismuseum te bie den heeft. Tevens wordt in de Dik ke Toren de aandacht gevestigd op de andere musea op Schou- wen-Duiveland. Bijlsma bedeelt de hoofdrollen in de kostuumpresentatie toe aan keizer Napoleon Bonaparte en aan Koning Willem I van Oranje Nassau. Om inspiratie op te doen ging zij eind vorig jaar naar het schouwspel van de landing van Willem I in Scheveningen. Een manifestatie die gold als start voor de viering van 200 jaar Ko ninkrijk. In de bijrollen worden echtgeno tes, dochters, minnaars, hofdames en vertrouwelingen onder de aan dacht gebracht. Onder hen natuur lijk Lodewijk Napoleon en zijn vrouw Hortense de Beauharnais, die van 1806 tot 1810 koning en ko ningin van Nederland waren. :!>É0ê& viil! „Alle kostuums zijn geïnspireerd op de Empire stijl", vertelt Bijls ma. Zij onderscheidt daar diverse trends in. „Het begon met Mous seline, een zeer dunne soepel val lende stof. Maar die had de 'mous selineziekte' tot gevolg, ofwel: veel vrouwen en meisjes gingen letterlijk dood van de kou. Die stof was niet geschikt voor een ge bied met koude winters. Daarna werd er meer wol en fluweel ge dragen. Keizer Napoleon had gro te invloed op de mode Hij wilde alles in Frankrijk geproduceerd hebben en hofdames mochten niet tweemaal dezelfde japon dra gen in de tuinen van het paleis." ZIERIKZEE - In tien weken de con ditie zo verbeteren dat een paar ki lometer wandelen geen enkel pro bleem meer hoeft te zijn. Dat is het doel van het wandelprogram ma 'Elke stap telt' dat donderdag 10 april op Schouwen-Duiveland begint. Het is bedoeld voor niet-actieve, minder actieve, maar ook voor sportieve 55-plussers. Het programma is erop gericht sportiviteit en gezelligheid te combineren. Het advies voor de te nemen stappen zal voor ieder een verschillend zijn. „Tijdens de eerste bijeenkomst wordt een wandeltest afgenomen. Aan de hand van de testresultaten wordt per deelnemer het instapni- veau bepaald en krijgt iedereen een stappenteller en een indivi- dueelopbouwprogramma", licht Marianne Ketting-van der Goot van SMWO-Welzijn Schou wen-Duiveland toe. Naast het opbouwen van conditie is het volgens haar ook heel gezel lig om mee te doen. Wekelijks ko- Op Schouwen-Duiveland begint donderdag 10 april het wandelprogramma 'Elke Stap Telt'. men alle deelnemers bij elkaar om hun nieuwe weekschema op te halen, ervaringen uit te wisse len en desgewenst samen een mooie wandeling te maken. Tijdens een aantal bijeenkomsten wordt er ook voorlichting gege ven over gezondheid gerelateerde onderwerpen. Bijvoorbeeld over een actieve leefstijl, gezonde voe ding, juiste wandeluitrusting, re gulier sportaanbod of natuurbele ving. Belangstellenden voor 'Elke stap telt' kunnen contact opnemen met Marianne Ketting bij SM WO-Welzijn in Zierikzee, tele foonnummer: oni-453444- ZIERIKZEE - Om de lancering van haar nieuwe website te vieren, verloot Stichting Centree eenma lig twee vrijkaartjes voor het festi val Sing Swing-In vrijdagavond 11 april in de Nieuwe Kerk in Zie rikzee. „Onze vorige website was verou derd", geeft bestuursvoorzitter Frank van Asten van Centree aan. Die oude site werkte met 'Flash' waardoor op telefoons en tabiets van Apple sommige onderdelen niet te zien waren. Bovendien was de site niet responsive. Dat wil zeggen dat de site zich niet aanpaste aan bijvoorbeeld tele foon, tablet of een desktop. „We hebben nu een fantastische nieuwe website waarop alle infor matie over Centree te vinden is. Ook hebben onze partners een prominentere plek gekregen op de homepage en op een aparte 'partner-pagina'. Verder zie je in één oogopslag wanneer de volgen de editie van Centree is, wat het programma inhoudt en kun je ge lijk kaarten bestellen. Kortom, wij zijn er ontzettend blij mee", aldus Van Asten. Wie in aanmerking wil komen voor de vrijkaartjes dient een per soonlijke motivatie daarvoor te sturen naar www.centree.nl (via de knop contact), Ovet doet eindbod aan bonden door Harmen van der Werf 2015 De directie van Ovet is bereid tot eind volgend jaar de werkgelegenheid bij het bedrijf te garanderen. De vakbon den hebben een garantie voor vijf jaar gevraagd. door Ali Pankow ZIERIKZEE - 'Geboorte van een ko ninkrijk - einde van een keizerrijk' is de titel van de kostuumpresenta tie die tot eind oktober te zien is in de Dikke Toren in Zierikzee. Ter gelegenheid van de opening vrij dagavond 11 april van 19.00 tot 20.30 uur, komen veertien persona ges uit de geschiedenis van 1795 tot 1815 even tot leven. i Koning Willem I staat gereed onder een baldakijn in afwachting van de opening van de kostuumpresentatie. Naast hem in een wat grimmig tafereel zijn tijdgenoten nog afgedekt met plastic, foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52