AZ wacht zware klus in Lissabon Dallinga/Frans Bevers wint Zeeuwse derby Na zijn ontslag bij Rabobank koos Jan Raas voor de radiostilte. Na tien jaar wordt die nog altijd niet doorbroken. 30 SPORT JAN RAAS ALKMAAR - AZ heeft volgende week een zware klus te klaren in Lissabon. De Alkmaarse club ver loor gisteravond op eigen veld met o-i van Benfica. De kwartfi nale van de Europa League lijkt daardoor opnieuw het eindstation te worden voor AZ. In 2007 (Werder Bremen) en 2012 (Valencia) strandde AZ eveneens bij de laatste acht. In 2005 schopte de club het wél tot de halve fina le. Daarin liep het echter een aar dig trauma op. Een tegengoal in de laatste minuut van de verlen ging zorgde ervoor dat de finale aan de neus van AZ voorbijging. De tegenstander van toen was Sporting Lissabon. Gisteravond legde een andere club uit de Portugese hoofdstad de basis voor een volgend treur spel: Benfica. Ondanks een sterke eerste helft waarin Aron Johans son (terug in de basis) en Steven Berghuis dicht bij Alkmaarse doel punten waren, vond de club uit Lissabon kort na rust de in Euro pees verband o zo belangrijke uit- treffer. Niet voor niets zei AZ-trai- ner Dick Advocaat vooraf dat hij blij zou zijn als zijn ploeg de nul hield. Dat lukte alleen in aanval lend opzicht.... Aan het doelpunt van Benfica ging balverlies van Celso Ortiz vooraf en halfbakken ingrijpen van Nick Viergever. Met een tech nisch knappe volley zorgde Eduar- do Salvio uiteindelijk voor de Por tugese goal. Na dat doelpunt haalde AZ nim mer meer het niveau van voor de pauze of van voorgaande Europe se duels dit seizoen. AZ verloor immers pas één keer eerder: in de play-offs tegen het Griekse Atro- mitos. Sindsdien was de club uit Alkmaar in het hoofdtoernooi al tien duels op rij ongeslagen. Tot gisteravond. Bij Benfica zaten Filip Djuricic en Miralem Sulejmani, twee Serviërs met een verleden in de eredivisie, op de bank. KARAKTERISTIEK Zowel Patrick Vasseur als Thérèse Klompenhouwer snoepte de res pectievelijke tegenstanders Glenn Hofman en Eddy Leppens een set af en daar bleef het bij voor de benjamin uit Sluiskil. Grote broer Dallinga was op alle fronten een maatje te groot. Toch baalde Ber ry Dallinga, de man op bord drie van Verbrugge, na afloop van zijn partij tegen Jean Paul de Bruijn. „Ik had de tweede set moeten winnen", mopperde hij na. „Ik kwam voor maar miste onnodig een kans en toen ging Jean Paul er met een serie van vijf over heen." Vasseur pakte verrassend de eer ste set tegen Hofman, maar daar na werd de Hagenaar, die volgend seizoen definitief vertrekt naar BC Jorissen in Den Haag, alsmaar sterker en trok de partij naar zich toe. Dat deed Eddy Leppens vanaf het begin (15-0) tegen Klompen houwer en stond alleen de laatste set nog af. Caudron liet weer eens zijn klasse zien en liep Bart Ceule- mans onder voet met 3-0 en 1.875 tegen 0.681 gemiddeld. BRUGGE - Zijn telefoon gaat niet meer dan vier keer over. „Da's lang geleden", klinkt het dan op gewekt aan de andere kant van de lijn. Jan Raas (61) is aan het bood schappen doen, laat hij weten. „Moet ook gebeuren hè." De Zeeuw klinkt ontspannen. Niet als een schuwe man, die angstval lig ieder contact met de buitenwe reld probeert te voorkomen. Hij verstopt zich niet achter voort durend wisselende telefoonnum mers. Toch slaagt de oud-prof er alweer tien jaar in om buiten beeld te blijven. Ieder verzoek voor een interview, uitleg of toe lichting wordt op besliste toon af gehouden. Cameraploegen die denken hem te kunnen verrassen langs de lijn bij voetbalvereniging Patrijzen of in het plaatselijke ca fé vangen steevast bot. Jan Raas is nog altijd de baas. Zo als hij zijn hele leven een echte baas is geweest. Als coureur was hij een briesende stier die de Zeeuwse storm die door zijn lijf en hoofd raasde, kon omzetten in verbeten, krachtige pedaalslagen. Zo won hij in 1977 Milaan-Sanre- mo. Zo pakte hij 35 jaar geleden (in 1979) de Ronde van Vlaande ren en de wereldtitel en was het drie jaar later raak in Parijs-Rou- baix. Niemand binnen de ploeg die hem tegen durfde spreken. Volgens zijn ploegmaats van toen reed Raas tierend en scheldend van start- naar finishplaats. Dertig jaar geleden zette de pas 32-jarige Raas de koersfïets aan de kant. Het lichaam wilde niet meer. „Sindsdien heb ik er ook nooit meer op gezeten", liet hij eens weten. De Zeeuw werd ploegleider en teambaas. In de au to of op de fiets, Raas bleef dezelf de harde, maar o zo duidelijke baas. Twintig jaar geleden nam hij een volgend drastisch besluit nadat hij bij terugkeer uit Milaan-Sanre- mo thuis in 's-Heerenhoek oog in oog had gestaan met een overval ler, die zijn gezin gegijzeld hield. Met een hamer sloeg Raas de man het huis uit en nam zich voor zijn gezin nooit meer lang al leen te laten. De baas stapte uit de ploegleiderswagen en runde de ploeg vanuit zijn kantoortje thuis. Eerst WordPerfect, daarna Novell en vanaf 1996 Rabobank. Zo af en toe volgde de voormalige kampioen de koers nog wel eens vanuit de auto. Nadat Maarten den Bakker in 1998 de Amstel Gold Race verloor van zijn mede vluchter Rolf Jarmann, durfde hij Raas niet onder ogen te komen. „Die man moet vroeger een gewel dige coureur zijn geweest", sprak Den Bakker vol ontzag. „Dat zie je aan zijn ogen. Hij kwam naast me rijden, hij keek me aan en ik dacht: ik kan hier maar beter win nen." Een jaar later was het wel prijs in de Amstel Gold Race. Nu keek Mi chael Boogerd in de ogen van de Zeeuw. Maar ook in die van zijn vluchtmakker Lance Armstrong. Hoe graag hij ook wilde meewer ken met de Amerikaan, de orders van Raas om niet over te nemen negeren, durfde hij niet. Je kunt zeggen dat Raas daar toen zelfs Armstrong de baas was. Binnen zijn eigen ploeg werd het hem na de eeuwwisseling steeds lastiger gemaakt om de onbetwis te leider te blijven. In 1996 had hij samen met Rabo-topman Her man Wijffels de basis gelegd voor een nieuwe ploeg. Twee Zeeuw en, twee sterke koppen, één ge dachte. Nadat Wijffels was ver trokken bij de'bank, werd het alle maal anders. Er kwamen ceo's die bij een bezoekje aan de Tour vroe gen wanneer 'de rijders' bij de start arriveerden. Geen verstand van wielrennen hebben, vond Raas niet erg. Wel dat die mensen zich met zijn beleid wilden be moeien. Het is nog altijd niet duidelijk waarom Raas eind 2003 moest op stappen bij zijn eigen ploeg. Was het zijn soms weinig diplomatie ke taalgebruik tegenover de men sen van de bank? Was het de ma nier waarop hij tekeer kon gaan in de koers als hij een keertje moest invallen als ploegleider? Óf was - zoals algemeen wordt aange nomen - het wel of niet gebruik maken van doping het struikel blok? De bank eiste podiumplek ken en Raas riep dan dat dat zon der doping niet mogelijk was. Toen hij de indruk kreeg dat de bank via De Telegraaf ('Rabo pakt Raas aan') bezig was de poten on der zijn stoel te zagen, barstte de bom. Nukkige Jan Raas nam zich direct voor er nooit nog met één woord op terug te komen. Tegen niemand. Alleen zo af en toe bries te de stier nog. Zoals in zijn co lumns in het Algemeen Dagblad, waarin hij met voelbaar plezier keer op keer de 'bankiersploeg' op de hak nam. Nadat Michael Rasmussen in de Tour de France van 2007 werd ont maskerd als valsspeler, pakte hij de telefoon ook met graagte op. Wie weet vertel ik mijn verhaal over een tijdje wei. Maar nu niet „Ik had na drie weken al spijt dat ik hem had aangenomen. Ik wilde hem toch al niet. Ze hebben me overgehaald hem te nemen." De vervolgvraag stellen had geen zin. „De rest zoeken jullie zelf maar uit." In 2009 schreef Fred van Slogte- ren een fraai boek over de man die velen zien als de beste Neder landse klassiekerrenner ooit. Raas weigerde iedere medewerking, maar kon het ook niet laten om in een soort nawoord de bank te waarschuwen de strijd met hem aan te gaan. Ze konden hem beter met rust laten. Als hij na de aan val in De Telegraaf een boekje over hen had open gedaan 'be stond er allang geen Rabo-wieler- ploeg meer.' Daarna werd het weer stil rond de man uit 's-Heerenhoek. Onder tussen zeggen meer en meer wie- Aron Johansson, die bij AZ terugkeerde in de basis, mist in de eerste helft een grote kans tegen Benfica. foto Karei Delvoye/VI Images Tien jaar uit beeld door Ad Pertijs AZ-Benfica 0-1 (0-0). 48. Salvio 0-1. Scheidsrechter: Moen (Noo). Gele kaart: M. Johansson (AZ), Gai- tan, Siqueira, Salvio, Pereira (Ben). Aantal toeschouwers: 16.906. AZ: Esteban; Johansson, Gouwel eeuw, Viergever en Poulsen (49. Berg Gudmundsson); Gudelj, Ortiz en Elm; Beerens, Johannsson en Berghuis. Overige kwartfinales: FC Basel (Zwi)-Valencia (Spa) 3-0, FC Porto (Por)-Sevilla (Spa) 1-0, Olympique Lyon (Fra)-Juventus (Ita) 0-1. door joop van den Oudenhoven ZUNDERT - De opening van de na tionale bekerfinale in BC Den Hoek in Zundert werd voor de drieban- ders van Dallinga/Frans Bevers geen beproeving. Garage Verbrug- ge Hyundai bood hier en daar dap per weerwerk, maar kon de titelver dediger niet in problemen breng en. Jan Raas

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30