De zware kater van de schone slaapster Ovet doet eindbod aan vakbonden 26 WALCHEREN Barcodes Morgen wordt de nieuwe vogeltelpost geopend. Waterdunen zorgt voor nog een extra impuls. Horeca op Walcheren Carl von Clausewitz was een man met een vooruitziende blik. In zijn klassie ker 'Over de oorlog' poneerde hij de stelling: „Oorlog is enkel een voortzetting van de politiek met andere middelen." Nu is er na de recente gemeente raadsverkiezingen in Middelburg niet direct sprake van een oorlogs situatie, maar de tactiek van de verschroeide aarde is al ingezet. De handen blijven vooralsnog bo ven de dekens; het vertrouwen komt nu eenmaal te voet en zoekt zich te paard een goed heenko men. Johannes Bredow zat vol vertrou wen toen hij in 1766 voor 50 pond een Vlaams een pand kocht aan de Dorpsstraat in Kleverskerke. Hij begon er een smederij die toe vallige passanten tevens de moge lijkheid bood tot een natje en een droogje - de herberg met het hoef ijzer als het ware. In die dagen was Kleverskerke ei gendom van de Middelburgse fa milie Van den Brande en na een korte periode van zelfstandigheid in de 19de eeuw werd het in 1857 heringedeeld bij de gemeente Ar- nemuiden. Door een nieuwe ge meentelijke herindeling, ingaan de 1 januari 1997, kwam Klevers kerke opnieuw in Middelburgse handen. Middelburg barstte van ambitie bijna uit haar voegen en was naarstig op zoek naar een even ambitieuze burgemeester. Toen die dat jaar op 1 juni zijn in trede deed kon de toekomst niet meer stuk en leken de bomen tot in de hemel en verder te groeien. Deze nieuwe burgervader - in de volksmond later de Spar van de hoek genoemd - kwam als ridder te paard en zou de schone slaap ster die Middelburg in zijn ogen was ogenblikkelijk wakker kus sen. De klapzoenen waren niet van de lucht en vrijwel meteen werd Riek Bakker aangezocht om in de voetsporen van Hans Lipper- hey en Zacharias Jansen te treden. De koningin van de Kop van Zuid richtte haar verrekijker op Middel burg en omstreken en in oktober 1998 zag de 'Kwaliteitsatlas Mid delburg 2030' het licht. Sleutel woorden als 'masterplan' en 'de 10 strategische projecten' zoem den sindsdien als mantra's door het bestuurlijk- en ambtelijk appa raat, kortom de tale Rieks ging er in als Gods woord in een ouder ling. Naast de binnenstad werden ook de omstreken onder de loep genomen en de aanbevelingen daarvoor waren ronduit revolutio nair. De tram moest terugkomen in de vorm van een zogenaamd GULT-systeem (Guided Ultra Light Transit) - een soort mono rail die als een soort ring om de Walcherse kust zou worden ge legd. Verder werd er voorgesteld het Veerse Meer uit te breiden in de richting van Arnemuiden en Mid delburg - een springerig eufemis me voor een ontpoldering waar van Kleverskerke het haasje zou worden. Je hoeft niet echt van Lil- lo te komen om te begrijpen dat die meerwaarde niet aan de Kle verskerkers besteed was. De pols stok van de ambitie bleek echter te kort en de schone slaapster kreeg een zware kater te verdu ren; de rest is geschiedenis. De laatste herbergier van Kleversker ke, Jacobus Zwemer, sloot in 1937 zijn deuren en of er ooit nog een herberg komt is het spreekwoor delijke geheim van Johannes Bre dow, de smid - wellicht is er eer der een nieuw Middelburgs colle ge- loonsverhoging over 2013 en 2014, inclusief de al gegeven automati sche prijscompensatie. Johan Martin, algemeen directeur van Ovet, vindt een werkgelegen- heidsgarantie voor vijfjaar veel te lang. Martin: „De kolencentrale in Bors- sele sluit zo goed als zeker eind 2015. Een kleine miljoen ton per jaar verwerken wij voor dat be drijf op een totale overslag van 9,2 miljoen ton in 2013. Bovendien be staat er onzekerheid over de toe komst van cokesfabrieken in Luik en het Franse Lotharingen waar aan wij leveren." De vakbonden zijn bereid een uit zondering te maken op de werkge- legenheidsgarantie bij 'een flinke daling van de jaaroverslag'. „Vanaf een daling met twintig procent bedoelen ze, maar dat kunnen wij ons niet veroorloven", aldus Mar tin. „Een garantie tot eind 2015 is wel haalbaar. Welk ander bedrijf is bereid die te geven?" Een eis van de vakbonden is ook dat de reiskosten- en reistijdver goeding niet verslechtert. In de loop der jaren is het zwaartepunt van de activiteiten van Ovet ver plaatst van Terneuzen naar Vlis- singen-Oost. Personeel uit Terneuzen moet va ker naar Vlissingen. Martin: „Maar die vergoedingen staan mo menteel wat ons betreft niet ter discussie." De Ovet-directie heeft de vakbon den gevraagd haar eindbod voor te leggen aan de leden. BRESKENS - De vogeltellers had den in Breskens al weinig reden tot klagen. De mooiste vogels vlie gen over West-Zeeuws-Vlaande- ren, op weg naar hun broedplaat sen en vanaf de oude vogeltelpost had je een prachtig uitzicht op de dieren. Met de komst van de nieu we post, 150 meter verderop, én de realisatie van het natuurgebied bij Waterdunen wordt dat er ze ker niet minder op. Eric Marteijn (55, uit IJzendijke) en de 26-jarige Vlissinger Thomas Luiten zijn deze al redelijk ge bruind. Niet zo gek, ze staan na melijk al^sinds zeven uur 's och tends bij de vogeltelpost en de zon schijnt volop. Van de graspie pers hebben ze er vandaag al tien duizend geteld, denkt Luiten. Het is de soort die het meest wordt ge spot en geteld in Breskens, een po pulaire plaats voor de fanatieke vo gelteller. „Veel mensen komen naar Bres kens omdat het precies op de rou te van veel vogels op weg naar het broedgebied ligt", legt Marteijn uit. „Als er een oostenwind staat, worden veel vogels deze kant op 'geblazen'. Dan zie je ze in grote groepen..." Marteijn onderbreekt even z'n uitleg. Luiten heeft een zeldzaam exemplaar gespot. „Daar, een zee-eend. Die zien we niet vaak boven de Westerschel- de." „Waar was ik met het verhaal ge bleven? Oja, waarom veel vogels juist over Breskens vliegen. Door die oostenwind komen ze in gro te groepen deze kant op. Gestuw de trek heet dat. Het is uniek om zo veel vogels - sommige zijn echt heel zeldzaam - bij elkaar te zien. Boven Vlissingen verbrokke len de meeste groepen een beet je." Vooral in het broedseizoen (april, mei) is het druk in Breskens. „Op goede dagen zitten we hier met 150 man", zegt Luiten. „Zelfs Bel gen, Duitsers en Engelsen komen naar hier. En die zijn hier echt niet met vakantie." Marteijn vult hem aan: „Ik heb een vriend in Amsterdam, die ik alleen hier zie. We spreken nooit af dat we elkaar gaan zien. Als er een oostenwind staat, weten we van elkaar dat we er zijn." Nadat de nieuwe vogeltelpost morgen officieel is geopend, zul len nog meer liefhebbers Bres kens weten te vinden. Luiten: „De vorige post was niet slecht hoor, maar vanwege de dijkversterking moest de telplek verdwijnen. De ze ligt vijf meter hoger, waardoor we een nog beter overzicht heb ben. Ik denk dat dit het hoogste puntje van Zeeuws-Vlaanderen is." En dan komt ook nog eens het nieuwe natuurgebied om de hoek kijken. Bij het woord 'Waterdu nen' wrijft Marteijn zich alvast in z'n handen. „Door dat plan zullen veel vogels ook op de grond zijn te zien. Het is nu al mooi, maar met dat nieuwe natuurgebied er bij wordt het helemaal een fantas tisch dorado." Ovet heeft gisteren dit eindbod gedaan aan de twee vakbonden waarbij personeel van het bedrijf in Terneuzen en Vlissingen-Oost is aangesloten, FNV Haven en Het Zwarte Corps (bond van machine- personeel). De vakbonden vragen een garantie van de werkgelegen heid voor vijf jaar en drie procent n door Rob van Hese Rob van Hese en Edwin Mijnsber- gen van www.middelburgdronk.nl duiken elke week in het heden en verleden van de horeca op Walche ren: over alles waar alcohol geschon ken wordt. Bij oostenwind is Breskens dé vogelhotspot door Harmen van der Werf door Bob Maes De oude vogeltelpost in Breskens heeft 33 jaar trouwe dienst geleverd. De mooiste vogels werden vanaf de post gespot. Alle exemplaren én tellin gen zijn nu te vinden in het boek 'Tien miljoen vogels in tienduizend uren'. De Telgroep Breskens besloot het boek uit te geven ter gelegenheid van de nieuwe vogeltelpost, die mor gen officieel wordt geopend. Alle die ren die de afgelopen 35 jaar zijn voor bijgevlogen, zijn terug te vinden in het 232 pagina's tellende boek dat te be stellen is via mein@zeelandnet.nl f De blik is gericht op Waterdunen. Het nieuwe natuurgebied zal extra vogel tellers naar Breskens trekken, is de verwachting, foto Peter Nicolai VLISSINGEN-OOST - De directie van kolenoverslagbedrijf Ovet in Ter neuzen is bereid een werkgelegen- heidsgarantie te geven tot eind 2015, een ouderenregeling in te voeren en de lonen beperkt te ver hogen bovenop de al verleende compensatie voor gestegen prijzen in 2013 en 2014. Op de tekening van Jan Bulthaus gemaakt rond 1785 zie je links de her berg annex smederij met de travalje en de smid aan het werk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26