Exporteurs blaken van optimisme Hoogste directeur ProRail stapt op Effecten van nieuwe regels voor pensioenfondsen lijken ongunstig Pasen op een unieke locatie in Nederland ECONOMIE 13 www.westcordhotels.nl/Pasen „Duitsland is en blijft onze be langrijkste handelspartner", zegt Bart Jan Koopman, directeur van Fenedex. Het is in zijn ogen niet voor niets dat Nederland op de ko mende Hannover Messe, vanaf zondag, de speciale gast is. De beurs wordt geopend door bonds kanselier Merkel samen met pre mier Rutte. Ongeveer 250 Nederlandse bedrij ven zijn present in Hannover, waaronder de Koninklijke Boon Edam, wereldmarktleider in (draai)deursystemen. Het bedrijf produceert in Amerika, China en Edam. Van de productie in die laatste plaats, waar ruim 300 men sen werken, wordt 75 procent geëxporteerd, legt exportmanager Johan Boom uit. „We werken in een nichemarkt en zijn in staat om vanuit Nederland te concurre ren met onze achtervolgers op de wereldmarkt." Dat doet het bedrijf door deuren te ontwerpen die bij voorbeeld bij sportstadions en luchthavens on derdeel zijn van de veiligheids maatregelen. „We proberen steeds op nieuwe ontwikkelingen vooruit te lopen", aldus Boom. In de top-10 van landen waarnaar Nederland exporteert, volgen na Duitsland negen andere EU-lan- den. „Het gaat weer wat beter in Europa. Ook wordt de situatie in Zuid-Europese landen als Italië .en Spanje steeds beter", aldus Koopman. Buiten de Europese Unie zijn Zwitserland, Rusland, Noorwe gen, de Verenigde Staten en Tur kije de belangrijkste handelspart ners. Opvallende stijger in dat rij tje is Saudi-Arabië, dat van plaats 16 naar 10 stijgt. „Dat land heeft veel geld en is hard bezig om min der afhankelijk te worden van de olie. Saudi-Arabië werkt aan een chemische industrie, maar ook aan de gezondheidszorg en aller lei infrastructurele faciliteiten. Daar komen de Nederlandse inge nieursbureaus, maar ook bedrij ven als IHC Caland met zijn bag gerschepen om de hoek kijken." Opvallend is dat voor dit jaar be drijven uit sectoren als de kunst stof, elektronica en elektrotech niek, machinebouw, metaal en de voedingsindustrie het naar ver wachting goed gaan doen. „De bouw en de grote retail zijn de sectoren die nog het minst profite ren. Toch zijn ook zij hoopvol, want de bouw van infrastructure le werken trekt langzaam aan." Grote vraag is natuurlijk of de groeiende export uit Nederland er is doordat de loonkosten de af gelopen crisisjaren zijn gedaald, of dat het echt een gevolg is van de wereldwijd aantrekkende groei. „Het is duidelijk dat Neder landers met hun salarisontwikke ling een pas op de plaats hebben gemaakt. Maar in het zuiden van Europa was de daling veel scher per. Ook is duidelijk dat produc ten uit de opkomende landen, zo als China, flink in prijs zijn geste gen omdat de lonen daar fors om hoog zijn gegaan. Het trekt een beetje naar elkaar toe. Verder pro duceren we hier in Nederland slim", zegt Koopman. De ondernemers wordt in het on derzoek van Altradius en Fenedex ook gevraagd hun vertrouwen uit te drukken in een cijfers. Was dat in 2013 nog een 6,2, dit jaar is dat opgelopen tot 6,7. „Dat is sinds 2009 nog nooit zo hoog geweest." Toch waarschuwt Koopman voor de woelige wereld waarin we le ven. „Het moet allemaal natuur lijk ook nog maar even worden waargemaakt. Als de crisis rond Rusland aanhoudt, kunnen de cij fers zo maar tegenvallen." UTRECHT - President-directeur Ma rion Gout van ProRail vertrekt per 1 juli. Haar stap lijkt te maken te hebben met de recente plan nen van het kabinet om een flin ke vinger in de pap te krijgen bij NS en ProRail. Beide staatsbedrij ven zullen nog meer op hun pres- taties worden afgerekend. „ProRail komt in een volgende fa se van zijn ontwikkeling. De on derneming zal transformeren van een zelfstandige overheidsdeelne ming naar een uitvoeringsorgani satie onder strakkere regie van het ministerie van -Infrastructuur en Milieu", aldus een verklaring van de raad van commissarissen. Deze belangrijke wijziging in de aansturing heeft ertoe geleid dat Marion Gout-van Sinderen in goed overleg met de raad haar functie ter beschikking stelt. Wie haar opvolger wordt, is nog niet bekend. Bij de presentatie van de spooragenda zei Gout vorige week dat de treinreiziger voortaan op nummer 1, 2 en 3 komt. Ze beklaagde zich er toen over dat met het Rijk gemaakte af spraken van elkaar verschillende opdrachten bevatten voor ProRail en NS. In concessies stonden voor haar zelfs tegenstrijdigheden, bij voorbeeld over punctualiteit. Feit is dat het kabinet bijna klaar is met de nieuwe spelregels (offici eel: financieel toetsingskader) die het huidig pensioenstelsel houd baar moeten maken voor de toe komst. Mogelijk vandaag al be spreekt het kabinet die nieuwe spelregels. Daarna mo,et de Raad van State nog een advies uitbren gen, voordat het kabinet het wets voorstel aan Tweede en Eerste Ka mer voorlegt. Wat zijn de belangrijkste elemen ten van de nieuwe regels? Pensioenfondsen, met ABP en PFZW - de twee grootste - voor op, willen de pensioenen elk jaar indexeren met de gestegen lonen en prijzen. Door de economische crisis hebben pensioenfondsen sinds 2008 niet of nauwelijks kun nen indexeren. Dit jaar indexeert PFZW een beetje en maakt ABP de vorig jaar opgelegde korting on gedaan. Dat gaat in tegen de wil van De Nederlandsche Bank, want indexatie is, als het pen sioenfonds qua dekking maar net aan de eisen voldoet, te snel en kan ten koste gaan van de jonge leden van het fonds. Vorig jaar gaf staatssecretaris Klijnsma (Sociale Zaken) al aan dat van indexatie pas sprake kan zijn bij buffers die veel hoger liggen dan de huidige (gemiddelde) dekkingsgraad van 109 procent bij pensioenfondsen. Hogere verplichte buffers beteke nen hogere premie, en minder kans op indexering. Het gros van de huidige pensioe nen bestaat uit een vast bedrag per maand. Dat heet een nomi naal pensioen. Omdat veel fond sen de afgelopen jaren te weinig buffers hadden, moesten ze het pensioen korten. Klijnsma wil dit nominale stelsel in stand houden. Ze vreest rechtszaken als ze gaat morrelen aan opgebouwde rech ten. Als pensioenfondsen straks weer moeten korten, mogen ze daar tien jaar over doen. Dat stond vorig jaar al in de voorstel len van de staatssecretaris. Naast het nominale stelsel wil Klijnsma ruimte voor een tweede pensioenregeling: een collectieve regeling waarbij de werkgever voor een reeks van jaren een vaste bijdrage toezegt. De door werkne mers en werkgevers ingelegde pre mie wordt belegd. Van het beleg gingsresultaat wordt een pen sioen aangekocht. Door lage rente of teleurstellend beleggingsresul taat kan de pensioenuitkering te genvallen. Deze variant, waarbij het risico volledig bij de werkne mer ligt, groeit snel in Nederland. Rente is het bloed van de pen sioenfondsen. Lage rente, zoals nu door de politiek van de Europe se Centrale Bank (ECB), is funest. Pensioenfondsen moeten name lijk voldoende vermogen hebben om aan hun verplichtingen te vol doen. Lukt dat niet door lage ren te, dan moet de premie omhoog. Dat tast de koopkracht van werk nemers aan en verzwaart de las ten voor werkgevers. Na verplich te toepassing van de actuele marktrente, rekenen pensioen fondsen nu met de gemiddelde rente van de afgelopen drie maan den. Inmiddels is het kabinet ak koord met een nieuwe bereke ningswijze. Ofschoon de effecten per pensioenfonds verschillen, leidt de nieuwe berekening tot la gere dekkingsgraden en, als ne veneffect, lagere indexering. Complete hotels senten of aggfflHL een geheel verzorgde Paasbrunch. ARRANGEMENT STAD WAD LANDELIJK VRIJDAG 4 APRIL 2014 De werkvloer van Boon Edam, wereldwijd marktleider in de productie van draaideuren, foto Roger Cremers/HH door Wilko Voordouw DEN HAAG - Het vertrouwen van Nederlandse exporteurs is de laat ste zes jaar niet zo hoog geweest. Ze verwachten dit jaar een groei van de export van 11 procent. Vo rig jaar steeg de uitvoer met 8 pro cent. Dat blijkt uit het rapport Trends in export van kredietverzeke raar Atradius en exporteursorgani satie Fenedex. Ondernemers verwach ten dit jaar 11 procent meer te zullen exporte ren dan in 2013. Vorig jaar was dat 8 procent. door Chris van Alem DEN HAAG - Er is onrust in pen- sioenland. 'Verdere versobering van pensioen dreigt', kopte De Tele graaf gisteren. „Er is geen akkoord, er staat geen letter op papier en pas als dat het geval is, vellen we ons oordeel", roepen de vakbon den in koor. INDEXATIE Staatssecretaris Jetta Klijnsma van Sociale Zaken, foto Peter Hilz/HH VAST OF ONZEKER PENSIOEN RENTÉ PAASBRUNCH 'O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13