479 De ene koe met 'beter leven' is de andere niet Noord-Europa Baltische Steden Dierenleed ondanks eigen keurmerk IN HET NIEUWS 3 10900-969 De wereld is Kras Cruises vanuit Duitsland Extra ingekocht 12 dagen al v.a. Ga naar Kras.nl/npordjeuro KRAS DEN HAAG - Het is een wereld Van verschil of je als kalf van een melkkoe bij de slager belandt, of als koe die is gefokt voor vlees. Het leven van het eerste kalf is be roerder. Ook als hij met een Beter Leven-keurmerk in de winkel ligt. Rundvlees met een ster komt van dieren die als kalfje minimaal drie maanden melk mogen drin ken bij hun moeder. Meestal in de kudde: het grootste deel van het jaar in de wei. Kalfsvlees met hetzelfde keur merk komt van dieren die meteen zijn weggehaald bij hun moeder. Want moeder is een melkkoe; haar melk is niet bedoeld voor haar jong, maar voor de consu ment. Al na twee weken gaan de jonge dieren op transport, om in een stal van i,8 vierkante meter te worden vetgemest. Niet op een lekker strobed of een rubber mat, zoals vleesrunderen met een ster, maar op een roostervloer. Is het kalf van een melkkoe min der waard als dier dan een kalf van een ras dat speciaal wordt ge fokt voor zijn dikke vleesbillen? Het probleem is dat kalfsvlees en rundvlees producten zijn van twee totaal verschillende secto ren, zegt Hanneke van Ormondt van Wakker Dier. „Het vlees dat wordt verkocht als kalfsvlees, is in feite een bijproduct van de melk productie. Het komt van de stier tjes van melkkoeien, die elk jaar een kalf moeten baren om de melkproductie op gang te hou den. Het dierenwelzijn in die sec tor moest van diep komen: kalve ren kampten bewust met bloedar moede. Dat maakt kalfsvlees blank. Maar dieren met bloedar moede zijn hartstikke ziek. Eén Beter Leven-ster geeft aan dat de dieren geen bloedarmoede heb ben. Ze krijgen genoeg ijzer in hun voer. Ook krijgen ze meer ruwvoer en kortere transporten. Ten opzichte van vroeger is dat een belangrijke vooruitgang. De vleesveehouderij is altijd al be hoorlijk diervriendelijk geweest." Het is de vraag of consumenten zich bewust zijn van die verschil len. Maar in een campagne om hen daarop te wijzen, ziet Wak ker Dier niets. „In Engeland heb ben dierenbeschermers zo hard te gen kalfsvlees aangeschopt, dat niemand het meer wil eten. Nu worden de kalfjes er meteen en zinloos doodgemaakt. Dat willen we natuurlijk ook niet." DEN HAAG - De Dierenbescher ming neemt het niet zo nauw met de criteria voor haar eigen Be ter Leven-keurmerk. Dat blijkt uit onderzoek van deze krant. Zo heeft de Dierenbescherming onlangs besloten dat vleesrunde ren twee uur langer in veewagens mogen worden vervoerd. Dat stelt bedrijven in staat om dieren hele maal uit Zuid-Frankrijk te halen. Die worden in Nederland vetge mest en geslacht. Vanaf juli liggen ze in super markten als rundvlees met twee Beter Leven-sterren van de Die renbescherming. Het Ierse Greenfïelds-rundvlees, dat afgelopen jaren met één ster bij Albert Heijn in de schappen lag, blijkt nooit aan de eisen voor dat keurmerk te hebben voldaan. De stieren werden onder meer on verdoofd gecastreerd. Albert Heijn en de Dierenbescherming waren daarvan op de hoogte. „Met de producenten in Ierland hadden we begin 2009 afgespro ken dat ze binnen een paar jaar aan alle eisen van ons keurmerk zouden voldoen", zegt woordvoer der Niels Dorland van de Dieren bescherming. „Helaas bleek dat vorig jaar nog niet gebeurd." In ok tober is het Beter Leven-keur merk daarom van de verpakkin gen Iers rundvlees gehaald. De Dierenbescherming erkent dat in het verleden meer vlees sterren heeft gekregen, terwijl het niet voldeed aan de criteria voor haar keurmerk. „Pluimveehou ders hebben destijds vijf jaar tijd gekregen om een overdekte uit loop voor hun kippen te bou wen", zegt Dorland. „Zij hebben hun beloftes wel waargemaakt." De eisen aan het Beter Le ven-keurmerk zijn volgens hem 'niet in beton gegoten'. „De ster ren zijn een instrument om de vee-industrie stap voor stap dier vriendelijker te maken." Volgens Wakker Dier doen dergelijke con cessies afbreuk aan het keurmerk. Koon o.b.v. ;en é^alarnltl grsèrj 12 dagen 8 dagen v.a. 8 dagen door Annemieke van Dongen Baltische Steden St. Petersburg Vanuit Kiel naar o.a. Stockholm, Helsinki, Tallinn, St. Petersburg (2 dagen), Riga, Klaipeda, Gdansk. 1/ Nu fors in prijs verlaagd! April t/m augustus per Costa Pacifica****+ Zie: Kras.nl/37200 Kiel naar St. Petersburg Vanuit Kiel naar o.a. Kopenhagen, Gdynia (Gdansk), Helsinki en St. Petersburg. Spectaculaire vaartocht door Geirangerfjord Mei t/m augustus per MSC Orchestra****4" Zie: Kras.nl/37202 Cruise nu voordelig mee vanuit Hamburg of Kiel! Deze 4-sterren-plus cruises zijn inclusief havengelden en alle maaltijden aan boord. Keuze uit populair vaarroutes. Noorse fjorden Vanuit Hamburg naar o.a. Bergen, Eidfjord (Hardangerfjord), Stavanger en Oslo. Ook boekbaar inclusief vlucht naar Hamburg Juni augustus per Costa Mediterranea****4 Zie: Kras.nl/37203

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3