jHËJPi ra Komende vijfjaar wordt moeilijk Provincie Zeeland wil banden in project EscautSchelde aantrekken Zelfverdediging voor meisjes 22 ZEELAND Europese verkiezingen GROENE STROOM Delta gaat de groene stroom afnemen van Gemini, het grootste Nederlandse windpark. vrijdag 5E In de omgeving van mijn oude middelbare school was begin 2000 een serie verkrachter actief. Daarom kreeg ik, samen met alle ande re meisjes in mijn klas, tien we ken lang de cursus Zelfverdedi ging voor meisjes. Ik heb levendige herinneringen aan deze lessen. Ten eerste om dat ze gegeven werden door de stoerste vrouw die ik ooit ont moet had (ik nam me meteen voor om zeiflater ook buitenge woon stoer te worden), en ten tweede omdat we aan het eind van de cursus een plankje door midden sloegen. Het feit dat het leeuwendeel van seksueel geweld niet ge pleegd wordt door een anonie me serieverkrachter maar door je oom of buurman, en dat jon gens net zo goed slachtoffer worden, mocht de pret niet drukken. Met name één les is me bijzon der bijgebleven: de les die ging over de dosis geweld die je mocht toepassen. Nadat we acht lessen lang diverse sla- en schoptechnieken aangeleerd kregen, ging het nu om hoeveel pijn je je belager nou precies mocht toebrengen. Het betoog van mijn stoere lerares was iet wat verwarrend, en eigenlijk al leen relevant voor meisjes die op hockey zaten. De kern van het verhaal: je mocht iemand uitsluitend met een hockey stick op het hoofd slaan als je die stick toevallig bij je had. Ex pres een hockeystick meene men mocht echter niet en té hard slaan was evenmin toege staan. Net hard genoeg om zelf weg te kunnen komen, dat was het idee. Want, zo verklaarde de lerares, er is niets ergers dan iemands dood op je geweten te hebben. Nou zat ik niet op hockey maar deze wijze les ben ik niet vergeten. Ik moest er weer aan denken toen ik het nieuws over het Deurnse juweliersechtpaar op tv zag. Natuurlijk begrijp ik de impuls om jezelf te verdedigen, maar voor zover ik weet zijn al le juweliers prima verzekerd te gen diefstal. En het is op z'n zachtst gezegd vreemd dat het echtpaar ge woon de beschikking had over een pistool. Ze waren vast niet net op weg naar de schiet- club... Op 22 mei zijn er verkiezingen voor het Europees Parlement. Alle lijsttrek kers komen naar Zeeland. Vandaag is Paul Tang (PvdA) in de provincie. De PZC vraagt naar een aantal rele vante thema's. Zeeuwse boeren krijgen 50 miljoen euro per jaar subsidie uit Brussel. Moet die steun blijven? „Het zou goed zijn om landbouwsubsi dies meer gericht in te zetten op innovatie en duurzaamheid. De aloude opdracht van de landbouw is verho ging van productivi teit. Die opdracht is de afgelopen jaren niet verdwenen. Ster ker: de wereldbevol king is gegroeid. Ne derland moet kijken hoe ze kan bijdragen in het voeden van al die monden. Zeeland moet van de eigen kracht uitgaan. Zeeland is bij uitstek goed in landbouw, agrifood en handel." Moeten alle vissers met elektrisch vis tuig kunnen vissen? „Dubbel zoveel vissers mogen nu bij wijze van experiment vissen, met pulskor. Ik ben ervan over tuigd dat als de proef aantoont dat het een duurzame techniek is, vissers daadwerkelijk meer ruim te krijgen. Op successen moet je voortbouwen. Ik vraag me wel in alle eerlijkheid af hoeveel vissers met deze techniek willen vissen. Maak een wachtlijst zodat we we ten hoe groot de interesse is." MIDDELBURG - Delta gaat de groe ne stroom afnemen van het groot ste Nederlandse windpark. Daar mee wordt het energiebedrijf de grootste leverancier van Neder landse windenergie. Directeur Arnoud Kamerbeek van Delta en Tony Anderson van het Canadese Northland Power maak ten de deal gistermiddag bekend na de presentatie van de jaarcij fers van Delta over 2013. Het Gemini-windpark, dat 85 kilo meter boven de kustlijn van Gro ningen komt, moet genoeg elektri citeit opwekken om 785.000 huis houdens (ofwel: 1,5 miljoen men sen) te kunnen voorzien. Wind wordt ook de belangrijkste bron van stroom die Delta verkoopt (30 procent). Delta zal de totale pro ductie afnemen en 15 procent van de stroom doorverkopen aan het Alkmaarse nutsbedrijf HVC. Mo gelijk dat Delta ook stroom gaat doorverkopen aan Greenchoice. Maar daarover is nog geen over eenkomst gesloten. Kamerbeek: „De overeenkomst met Gemini is voor Delta een grote stap in ons streven naar een drastische verla ging van de CO2 uitstoot in onze energievoorziening." Mede op aandringen van de aandeelhou ders verkent Delta drie wegen: zelfstandig doorgaan als multi uti lity bedrijf met energie, water, af val en multimedia, fusie of ver koop van het bedrijf of onderde len daarvan. Volgens Kamerbeek verandert de winddeal niets aan die opties. „Dit past binnen de strategie die we gekozen hebben. Natuurlijk maakt het Delta ster ker. Maar dat wil niet zeggen dat alledrie de opties niet duidelijk op tafel liggen. Inhoudelijk kan ik er verder niets over zeggen." Het Canadese Northland Power ontwikkelt het windpark. Ander son: „De overeenkomst met Delta is de sluitsteen in het bouwwerk waar we vijfjaar geleden mee zijn begonnen." De bouw begint binnenkort. Di rect als de eerste stroom in 2016 wordt geproduceerd, neemt Delta die af. Vanaf 2017 draait het wind park op vol vermogen. Het con tract heeft een looptijd van ten minste tien jaar. Doordat Europa de dump van goed koop fosfor toestond is Thermphos failliet gegaan. Zou Zeeland niet geld uit coulance moeten krijgen? „Ik denk dat de Europese Com missie hier haar verantwoordelijk heid moet nemen. Vanuit recht vaardigheidsgevoel. Wat me op valt is dat de ministers Verhagen en Kamp van Economische Zaken te weinig hebben ge daan. Verhagen heeft de anti-dumpmaatre- gelen niet gesteund. Kamp heeft niet beslo ten om het experi ment om fosfor te re cyclen te steunen. Ook de Europese Commissie heeft dit laten lopen. Anti- dumpmaatregelen kunnen tijdelijk zijn. Bedrijven moet je niet oneindig steunen. Tij delijke maatregelen had Ka- zachstan kunnen dwingen te on derhandelen." Tussen havens is oneerlijke concur rentie. Moet Europa ingrijpen? „Het is bij uitstek de taak van Eu ropa om oneerlijke concurrentie tegen te gaan. De vraag is wat Ne derland tot die tijd doet. Mijn pro bleem is niet dat een container naar Ahtwerpen gaat, als het maar op een eerlijke manier ge beurt. Als sprake is van oneerlijke concurrentie moet je niet op je handen blijven zitten. De vraag is dus of dit zonder gevolg blijft. Ik zal met alle plezier die oneerlijke concurrentie aankaarten. Hopelijk doet minister Schultz dat ook." MIDDELBURG - De ontwikkelingen op de energiemarkt waren - net als in 2012 - ook afgelopen jaar 'uit dagend', zegt financieel-directeur Frank Verhagen. Structureel economisch herstel bleef uit, waardoor de prijzen voor energie verder onder druk kwamen. Dankzij de goede resul taten van de overige onderdelen kijkt Delta toch tevreden terug op 2013. Multimedia noteerde een po sitief financieel resultaat en ook Delta Netwerkbedrijf, Delta Infra, en de deelnemingen Indaver en Evides presteerden goed, aldus Verhagen. De omzet daalde licht van 2,168 miljard naar 2,104 mil jard. Dat komt omdat de kerncen trale een week of tien heeft stilge legen. Ook heeft Delta afscheid ge nomen van te laat betalende zake lijke klanten. Delta schrapte zes tig arbeidsplaatsen. Ondanks de moeilijke situatie is de schuld met 6 miljoen gedaald tot 532 mil joen euro. De vooruitzichten voor de energiemarkt blijven negatief. Er is sprake van een onrustige markt met te lage prijzen. Hoewel Delta streeft naar een hogere winstuitkering voor de aandeel houders, staat de continuïteit van het bedrijf voorop. Directeur Arn oud Kamerbeek: „De komende vijfjaar wordt erg moeilijk. We moeten heel voorzichtig zijn met het inschatten hoe hoog het divi dend kan worden." Dat project wil de Schelde in de kijker plaatsen vanaf de bron in Frankrijk tot.aan de monding in de Noordzee. Het is een een cultu reel, wetenschappelijk en toeris tisch project van Frankrijk, België en Nederland. Het doel is onder meer de bewoners van het gebied bewust te maken van geografi- sche, historische en culturele rijk dommen en hen te doordringen van de noodzaak een duurzaam waterbeleid te voeren voor de ko mende 25 jaar. Verschillende Zeeuwse partijen nemen al deel in het project. Dat zijn onder meer de Hogeschool Zeeland University of Applied Sciences, University College Roos evelt, Kenniscentrum Kusttoeris me Zeeland en VW Zeeland, ver der Film by the Sea en Scoop en de gemeenten Middelburg, Vlis- singen en Terneuzen. GS denken dat samen en grens overschrijdend verkennen van mogelijkheden op het gebied van cultuur, wetenschap en toerisme kan leiden tot nieuwe contacten, inzichten en kansen voor Zee land. Daarom vinden GS het be langrijk dat de Zeeuwse partners in dit project zich organiseren. EscautSchelde komt voort uit een ontmoeting in 2009 van de sche pen voor de haven van Antwer pen Van Peel en de Franse ambas sadeur. Naar aanleiding daarvan heeft de Franse ambassade samen met die haven, Antwerpen en de Universiteit van Antwerpen, een project gelanceerd om de Schelde in de kijker te plaatsen van bij de bron in Gouy, Frankrijk tot aan de monding. Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink I Paul Tang D elta grootste leverancier van windenergie door Jeffrey Kutterink door René Schrier MIDDELBURG - Om Zeeland beter te kunnen profileren als gebied tus sen de omringende grote agglome raties willen Gedeputeerde Staten van Zeeland de banden in het pro ject EscautSchelde aanhalen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22