Minder woningen gedwongen verkocht Tweede huis vaker extra inkomstenbron lm 5 fSm ril Vm 2 WONEN O Het aantal gedwongen huizen verkopen is in het eerste kwar taal van dit jaar gedaald tot 1272, van 1313 in de eerste drie maan den van vorig jaar. Dat heeft de Stichting Waarborgfonds Eigen Woning (WEW), die de Nationa le Hypotheek Garantie verstrekt, bekendgemaakt. Vergeleken met het gemiddelde kwartaalcijfer van vorig jaar moesten echter 13 procent meer huiseigenaren hun woning met - een restschuld verkopen. „De toename is in lijn met de verwachtingen. Er is namelijk nog steeds sprake van dalende wonirigprijzen, waardoor meer woningen dieper onder water ko men te staan", stelt de stichting. Het gemiddelde bedrag dat het waarborgfonds bij verliezen op de verkoop moest uitkeren, liep in het eerste kwartaal op tot ruim 38.400 euro, tegen 37.830 euro in dezelfde periode vorig jaar. Vorig jaar kwam het aantal ver- liesdeclaraties door gedwongen verkopen uit op 4521. Het Waar borgfonds voorziet dat dit aantal in heel 2014 verder zal oplopen. Een chalet in de Alpen, een bun galow in de Ardennen of een ap partement aan de Griekse kust. Steeds meer mensen zien een tweede huis als een rendements volle investering. Dat blijkt uit het groeiende aantal bezoekers van de jaarlijkse beurs Second Ho me International die vorige week gehouden werd in de Utrechtse Jaarbeurs. De meeste kopers van een tweede huis willen hun spaargeld actief benutten en er rendement uit ha len. „Beleggen op de beurs is te riskant en sparen levert door de la ge rentes weinig op. Een tweede huis is een waardevaste bestem ming en door de crisis zijn veel prijzen binnen handbereik geko men", licht Henkjan Prins van Se cond Home International toe. Toplanden voor een tweede huis zijn Frankrijk, Spanje, Portugal, Ita lië, Turkije en Oostenrijk. Kopers gebruiken een tweede huis vooral voor de eigen vakanties, maar steeds vaker verhuren zij ook hun huis, met name in het hoogsei zoen. Dat levert een aardig extra in komen op, door verhuurrende- menten van 4 tot 8 procent. Heemstede, Nunspeet, Ooster hout, Rotterdam... Zwaantje Meerwaldt-Daalhuizen (74) was nooit zo honkvast. Zelfs een emigratie naar Australië komt in de rij verhuizingen voor. „Dat was in de jaren zes tig; de kinderen waren nog klein. In die tijd wa ren hier banen te kort en in Australië waren blanke immigranten welkom. De Nederlandse regering betaalde de overtocht." Haar man Roel was hoofdwerktuigkundige. Vijfeneenhalf jaar is het gezin in Australië geweest. Toen hielden ze het er voor gezien. „Ik vond het er ongezellig en niet erg vrouwvriendelijk. Mensen ontmoet ten elkaar alleen in clubs en pubs. En alles al tijd airconditioned. Daar wilde ik mijn kinde ren niet groot laten worden. We hebben eerst een jaar moeten sparen voor de terugreis." Het gezin keerde terug naar Nederland en ging in Oosterhout wonen. Twintig jaar geleden kwam Zwaantje met haar man terug naar Vlis- singen, naar Belvédère aan de boulevard. Vervol gens werd het de 22ste verdieping van de Sar- dijntoren en daarna de Kop van Zuid in Rotter dam. „Daar had ik wel een beetje heimwee. Mijn sociale leven ligt toch in Vlissingen. Op een dag was ik met mijn man in Vlissingen voor een crematie en toen zagen we een bord waarop stond dat ze hier appartementen gin gen bouwen. 'Da's ook leuk, midden in de stad, aan een pleintje!', zeiden we meteen. In juli 2001 zijn we verhuisd naar Marktstraat 14." Het echtpaar woonde zeer tevreden aan het ge zellige pleintje in hartje Vlissingen. Tot vier jaar geleden, op 1 april 2010, Zwaantje's man plotseling overleed. Het ruime appartement werd daarna te groot voor Zwaantje. „Ik voelde me er zo eenzaam. Ik wilde naar de boulevard terug en kleiner gaan wonen." Een kennis van Zwaantje woonde aan de boulevard en wees haar op het appartement bij hem in de buurt. Twee jaar geleden verhuisde Zwaantje hier heen, op 21 maart. Een nieuw begin. Het appartement aan de Marktstraat 14 staat sindsdien te koop. Intussen wordt- het ver huurd, volledig gemeubileerd. Zwaantje heeft alleen echt persoonlijke spullen meegenomen bij haar verhuizing. „Ik heb het appartement aan de boulevard opnieuw ingericht. Alle meu bels op Marktstraat 14 zijn blijven staan. Die grote meubels kan ik aan de boulevard niet kwijt." Alles wat is blijven staan, is over te ne men door de koper. De spullen zijn in 2001 nieuw aangeschaft. De koper kan ook één of twee parkeerplaatsen kopen in de nabij gelegen parkeerkelder Fonteyne. Deze kosten 17.500 eu ro per plaats. De parkeergarage is via een bin nendeur direct vanuit het appartementenge bouw te bereiken. Het appartement op de eerste verdieping in één van de Fonteyne-gebouwen is modern, ruim en licht. Zwaantje: „Dat komt ook door de extra hoogte, 3,20 meter in plaats van de 'nor male' 2,60. In dit gebouw hebben alleen de drie appartementen op deze verdieping dat." Dat komt omdat in het aangrenzende Fonteyne-ge- bouw op de eerste verdieping een winkel is ge vestigd. Deze heeft ook een hoogte van 3,20 me ter. Om de zichtlijn gelijk te laten lopen, is de eerste verdieping van het gebouw waarin Zwaantje's appartement zit, ook opgehoogd naar 3,20 meter. Het appartement aan de Marktstraat 14 is in principe per 1 oktober beschikbaar. Tot die da tum loopt het contract van de huidige huurder. „Maar misschien is daar nog wel iets anders over af te spreken." Morgen, tijdens Open Huizen Dag, houdt Zwaantje open huis in haar appartement aan de Marktstraat. Tussen 11.00 en 15.00 uur zijn kijkers van harte welkom. „Ik wil er van af en van het geld leuke dingen doen." Zoals op fami liebezoek naar Frankrijk, Brazilië en Tanzania. En misschien nog een keer terug naar Austra lië. Want de reislust is er nog steeds. Om tel kens terug te keren naar de Vlissingse boule vard. Zwaantje Meerwaldt-Daalhuizen is in haar leven vaak ver huisd. Telkens kwam ze terug in haar geboorteplaats Vlis singen. Inmiddels heeft ze een vaste stek gevonden aan haar geliefde boulevard. Het appartement waarin ze daar voor woonde, op Marktstraat 14, werd te groot en staat te koop. Morgen, tijdens Open Huizen Dag, is het te bezoe ken. LU Da's ook leuk, in de stad, aan een pleintje door Carla van de Merbel Zwaantje Meerwaldt-Daalhuizen aan de glazen tafel in de grote woon kamer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42