AMBACHT WONEN 7 K(n)oprot Moestuin VRAAG Si ANTWOORD BEGRIPPEN Haar huis is een mu seum. Niet dat je bij binnenkomst meteen struikelt over haar kunst werken, maar ze zijn er wel. Of pre ciezer, ze hangen. In de woonka mer, in de hal, in de trapopgang, in de slaapkamers. Eentje staat: haar kantklosversie van De Drie Haringen, een fraai renaissance- monument in de binnenstad van Deventer, haar woonplaats. Willemien Spekkink (nu 53) was 17 jaar toen ze werd bevangen door het kantklosvirus. Ze kocht een boekje over frivolité, een tech niek waarbij je met één enkele draad kunstwerkjes van knoopjes legt. Ook kantklossen stond erin. Ze had er nooit van gehoord, maar raakte al snel verknocht aan de handwerktechniek, ook wel sierweven genoemd. „Het is een binair systeem, nullen en enen, zeg maar. Kruisen, draaien, krui sen, draaien. Heel simpel. Net als breien: één recht, één averecht. Maar ook heel verslavend." De vruchten van haar ijver han gen door haar huis. Bij binnen komst, in de hal, valt het oog van de bezoeker op haar replica van Het huwelijkskleed, het kanten art- deco-geschenk van een kantgroep uit Brabant aan Juliana en Bern- hard bij hun huwelijk in 1937- Dan, in de woonkamer, staaltjes moderne kantklos-toepassingen. Zo hangt daar een schilderdoek met afbeelding van een branding; het water golft langs grote rotsen richting oever. Wie dichtbij komt, ziet dat de stroombewe ging van het water niet is geverfd (of gedrukt), maar met garen aan gebracht. Het draad ligt er als het ware bovenop. „Dat doek met die afbeelding lag bij de Action. Ik heb het zelf gepimpt. Dat kan door effectgaren of glanzende pail letten in het kantwerk te gebrui ken, maar ook op deze manier." Pimpen; dat past in het rijtje van vet cool en zo, de taal van de jeugd. Of in ieder geval van jonge re mensen, bij wie je niet direct de associatie met kantklossen hebt. „De aanwas van jonge leden laat bij de kantklosgroepen in ons land te wensen over. Dus probeer je het hipper te maken, bij een breder publiek onder de aandacht te brengen. Vroeger, op de lagere school, kreeg ik nog breiles. Dat was heel gewoon. Maar als je nu over bijvoorbeeld borduren be gint, heeft dat voor de jonge gene ratie al een stoffige klank. Dan hoef je helemaal niet meer over kantklossen te praten. Dat is jam mer, want deze techniek behelst veel meer dan een kanten kleedje maken. Moderne kunst voor in huis, applicaties op een handtas of op kleding, een kanten jasje voor om een kerstbal; de mogelijk heden zijn onbegrensd." De aandacht verschuift naar de eettafel, waar Spekkink het ma ken van een eenvoudig kantwerk demonstreert. Op de klosjes die ze gebruikt, is draad gewikkeld. Ze slaat de paren klosjes snel over elkaar heen, waarna ze een speld in het patroon op het kussen steekt. Die houdt het vlechtwerk op zijn plaats. Nooit geweten dat 'nullen en enen' zo ingewikkeld kan zijn. Ze lacht. „Dit zijn twaalf klosjes. Boven, in de kamer die ik als atelier heb ingericht, ben ik be zig met een werk dat 350 klosjes heeft. Het principe is hetzelfde, maar je moet goed opletten. Ga je verkeerd, dan mag je alles uitha len en opnieuw beginnen." Natuurlijk heeft Spekkink haar ei gen favorieten. Ze is in haar nop jes met haar Gezicht op Deventer. Dat werk was vorig jaar te zien op de tentoonstelling van de Landelij ke Organisatie Kant Kunst (LOKK), ter ere van het 35-jarig bestaan. „Ik ben er vier maanden lang een aantal avonden per week mee bezig geweest. Het is van wit kant, in Russische stijl, met band jes die slingeren en vervolgens aan elkaar zijn vastgemaakt. Het invullen van de huisjes was een uitdaging; daar bestond ook geen patroon voor. Om de juiste gloed en de gewenste pastelkleur te krij gen, heb ik aquarelverf gebruikt." Ze had het werk kunnen verko pen, nog tijdens de expositie. Maar nee. „Ik wil er zelf naar kun nen kijken. Soms maak ik een uit zondering, dan geef ik iets weg. Zoals aan mijn broer, die mijn kantwerk van een motorfiets mooi vond. Toen heb ik een nieu we gemaakt. De andere zit in het grote boek, waarin zelfs nog mijn allereerste werkje is opgeborgen." Willemien Spekkink kantklosser in Deventer VRIJDAG 4 APRIL 2014 'Nullen en enen, heel simpel dus' In deze wekelijkse rubriek, onder redactie van Jan van Mullem en Bauke Boersma, geven experts op het gebied van klussen, tuinieren, interieur en huishouden advies aan lezers. Het deskundigenpanel van deze week: TUINIEREN Romke van de Kaa is voormalig kweker, auteur van tal van tuinboeken en 'groencolumnist' voor dagbladen en vakbladen. H. Sengers ontdekte onlangs dat veel knoppen in zijn rododendrons dood en verdord zijn. „Kennissen noemen het koprot. Is er een bestrijdingsmid del en wanneer en hoe is het even tueel te behandelen? Bestaat het risi co dat het volgend jaar terugkeert en zit de oorzaak in de grond? Moeten de struiken wellicht gerooid worden? Het zijn er zes, van een meter hoog." Dat zijn nogal wat vragen, maar Rom ke van de Kaa verkneukelt zich eerst ergens anders om. „Mooie naam, kop rot. Al is knoprot nog beter. De kwaal komt door een schimmel die wordt verspreid door een cicade. Bestrijd de cicade en je bestrijdt de plaag. Maar ja, die cicade springt en blijft niet op één plek zitten als je met de spuitbus komt. Uitbreken van de aangetaste knoppen, waarin de cicade zijn eieren heeft gelegd, is eigenlijk de beste be strijding. Doe dat in de herfst." N. Janssen heeft sinds kort een moes tuin. „Ik wil een kweekbak in de moes tuin maken om voor te kweken. Tot die bak er is, wil ik alvast met zaadjes gaan werken in de volle grond. Kun nen de zaadjes zo in de grond of moet ik er eerst iets mee doen? Ik lees hier en daar dat ik moet voorkiemen in kiempotten, maar wat is wijsheid?" „Allereerst zou ik een boek gaan le zen over de groentetuin", adviseert Romke van Kaa. „Daar staat precies in hoe je moet zaaien. Ook in blogs op het internet is veel informatie te vin den. Een vragenrubriek als deze is te klein voor een handleiding voor het te len van groenten. In het algemeen: wil je groenten vervroegen, zaai dan bin nen in potten en plant de jonge plan ten later uit. Dat gaat goed met sla, to maten, courgettes, komkommers en bonen. Bij die laatste: zaai één boon per potje. Groenten als wortelen en bieten worden direct in de volle grond gezaaid. Zaadhandel Van de Wal (www.zaadhandelvanderwal.nl) geeft een handige zaaikalender uit, waarin staat wat je wanneer binnen of buiten moet zaaien. Voorkiemen is niet gebruikelijk, al kun je peulvruch ten wel kort in lauw water weken voor het zaaien." Bonen zaaien in potten. Zelf een vraag? Stuur een e-mail (indien mogelijk met een foto) naar wonen@depersdienst.nl door Jan van Mullem Kussen: 'Werkblad' onder het patroon. Kussens zijn er in verschillende vormen en groottes. De meeste zijn rond en variëren van 40 tot 60 centimeter in diameter. Ze zijn gevuld met natuur lijk materiaal of kunststof, vroeger ook wel met zee gras. Je moet er gemakke lijk spelden in kunnen ste ken. Klos: Garenhouder. Keuze uit diverse materialen, vaak van hout (onder meer palis sander, beuken). Er bestaan ook (goedkopere) kunst stof klosjes. Garen: Er kan worden ge klost met linnen, katoen, zijde en polyester. Paille: Vloeibaar plastic waarmee je kantwerken kunt verstevigen. Meer informatie: www.lokk.nl Via deze vereniging is ook een dvd te bestellen, genaamd Kant klos doe je zó. De dvd, waaraan ook Spekkink heeft meegewerkt, laat beginners kennisma ken met alle facetten van kantklossen. A reageren? wonen@depersdienst.nl Willemien Spekkink is trots op haar kanten versie van een Deventer monument (links), foto's Eric Brinkhorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 47