Recordaantal glasaaltjes uitgezet in Veerse Meer 0v"ande voert Droom van Middelburgse LPM-wethouder Ed de Graaf eindigt in een nachtmerrie 26 BEVELANDEN en THOLEN 0 w actie voor nieuw AED-apparaat Itoee ouderen overvallen in Piet Heinstraat Goes Havenbedrijf laat ultimatum vakbond verlopen, FNV Haven wacht met actie tot 'juiste moment'. TERNEUZEN - Bij steenkolenover- slagbedrijf Ovet in Terneuzen en Vlissingen dreigen acties. Een ulti matum van vakbond FNV Haven om te onderhandelen over de ei sen voor een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst (cao) is gis terochtend verlopen. FNV Haven eist onder meer een werkgelegenheidsgarantie voor vast personeel voor de komende vijf jaar en een loonsverhoging over 2013 en 2014 van drie pro cent. Volgens vakbondsbestuur der Cees Bos wil Ovet de reiskos ten- en reistijdvergoeding ook ver slechteren. Het gebeurt nogal eens dat personeel over en weer werkt in Vlissingen-Oost en Ter- neuzen. Ovet maakt deel uit van HES Be heer dat onder meer ook actief is in de Rotterdamse haven. HES Be heer staat te koop en het investe ringsfonds Hestya Energy wordt genoemd als belangrijkste overna me-kandidaat. Personeel voerde eerder al actie tegen een mogelij ke overname door Hestya Energy. „Zo'n investeringsfonds wil snel geld maken", volgens Bos. „Van daar dat wij ook een werkgelegen heidsgarantie eisen. Dat is het al lerbelangrijkste." Bij Ovet kan, na het verlopen van het ultimatum, actie worden-ge voerd. Wanneer dat zal gebeuren, kon Bos gisteren nog niet zeggen. „We wachten het juiste moment af. Er moeten wel schepen voor de kant liggen." Met de Ovet-di- rectie is deze week alleen gespro ken over veiligheidsmaatregelen bij een staking, onder meer over het besproeien van de bergen ko len in Terneuzen en Vlissingen te gen stofoverlast. Bos benadrukt overigens dat de vakbond niet uit is op acties. „Ons doel is een goe de cao." De organisatiegraad bij Ovet is hoog. Van de ongeveer tachtig me dewerkers die onder de cao val len, is een ruime meerderheid lid van de vakbond. De directie van Ovet is bereid van daag, donderdag, een toelichting te geven op het cao-conflict. MIDDELBURG - Meer dan tien Zeeuwen hebben zich gisteren bij de PZC gemeld met vergelijkbare klachten als Jan Franse uit Goes, die met Delta maar geen oplos sing kan vinden voor zijn foute facturen. Hoewel Delta opnieuw niet-thuis gaf op de vraag of er meer van dergelijke problemen spelen, werd gisteren duidelijk dat klanten in Goes, Oost-Sou burg, Ritthem, 's-Heer Arendsker- ke en Heinkenszand met grote problemen kampen. Sommigen wordt een voorschot van meer dan 1000 euro gevraagd en ande ren hebben stapels corresponden tie liggen, zonder dat er een oplos sing in zicht is. Betsy de Pagter uit Ritthem wordt er stapelgek van. „Ik vindt het gewoon fraude. Een afschrijving waarvan ze toega ven dat die fout was, wordt pas volgend jaar terugbetaald." Sinds vele tientallen jaren is er volgens de stichting niet zo veel glasaal uitgezet. „De uitzet van de ze grote hoeveelheden jonge pa lingen (glasaal) is mogelijk gewor den door de sterk gestegen, na tuurlijke aankomst van jonge exemplaren aan de Europese kus ten. Deze aankomst laat de laatste vier jaar een telkens grotere stijging zien. Dit jaar zijn de hoeveelhe den dusdanig groot, dat er vier maal zoveel uitgezet kan worden als in het voorjaar van 2013." De 7 centimeter lange doorzichti ge jonge palingen wórden aan de Franse kust gevangen en naar Ne derland gebracht. De in de bin nenwater levende palingen ma ken twee keer in hun leven een reis door de Atlantische Oceaan. Na hun geboorte en vlak voor hun dood als ze in zout water voor nageslacht zorgen. Deze uit zet wordt mede mogelijk gemaakt door het ministerie van Economi sche Zaken in het kader van het Nederlandse Operationeel Pro gramma 'Perspectief voor een duurzame visserij'. Het project wordt medegefinancierd uit het Europees Visserijfonds en het Duurzaam Paling Fonds en ge coördineerd door Dupan. In deze stichting werken palingkwekers, palingvissers en palinghandelaren samen. OVEZANDE - De dorpsraad van Ovezande voert actie voor de aan schaf van een nieuw AED-appa raat. Het vorige exemplaar is vorig jaar gestolen en nooit teruggevon den. Om de vorig jaar gestolen AED te vervangen, heeft de dorpsraad in geschreven op de actie van Medi- sol, en behoort nu tot de tien ge nomineerde kanshebbers. Medi- sol is de leverancier van AED's. „We hebben zoveel mogelijk stemmen nodig om deze AED voor ons dorp te kunnen verkrij gen", zegt Loes van Dam van de dorpsraad. Ze roept iedereen daarom op Ove zande aan te vinken op de webste www.aedwinkel.nl/20000aed. „We vragen aan iedereen ook zo veel mogelijk mensen uit hun net werk te vragen mee te helpen door bijvoorbeeld de actie ook be kend te maken via bijvoorbeeld facebook en twitter." De AED die gewonnen kan wor den, heeft een waarde van 1490 euro. De dorpsraad kan het niet zelf betalen. De gemeente geeft geen subsidie voor vervanging van gestolen AED's. Door het mislukken van de infor matieronde onder leiding van zijn eigen Lokale Partij Middel burg is een plek in de coalitie voor die partij vrijwel onbereik baar geworden. En daarmee ein digt de droom van De Graaf in een nachtmerrie. Onder leiding van de PvdA vindt nu een tweede informatieronde plaats, maar De Graaf wilde kennelijk niet meer wachten op de uitslag. Waarom hij direct opstapt, is gissen. De verklaring die hij schriftelijk gaf, spreekt over 'de recente ontwikke lingen rond de coalitievorming' en 'politieke redenen' om zich te rug te trekken. Een toelichting wilde hij niet geven. De Graaf sprak gistermiddag met zijn partij, maar lijsttrekker Piet Kraan zei er na afloop niets over, 'want we weten dat het al heel moeilijk is voor hem en alles wat ik zeg is te veel'. Wie de nieuwe wethouderskandi daat van de LPM wordt, was vol gens Kraan nog niet bekend. „Het is te vers. We verliezen een goed, eerlijk en fatsoenlijk mens." Het aftreden van De Graaf kwam gisteren overigens als een comple te verrassing voor zijn colle ga-wethouders. Die kregen aan het eind van de middag een kort berichtje maar hebben hem niet gesproken. „Ik heb hem 's och tends nog gesproken, maar toen heb ik er niks over gehoord", zei CDA-wethouder Johan Aalberts. WD-wethouder Chris Simons zei zich de keuze van De Graaf wel te kunnen voorstellen 'na wat hij heeft meegemaakt'. De Graaf kwam vier jaar geleden namens de LPM in het college van Middel burg. Hij ontwikkelde zich tot een harde werker, was vriendelijk en geïnteresseerd, maar de rol van politieke of bestuurlijke straat vechter was hem niet op het lijf geschreven. Wel won hij de har ten van genoeg kiezers om nu dankzij voorkeurstemmen een raadszetel te kunnen opeisen. Vo rige week donderdag werd De Graaf geïnstalleerd in de nieuwe raad. Omdat zijn hart daar niet ligt, beraadt hij zich nog op de vraag of hij in de raad blijft zitten - al dan niet binnen de LPM. GOES - In de Piet Heinstraat in Goes zijn gisteren twee oudere mensen overvallen. De slachtof fers zijn een 86-jarige man en een 75-jarige vrouw uit Yerseke. De overval werd gepleegd om tien over vier woensdagmiddag. De dader is ongeveer 25 jaar oud, 1.80 meter lang, had donker haar en droeg een sportjack. De overvaller droeg een tas bij zich, zo meldt Burgernet. De poli tie kon gisteren nog geen nadere details bekend maken. Getuigen van de overval worden opgeroe pen om zich te melden bij de poli tie. Staking dreigt bij Ovet door Harmen van der Werf procent loonsverhoging eist FNV Ha ven voor de werknemers van Ovet. Bo vendien willen de werknemers niet dat de reiskosten- en reistijdregeling verslechtert. Marcel van de Kreeke van de stichting Dupan (Duurzaam Palingfonds Nederland) met de jonge aaltjes, foto Norbert Jeronimus WOLPHAARTSDIJK - Dit voorjaar worden een kleine tien miljoen jon ge palingen uitgezet in de Neder landse natuur. De eerste exempla ren worden vandaag uitgezet door de stichting Dupan (Duurzame Pa ling Sector Nederland) in het Veer se Meer. ANALYSE door Maurits Sep MIDDELBURG - Hij won op eigen kracht een gemeenteraadszetel, maar daar was het Ed de Graaf niet om te doen op 19 maart. Hij wilde maar één ding: wethouder blijven. De hoop daarop werd een week ge leden de bodem in geslagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62