36 MENINGEN brieven F Ouderen Stoeltjeslift Bomen kappen Noodweer Noodweer 2 GFT Delta Delta 2 Samenvoeging Pensioen 0118-434005 De maatschappij is veranderd, het individualisme is toegenomen en in deze snelle opeenvolgende ver anderingen wordt het leven voor kwetsbare ouderen - zelfstandig wonend in wijken - er niet mak kelijker op. Gelukkig gaat de ge meente Vlissingen bij deze veelal onzichtbare problematiek 'oude ren vanaf 75 jaar' achter de voor deur visiteren. Met name de medi sche zorg blijkt vaak niet voldoen de, omdat deze niet is ingesteld op de complexe ouderenproblema tiek. Er is zorg jawel, maar die is te versplintert. Hierbij is nadruk kelijk passende zorg nodig. Hoe? Eén Ouderenconsultatiebureau! Dat helpt om vroegtijdig gezond heidsrisico's op te sporen, één ad vies op maat! Zorg onder één dak één loket bemand met ervaren verpleegkundigen en professione le ouderen adviseurs. Problemen op lichamelijk, geestelijk en so- ciaalgebied tijdig signaleren. Net als bij de auto APK moet de oude ren OPK de gewoonste zaak van de wereld worden. Dat is het re cept! Eerst komt het Ouderencon sultatiebureau en in tweede in stantie de huisarts. Daar moet ac tief op worden ingespeeld. Geen betere zorg dan voorzorg! De verstikkende Haagse liberaal- kapitalistische politiek wordt in alle vezels van de samenleving voelbaar. Zo leidt de diefachtige plundering van de woningcorpo raties tot vervelende consequen ties. Weer worden de (meestal) armlastigste burgers getroffen. Zo wordt ook de heer Kroes slachtof fer van de onmogelijkheid voor l'Escaut om nog speciale investe ringen te doen in zijn huurwo ning. De 93-jarige man wordt met al zijn wortels uit zijn dierbare grond getrokken. Zo'n leeftijd waarop je leefomgeving volgesta- peld ligt met emoties en herinne ringen. De vraag blijft nu wel of je dit alles de verhuurder mag aanrekenen. Wel weet ik, dat mijn grootvader als oprichter van 'Goed Wonen', waaruit l'Escaut uiteindelijk is voortgekomen, zich omdraait in zijn graf voor het feit, dat de hedendaagse verhuurder zich zo moet opstellen. Naast alle mondiale, Europese en landelijke ellende hebben we na tuurlijk ook onze lokale Terneu- zense problemen. Als ik het goed begrijp is die van 'de woudreu zen' er één van. Gelukkig zijn er in ons democratische land proce dures om aandacht te eisen voor het ondervinden van persoonlijk leed in de vorm van verminderd woongenot. Actievoerders heb ben hun probleem voorgelegd aan het college van B en W en het bestuur van onze stad heeft de problemen grondig bestudeerd en is uiteindelijk met een compro mis gekomen waarbij de bomen die de meeste overlast bezorgen worden gekapt. Uiteindelijk blijft er dan voldoende groen over om Oproer in het Brabantse Deurne, waar een juwelier door twee Marokkanen overvallen werd. De juweliersvrouw wordt verdacht van het neerschieten van twee overvallers, foto Hollandse Hoogte van te genieten. Persoonlijk vind ik het een uitstekend compromis al gaat het de actievoerders niet ver genoeg. Zij laten nu al via de krant weten bezwaar te zullen ma ken. Ik hoop, dat zij niet veronder stellen namens alle flatbewoners te spreken. Daarom langs deze weg alvast een ander geluid. Ik ben verbaasd over alle menin gen over wat wel en niet kan en mag met vuurwapens. Hoeveel rechters, officieren van justitie en juristen zouden wel eens met een pistool geschoten hebben en een idee hebben hoe moeilijk het is om onder grote stress je kop bij el kaar te houden en te richten/ schieten? Ik heb een infanterieop- leiding gehad bij de Koninklijke Luchtmacht in 1957 en heel veel geschoten met een pistool. Mijn mening: roofovervallers met vuur wapens en scherpe munitie ver dienen de zwaarst denkbare straf in ons rechtssysteem. Onderne mers die zich verdedigen tegen dit tuig verdienen de grootst mo gelijke sympathie en steun. In de krant een foto van een groepje Marokkanen met span doek waarop 'Marina geen hel din'. Nee, je bent geen heldin wanneer je iemand doodschiet. Maar wij hebben wel begrip voor zo'n reactie als een paar rotjon- gens zonder enig gevoel vinden dat ze met geweld mogen toeeige nen waarvoor je dag in dag uit, jaar in jaar uit bezig bent! En de tekst van het spandoek maakt dui delijk dat het begrip van de kant van de Marokkanen ontbreekt. Ik zie dat als een kernverschil met de Marokkaanse cultuur. Van oudsher leerden wij begrip te heb ben voor de ander, je eigen fouten te zien en met geven en nemen tot een oplossing te komen. In relationeel opzicht laat de is lam niets zien. Barmhartigheid en gastvrijheid is op zichzelf goed maar doet voor het goed houden van de onderlinge verhoudingen niets. In een moskee zag ik laatst dat een jongetje van vijf een keeldoor- snij-gebaar maakte naar een broer tje van drie. Veelzeggend! Eigen lijk weten we dit allang maar we hopen nog steeds dat we ongelijk hebben. Hester van Rees Zou men bij de gemeente Terneu zen weten dat een groot deel van de Vlissingse burgers gedwongen is om zijn gft in de grijze bak te gooien? Ongeveer 15 jaar geleden heeft Vlissingen de ondergrondse huisvuilopslag ingevoerd. De voornaamste reden: Er zou effi ciënter en dus goedkoper afval op gehaald kunnen worden. Bijko mend voordeel voor de burger was dat de afvalstoffenheffing op termijn dus omlaag zou gaan. In middels is de afvalstoffenheffing wederom verhoogd en is de ge scheiden inzameling van gft en restafval grotendeels om zeep ge holpen. Ook mensen met grote tuinen moeten tegenwoordig hun tuinafval in de grote algemene vergaarbak gooien. Aan Terneu zen de eer om dit Vlissingse pro bleem op te lossen. Kritische ge luiden vanuit de Vlissingse oppo sitie over deze kromme toestand zijn tot op heden door de wijze heren en dames die de meerder heid vormen weggewoven als niet ter zake doende. De heer Jan Franse uit Goes vraagt zich af of er meer klanten zijn getroffen door incidenten bij Delta. Die zijn er zeker, ook wij kregen te maken met de admini stratieve chaos bij Delta. Eerst in januari een foute jaarrekening, er was gerekend met geheel andere voorschotten, waarschijnlijk van een andere klant. Ten gevolge moesten wij bijbetalen, dit was met de juiste voorschotten niet nodig geweest. Ook was het wa ter niet meegerekend, dat werd la ter zo van de rekening afgeschre ven. Daarna brieven met drie ac- ceptgiro's met fors verhoogde voorschotbedragen met aparte voorschotten voor het water, die werden weer direct van de reke ning afgeschreven. Diverse keren gebeld, maar het komt niet goed. In oktober 2013 kregen ook wij een slimme meter, maar of dat een slimme zet van Delta was, vraag ik me af. Door zijn klanten zo nonchalant te behandelen, zet Delta zich fors buiten spel. Volgens de onlangs benoemde di recteur Kamerbeek van Delta zal er een nieuwe weg worden inge slagen. Ik vraag me af of dat wel mogelijk is als hij de doelstelling van het energieakkoord, het ver minderen van C02-uitstoot, on derschrijft. Zo langzamerhand moet ook hij weten dat de totale Nederlandse 18 procent C02-ver- mindering wereldwijd maar het lage effect heeft van 0,002 pro cent. Hij en Delta moeten zich af vragen of de miljarden investe ring wel gerechtvaardigd is. De ombouw van de kolencentrale tot biomassacentrale zal juist veel ne gatieve effecten hebben in de tota le natuur wat dan ook de reden was/is om de subsidieverlening in te trekken. De huidige kerncen trale ombouwen tot bijvoorbeeld een thoriumcentrale is realisti scher en 100 procent CO2 en grondstoffen vrij (gas-kolen-olie). Het leenstelsel ontbreekt in de ge schiedenisboeken van Zeeland. De paus, als vertegenwoordiger van de Almachtige God, gaf het gebied van het keizerrijk in leen aan de keizer. De keizer gaf het ge bied van het koninkrijk in leen aan de koning. De koning gaf het gebied van de graaf in leen aan de graaf. De graven van Vlaanderen gaven een deel van hun gebied, het toenmalige Zeeland, in onder- leen aan de graven van Holland. Dit deel van de geschiedenis leert, dat de samenvoeging van de provincies, Zeeland met Zuid-Hol land, niet zo vreemd is. Met regelmaat verschijnen er arti kelen over pensioenkorting. Een van de grote pensioenfondsen PMT heeft nu alle deelnemers een brief gestuurd met de aankon diging van 0,4 procent te korten vanaf 1 mei. Nu dat lijkt mee te vallen, slechts enkele euro's bru to, maar er zit een lelijk adertje onder het gras. De korting is niet over het na veelal 40 a 50 jaar wer ken opgebouwde bruto pensioen bedrag, maar gaat weer af van het reeds met 6,3 procent gekorte pen sioen bedrag in 2013. Dus eigen lijk weer een korting over het ge korte bedrag, ook al gaat het beter toch weer minder uit te geven! Brieven (max. 150 woorden) richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 91 4330 AB Middelburg lezersredacteur@pzc.nl Willem Cornells Murre Irislaan 16, Vlissingen Chris Verheul Paul Krugerstraat 2 flat 39, Vlissingen Ton Overbeek Churchilllaan 1060, Terneuzen Hans Vies Van Kleffenslaan 67, Middelburg Marktveld 7, Kloetinge Peter van Zalen Braamstraat 15, Oost-Souburg M. Volwerk Segeerssirigel 88, Middelburg Jan Duin Leliëndaleweg 15, Burgh-Haamstede L.J. Bensink Burg. Cerritsenstraat 20, Breskens C.M. de Jonge Goeman Borgesiusstraat 17, Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 36