Doodsoorzaak honderden karpers blijft vooralsnog een mysterie Worst 'Geef beelden overval vrij' 4 BINNENLAND Kamp Westerbork wil 'zichtbaarder' maken wat het 'Durchgangslager' ooit was. Er is een barak herbouwd. FERRY MINGELEN PvdA-leider Samsom zal er misschien wel eens van dromen: dat hij ooit geroemd wordt omdat hij in deze moeilijke tijd de verant woordelijkheid nam voor ver gaande hervormingen en bezui nigingen. Ooit... Misschien.Maar nu in ieder geval niet. Bezuinigen pakt bij verkiezingen voor links zelden goed uit. Want links trekt kiezers die het vaak van de overheid moeten heb ben. Dat geldt in Nederland, dat geldt in Frankrijk. Het is daarom geen toeval dat zowel de PvdA van Samsom als de so cialistische PS van de Franse president Hollande zwaar Het is geen fraai gezicht ais'ie koehandel zo openlijk wordt bedreven. heeft verloren. Hollande ont slaat direct zijn halve ministers ploeg, inclusief de premier, en installeert een 'vechtkabinet". Zo werkt het niet in Den Haag. Maar er moest wel wat gebeu ren. In mei zijn de volgende, Europese verkiezingen. En of het nu lokaal of Europees is, de landelijke politiek staat er nooit los van. WD en PvdA sloten daarom maandag in het Torentje een deal, een aanpassing van het re geerakkoord. Lastenverlichting voor de midden- en hogere in komens, fijn voor Ruttes ach terban, in ruil voor het niet strafbaar stellen van illegaliteit, een vurige wens van Samsom om de onvrede binnen zijn par tij te beteugelen. Hebben die onderwerpen dan wat met el kaar te maken? Nee, natuurlijk. De oorspronkelijke deal was: de PvdA het kinderpardon, de WD de strafbaarstelling. Geen probleem, zonder compromis sen geen politiek. Maar hier gaat het om een platte politie ke uitruil. Goed te verdedigen vanuit WD- en PvdA-belang, maar wat moet de kiezer die ge loofde in het eerlijke verhaal? Hoé serieus was de WD dan, die de strafbaarstelling per se in het regeerakkoord wilde? Hoe geloofwaardig Samsom die beweerde dat het niks voor stelde, maar er nu voor 500 mil joen van af wil? Hoeveel belas ting kost een illegaal? Het is geen fraai gezicht als de koehandel zo openlijk wordt bedreven. Oud-minister Don- ner waarschuwde in 2011 tegen te veel openbaarheid in het be stuur: „U wilt toch ook niet we ten hoe worstjes precies wor den gemaakt?" Het is nog maar de vraag of dit worstje de PvdA-kiezer wel smaakt In alle Haagse raadsde- batten die ik heb gevolgd, ging het nooit over illegalen. Wel over criminaliteit, Marok kanen en vooral over de zorg. Gaat het wel goed als de ge meente de jeugd-en de oude renzorg van het Rijk over neemt? Is daar wel genoeg geld voor? Maandag beginnen de onder handelingen van WD en PvdA met de D66, Christenunie en SGP over de begroting voor 2015. Zij geven hun steun niet voor niks. Ze wensen verdere lastenverlichting, extra geld voor defensie, extra geld voor de zorg. Maar hoeveel geld is daar nog voor beschikbaar, nu WD en PvdA al op voorhand 500 miljoen aan verwachte meevallers uit de kas hebben gehaald? Had dat bedrag niet beter besteed kunnen worden? Europa: Internet blijft onaangetast Providers mogen geen geld vra gen voor doorgifte van internet diensten als WhatsApp en Net- flix. Dat heeft het Europarle ment gisteren beslist. Ook be sloot het parlement tot afschaf fing van extra belkosten in het buitenland (roaming) vanaf 15 december volgend jaar. Jihadist mag 20 jaar land niet meer in Jihadist Khalid K. uit Almere, die onlangs opdook op foto's waarop hij in Syrië met afge hakte hoofden zou poseren, mag twintig jaar Nederland niet meer in. Dat schrijft minis ter Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) naar aanleiding van Kamervragen van de PW. De nabestaanden en de achter ban van de twee overvallers die vorige week in de juweliers winkel in Deurne werden ge dood, moeten snel de bewa- kingsbeelden te zien krijgen. Dat voorstel wil Jan-Hein Kuij- pers, advocaat van het juwe liersechtpaar, doen aan het Openbaar Ministerie. Kuijpers: „Op de beelden zullen zij zien dat het regelrecht noodweer is geweest." Door het tonen van de beelden hoopt hij dat de rust onder de Marokkaanse ach terban terugkeert. Het juwe liersechtpaar geldt formeel nog als verdachte. WESTERBORK - Ietwat verbaasd kijkt Virry de Vries Robles (81) naar de houten barak nummer 56 op het voormalige kampterrein bij Westerbork. Voor het eerst sinds 1945 ziet ze iets terug van hoe het eens was. „Ik herken het wel", zegt ze dan resoluut. „Het was in mijn herinnering veel gro ter, maar ik was natuurlijk nog een meisje." In 1943 werd De Vries Robles sa men met haar familie in Amster dam opgepakt door de Duitsers en naar het Durchgangslager Wes terbork gedeporteerd. Twee jaar verbleef ze in barak 63, die iden tiek was aan nummer 56. Ze over leefde de oorlog. En toen ze in 1970 voor het eerst de moed had om naar Westerbork terug te ke ren, vond ze het maar niks. „Niets herinnerde aan wat het ooit was. Ik dacht toen: wat doe ik hier ei genlijk?" Ze vindt het daarom een uitste kend idee dat Herinneringscen trum Westerbork het kampter rein 'zichtbaarder en tastbaarder' wil maken. Een terrein dat nu, zo schetst directeur Dirk Mulder van het herinneringscentrum, eigen lijk een groot landschapspark is. Het doet een beroep op de fanta sie van de bezoeker om zich iets voor te stellen van het voorpor taal van Auschwitz en Bergen-Bel- sen voor 107.000 Nederlandse Jo den en zigeuners. „De huidige inrichting is weinig herkenbaar en weinig invoelbaar, een beetje abstract", vindt ook Mulder. „Vooral jongeren willen weten hoe het eruitzag, hoe de mensen hier konden leven." Want veel is er niet overgebleven toen het kamp in de jaren '60 en begin jaren '70 werd afgebroken. De vervallen woning van de kampcommandant staat er nog, evenals de opslagplaats voor aard appelen, een schuilbunker voor de SS-bewakers en een waterput in het bos. De ruim honderd ba rakken waar de Joden opeenge- propt moesten wonen en werken, de gaarkeuken, de beruchte spoor lijn - het is allemaal weg. Nederland heeft lang geworsteld met de oorlog, is een van de ver klaringen die Mulder geeft voor de grondige afbraak van het kamp. „Het zegt veel over hoe wij na de oorlog mét de oorlog zijn omgegaan. In elk dorp staat een monument dat het verzet eert, maar het enorme hoge percentage Nederlandse Joden dat niet zel den met onze medewerking naar de vernietigingskampen werd ge deporteerd, daar wilden we liever niet aan worden herinnerd." De barakken kregen veertig jaar geleden na de afbraak een heel an dere bestemming. De meeste wer den verkocht aan boeren. Die ge bruikten ze als opslagplaats of var kensstal. Een paar jaar geleden be sloot het herinneringscentrum op zoek te gaan naar dit 'besmette' verloren erfgoed. Een van de barakken werd terug gevonden in Zelhem, in de Gel derse Achterhoek. Archiefonder zoek wees uit dat het om barak 56 ging, gebouwd in 1942 vlak voor de Duitsers met de razzia's op de Joden begonnen. Hij mat 80 bij 10 meter en kon zo'n 600 mensen herbergen. Na nog meer onder zoek, onder meer van de bodem op het kampterrein, kon ook exact worden vastgesteld op wel ke plek de barak ooit stond. Pre cies op die plaats is hij nu op nieuw opgebouwd, zij het wel In de Grote Veenderplas in Barne- veld zijn 29 dode karpers gevon den, waarbij het Carp Edema Vi rus (CEV) is aangetroffen. „Alleen is de hoeveelheid van het pokken- virus dat is aangetroffen dermate laag dat het niet met zekerheid de doodsoorzaak is", ontkracht Olga Haenen, visziektedeskundige bij het CVI, eerdere berichten. Ver schillende media stelden volgens haar ten onrechte dat het pokken- virus de doodsoorzaak was. Waar de karpers dan wel aan sterven? „Dat is lastig. Het vroege voorjaar met het felle licht zou een van de oorzaken kunnen zijn." Sportvisserij Nederland kreeg tien meldingen van plassen waar dode karpers zijn gevonden. Woordvoerder Gerwin Gerlach: „Dat zal nog oplopen; we zijn net begonnen met registeren." Hij vreesde al dat verschillende karpers het leven zouden gaan la ten. „Door het warme weer heb ben karpers in de winter weinig weerstand opgebouwd en zijn ze mogelijk bevattelijker voor virus sen", gist Gerlach, die de concrete doodsoorzaak niet kent. Het is geen nieuw verschijnsel. In Nederland sterven al een kleine tien jaar karpers in het voorjaar; in 2011 bijvoorbeeld stierven er 85 in de Grote Gracht in Bredevoort. Ook toen was de doodsoorzaak een mysterie. Een wijkagent trof dinsdag in Zoe- termeer twintig dode karpers aan. Ook in de Gelderse en Utrechtse Vallei hebben al hon derd karpers het leven gelaten. BRUSSEL DEURNE ALMERE Verleden terug in door Rob Siebelink I Dirk Mulder voor de herbouwde barak 56, die na de oorlog werd gebruikt, als landbouwschuur. foto Karei Zwaneveld/HH door Chris Ottens LELYSTAD - Honderden karpers zijn deze week dood aangetroffen in Nederlandse plassen. Bij één kar per ontdekte het Centraal Veteri nair Instituut (CVI) een voor Neder land onbekend pokkenvirus, maar een concrete doodsoorzaak kan het instituut niet aanwijzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4