TO©S Sjoelen, keien werpen en veen steken op eerste Koningsdag r 66 Het vlees dat wordt verkocht als kalfsvlees, is een bijproduct van de melkproductie PZC 2 IN HET NIEUWS COLOFON Het frustreert vleesveehouders dat Beter Leven-keurmerk concessies doet, terwijl zij aan eisen voldoen. Maak iemand abonnee! PAUL KUSTERS toosenhenk.nl «3 KON!N<3St>A<3 SPEELT MET TRAWTIE ÖAT WOR&T PILSHAPPEN I T: 088-0139995 KESSEL - Wie in een Limburgs na tuurgebied een kudde Hereford- runderen ziet grazen, kan maar één conclusie trekken: deze die ren hebben een prima leven. Toch is het eigenaar Giel Hermans nog niet gelukt om voor zijn vlees het Beter Leven-keurmerk van de Die renbescherming te bemachtigen. „Twee of zelfs drie sterren zou ik fluitend moeten kunnen krijgen. Dat probeer ik al jaren, maar het schiet niet op. Met driehonderd koeien ben ik een kleine speler, en daarom niet interessant voor de grote supers waar de Dierenbe scherming zaken mee doet." Het Beter Leven-keurmerk voor rundvlees wil maar niet van de grond komen. Bij kip, varkens- en kalfsvlees is het bekende logo voor dierenwelzijn al jaren een succes. In die grootschalige land bouwsectoren heeft de Dierenbe scherming al honderden bedrij ven een of meer sterren verleend. Eén ster staat voor meer dieren welzijn dan de wettelijk verplich te eisen, zoals extra ruimte en fris se lucht. Vlees met drie sterren is biologisch. In de rundveesector hadden vorig jaar pas achttien be drijven één of twee sterren gekre gen. Het sterrenrundvlees dat bij grote supermarktketens als Albert Heijn en Jumbo in de schappen lag, kwam vooral uit Ierland, waar weides genoeg zijn om te grazen. In Nederland is te weinig vlees be schikbaar van koeien die een be ter leven hebben gehad, verklaren de supermarkten en de Dierenbe scherming. Melkkoeien zijn er in Nederland genoeg, maar oude melkkoeien die naar de slacht gaan, verdienen geen ster van de Dierenbescherming. „De vleesveesector is te klein en gefragmenteerd om zaken mee te doen, verklaart Albert Heijn. „De bedrijven bieden onvoldoende vo lume om het vlees in al onze win kels beschikbaar te hebben." Wat ook meespeelt, zegt Niels Dor- land van de Dierenbescherming, is dat kleine boerderijen en slach terijen lastiger te controleren zijn. „Om op een efficiënte manier te garanderen dat hun vlees aan de eisen voldoet, doen supers zaken met grote leveranciers." Het frustreert de vleesveehouders dat hun dieren niet in aanmer king komen voor Beter Leven sterren, terwijl ze aan alle eisen voldoen, zegt Léon Moonen uit Nederweert van de LTO-vak- groep vleesveehouderij. „Wij krij gen geen voet tussen de deur bij de Dierenbescherming. Ondertus sen rekt die zijn eigen criteria op om bedrijven die vlees uit Ierland en runderen uit Frankrijk halen, wel te kunnen certificeren." Zo heeft een van de grootste vlees- veemesters, Henk Broeders uit Berkel-Enschot, wel twee sterren gekregen. Hij haalt zijn dieren uit Zuid-Frankrijk. Zo'n 4000 per jaar, maar om supermarkt Plus te kunnen beleveren, worden dat er 10.000. „Zoveel zijn er in Neder land niet te krijgen", verklaart hij. De Dierenbescherming heeft de criteria voor twee sterrenrunde ren speciaal voor hem afgezwakt. De maximale transportduur ging van acht naar tien uur. Dat bleek gisteren tijdens de pre sentatie van het programma van de eerste Koningsdag op zaterdag 26 april. De koninklijke familie doet eerst De Rijp aan van 10 tot 11 uur, rond 12 uur volgt Amstel veen. In de plaatsen werken res pectievelijk 1200 en 1400 vrijwilli gers mee aan de invulling van het feest. De kosten bedragen in to taal ongeveer 1,5 miljoen euro. De Rijp laat de familie onder meer kennismaken met helden uit het verleden, zoals Jan Adriaanszoon Leeghwater, en met de haringvisserij en walvis vaart waarom de De Rijp bekend staat. De hoge gasten maken een boottocht en zien dorpsbewoners sjoelen en keien smijten. In Amstelveen spelen jongeren een grote rol. De familie ziet kin deren met schooltuintjes, jonge ren die veen steken en een 50 me- ter lange atletiekbaan waar korf ballers en cricketers sporten. Burgemeester Ria Oosterop-van Leussen van De Rijp verwacht 10.000 tot 15.000 bezoekers. Colle ga Fred de Graaf van Amstelveen kan 20.000 tot 25.000 mensen kwijt langs de route. De Graaf, verwelkomt voor de tweede keer in vijf jaar de konink lijke familie als burgemeester. De vorige keer, in 2009 in Apeldoorn, liep Koninginnedag dramatisch af toen een auto inreed op het pu bliek. Hoewel De Graaf er met re gelmaat aan wordt herinnerd, hin dert het hem niet in de organisa tie van de Koningsdag. „Ik vind het een eer het nog een keer te mogen doen", zei hij gisteren. „We doen er alles aan om er nu een mooie dag van te maken." Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 A8 Middelburg 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Gruijthuijsen Hoofdredactie Peterjansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0111- 45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personee!sadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service, U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl O nbegr ip veeboer door Annemieke van Dongen I Piemonteser vleeskoeien op een weide in Drenthe. Nederlandse vleesveehouders hebben nauwe lijks kans op een Beter Leven-keur merk voor hun dieren, omdat de sector te klein en te gefragmen teerd is. foto Reyer Boxem/HH Hanneke van Ormondt Wakker Dier HAARLEM - Krijgt de koninklijke fa milie op de eerste Koningsdag in De Rijp vooral historie voorgescho teld, Amstelveen pakt het eigentijd ser aan en wil zich laten zien als moderne, internationale stad vol cultuur, groen en sport. ♦Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven. www.pzc.nl/abonrieewerftabonnee En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 2