Recordaantal glasaaltjes uitgezet in Veerse Meer Kamsalamander terug van lang weg geweest 26 SCHOUWEN-DUIVELAND Veel ellende met foute facturen en meters Delta Havenbedrijf laat ultimatum vakbond verlopen, FNV Haven wacht met actie tot 'juiste moment'. r controleert AED's na 2 jaar Nieuwdorp krijgt geen fietstunnel onder Sloeweg EP TERNEUZEN - Bij steenkolenover- slagbedrijf Ovet in Terneuzen en Vlissingen dreigen acties. Een ulti matum van vakbond FNV Haven om te onderhandelen over de ei sen voor een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst (cao) is gis terochtend verlopen. FNV Haven eist onder meer 'een werkgelegenheidsgarantie voor vast personeel voor de komende vijf jaar en een loonsverhoging over 2013 en 2014 van drie pro cent. Volgens vakbondsbestuur der Cees Bos wil Ovet de reiskos ten- en reistijdvergoeding ook ver slechteren. Het gebeurt nogal eens dat personeel over en weer werkt in Vlissingen-Oost en Ter- neuzen. Ovet maakt deel uit van HES Be heer dat onder meer ook actief is in de Rotterdamse haven. HES Be heer staat te koop en het investe ringsfonds Hestya Energy wordt genoemd als belangrijkste overna me-kandidaat. Personeel voerde eerder al actie tegen een mogelij ke overname door Hestya Energy. „Zo'n investeringsfonds wil snel geld maken", volgens Bos. „Van daar dat wij ook een werkgelegen heidsgarantie eisen. Dat is het al lerbelangrijkste." Bij Ovet kan, na het verlopen van het ultimatum, actie worden ge voerd. Wanneer dat zal gebeuren, kon Bos gisteren nog niet zeggen. „We wachten het juiste moment af. Er moeten wel schepen voor de kant liggen." Met de Ovet-di- rectie is deze week alleen gespro ken over veiligheidsmaatregelen bij een staking, onder meer over het besproeien van de bergen ko len in Terneuzen en Vlissingen te gen stofoverlast. Bos benadrukt overigens dat de vakbond niet uit is op acties. „Ons doel is een goe de cao." De organisatiegraad bij Ovet is hoog. Van de ongeveer tachtig me dewerkers die onder de cao val len, is een ruime meerderheid lid van de vakbond. De directie van Ovet is bereid van daag, donderdag, een toelichting te geven op het cao-conflict. MIDDELBURG - Meer .dan tien Zeeuwen hebben zich gisteren bij de PZC gemeld met vergelijkbare klachten als Jan Franse uit Goes, die met Delta maar geen oplos sing kan vinden voor zijn foute facturen. Hoewel Delta opnieuw niet-thuis gaf op de vraag of er meer van dergelijke problemen spelen, werd gisteren duidelijk dat klanten in Goes, Oost-Sou burg, Ritthem, 's-Heer Arendsker- ke en Heinkenszand met grote problemen kampen. Sommigen wordt een voorschot van meer dan 1000 euro gevraagd en ande ren hebben stapels corresponden tie liggen, zonder dat er een oplos sing in zicht is. Betsy de Pagter uit Ritthem wordt er stapelgek van. „Ik vindt het gewoon fraude. Een afschrijving waarvan ze toega ven dat die fout was, wordt pas volgend jaar terugbetaald." Sinds vele tientallen jaren is er volgens de stichting niet zo veel glasaal uitgezet. „De uitzet van de ze grote hoeveelheden jonge pa lingen (glasaal) is mogelijk gewor den door de sterk gestegen, na tuurlijke aankomst van jonge exemplaren aan de Europese kus ten. Deze aankomst laat de laatste vier jaar een telkens grotere stijging zien. Dit jaar zijn de hoeveelhe den dusdanig groot, dat er vier maal zoveel uitgezet kan worden als in het voorjaar van 2013." De 7 centimeter lange doorzichti ge jonge palingen worden aan de Franse kust gevangen en naar Ne derland gebracht. De in de bin nenwater levende palingen ma ken twee keer in hun leven een reis door de Atlantische Oceaan. Na hun geboorte en vlak voor hun dood als ze in zout water voor nageslacht zorgen. Deze uit zet wordt mede mogelijk gemaakt door het ministerie van Economi sche Zaken in het kader van het Nederlandse Operationeel Pro gramma 'Perspectief voor een duurzame visserij'. Het project wordt medegefinancierd uit het Europees Visserijfonds en het Duurzaam Paling Fonds en ge coördineerd door Dupan. In deze stichting werken palingkwekers, palingvissers en palinghandelaren samen. KRUININGEN - Het college van B en W van Reimerswaal trekt 10.000 euro uit om te garanderen dat de 26 AED's in de gemeente goed functioneren. De apparaten die worden gebruikt om iemand die een hartaanval heeft gehad te re animeren, zijn al twee jaar niet ge controleerd op juiste werking. Om te voorkomen dat mensen in een spoedeisende situatie gecon fronteerd worden met een defecte AED, heeft Reimerswaal voor ruim 10.000 euro een contract af gesloten met Connexion voor de periode van 2014 tot en met 2106. Connexxion controleert de appa raten jaarlijks uitgebreid en zorgt ervoor dat ze zo nodig worden ge repareerd. Door het contract wordt het bedrijf grotendeels ver antwoordelijk voor mogelijke technische mankementen van een AED. Reimerswaal sloot zich in 2011 aan bij project 'Hartveilig Wonen' en schafte toen 20 extra apparaten aan. In 2016 evalueert de gemeen te het project. Als dan besloten wordt om er mee door te gaan, moeten alle AED's in 2018 wel ver vangen worden. NIEUWDORP - Een fietstunneltje bij Nieuwdorp onder de te ver dubbelen Sloeweg is definitief van de baan. De aanlegkosten (twee miljoen euro) zijn te hoog, concludeerden de provincie, het waterschap Scheldestromen en de gemeente Borsele deze week tijdens een overleg over de haalbaarheid van de fietstunnel. „Ik had het de inwoners van Nieuwdorp graag gegund, maar helaas moeten we met zijn allen concluderen dat het fietstunneltje geen haalbare kaart is. Het houdt een keer op", zegt wethouder Jan Zandee. „In Zeeland komt de kamsalaman der alleen voor in Zeeuws-Vlaan- deren. Uit onze waarnemingen blijkt echter dat de salamander de 'oversteek' naar de Bevelanden heeft gemaakt. Ik weet dat ergens in de jaren tachtig nog een waar neming is gedaan in 's-Gravenpol- der maar daarna volgens mij niet meer. Het is daarom best bijzon der dat de kamsalamander weer is aangetroffen", zegt boswachter Hannewijk. Kamsalamanders dan ken hun naam aan de getande rug- kam, die de mannetjes ontwikke len in het voorjaar. Een belangrijk kenmerk is de oranje buik met daarop een onre gelmatig patroon van zwarte vlek ken De kamsalamander is vrij zeldzaam en kwetsbaar. De kamsalamander werd vorig jaar voor het eerst sinds vele jaren weer aangetroffen bij Nisse. De provincie gaf naar aanleiding hiervan een subsidie voor het op schonen van een aantal veedrink poelen om het leefklimaat voor de salamander aangenamer te ma ken. Natuurmonumenten plaatste on langs fuiken in een aantal vee drinkpoelen in het heggengebied om de aanwezigheid van salaman ders te monitoren. Een oproep werd gedaan aan natuurliefheb bers om mee te helpen. Mientje de Jonge en Bas de Bruijn reageer den op deze oproep. „Ik vind het belangrijk dat deze beestjes blij ven bestaan. Daarnaast is het na tuurlijk echt genieten om dit werk te mogen doen in dit prach- Voor het eerst sinds lange tijd is er weer een kam salamander waargenomen op Zuid-Beveland. tige gebied", zegt Bas. Het heggen gebied rondom Nisse telt 37 vee drinkpoelen waarvan de meeste zo'n honderd jaar oud zijn. De fuik die gisteren naar boven werd gehaald, was een ware schat kist voor André Hannewijk, Mien tje de Jonge en Bas de Bruijn. Ze telden maar liefst vijftig sala manders in de fuik. „Zo veel heb ben we er nog nooit gehad. Het komt wellicht door het warme weer van de afgelopen dagen", zegt Hannewijk. „Dat er zo veel le ven in de poel is, bewijst dat de kwaliteit van het zoete water goed is. Het kan overigens best zijn dat er meer kamsalamanders te vinden zijn in particuliere poe len. Maar die worden nooit be monsterd." Staking dreigt bij Ovet door Harmen van der Werf 3 procent loonsverhoging eist FNV Ha ven voor de werknemers van Ovet Bo vendien willen de werknemers niet dat de reiskosten- en reistijdregeling verslechtert. WOLPHAARTSDIJK - Dit voorjaar worden een kleine tien miljoen jon ge palingen uitgezet in de Neder landse natuur. De eerste exempla ren worden vandaag uitgezet door de stichting Dupan (Duurzame Pa ling Sector Nederland) in het Veer se Meer. I S Marcel van de Kreeke van de stichting Dupan (Duurzaam Palingfonds Nederland) met de jonge aaltjes. foto Norbert Jeronimus door Frank van Cooten NISSE - De vrij zeldzame kamsala mander is weer terug op de Beve- landen. Boswachter André Hanne- wijk van Natuurmonumenten en de vrijwilligers Mientje de Jonge en Bas de Bruijn troffen het beestje gisteren weer aan in een fuik in een van de veedrinkpoelen in het heggengebied bij Nisse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56