Kamsalamander is terug van lang weg geweest Jeugd strijdt om eer 26 WALCHEREN Veel ellende met foute facturen en meters Delta Massa glasaal uitgezet in Veerse Meer Verwaarloosde pony uit zijn lijden verlost Wandelpad tussen Veere en Zanddijk Havenbedrijf laat ultimatum vakbond verlopen, FNV Haven wacht met actie tot 'juiste moment'. TERNEUZEN - Bij steenkolenover- slagbedrijf Ovet in Terneuzen en Vlissingen dreigen acties. Een ulti matum van vakbond FNV Haven om te onderhandelen over de ei sen voor een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst (cao) is gis terochtend verlopen. FNV Haven eist onder meer een werkgelegenheidsgarantie voor vast personeel voor de komende vijf jaar en een loonsverhoging over 2013 en 2014 van drie pro cent. Volgens vakbondsbestuur der Cees Bos wil Ovet de reiskos ten- en reistijdvergoeding ook ver slechteren. Het gebeurt nogal eens dat personeel over en weer werkt in Vlissingen-Oost en Ter- neuzen. Ovet maakt deel uit van HES Be heer dat onder meer ook actief is in de Rotterdamse haven. HES Be heer staat te koop en het investe ringsfonds Hestya Energy wordt genoemd als belangrijkste overna me-kandidaat. Personeel voerde eerder al actie tegen een mogelij ke overname door Hestya Energy. „Zo'n investeringsfonds wil snel geld maken", volgens Bos. „Van daar dat wij ook een werkgelegen heidsgarantie eisen. Dat is het al lerbelangrijkste." Bij Ovet kan, na het verlopen van het ultimatum, actie worden ge voerd. Wanneer dat zal gebeuren, kon Bos gisteren nog niet zeggen. „We wachten het juiste moment af. Er moeten wel schepen voor de kant liggen." Met de Ovet-di- rectie is deze week alleen gespro ken over veiligheidsmaatregelen bij een staking, onder meer over het besproeien van de bergen ko len in Terneuzen en Vlissingen te gen stofoverlast. Bos benadrukt overigens dat de vakbond niet uit is op acties. „Ons doel is een goe de cao." De organisatiegraad bij Ovet is hoog. Van de ongeveer tachtig me dewerkers die onder de cao val len, is een ruime meerderheid lid van de vakbond. De directie van Ovet is bereid van daag, donderdag, een toelichting te geven op het cao-conflict. MIDDELBURG - Meer dan tien Zeeuwen hebben zich gisteren bij de PZC gemeld met vergelijkbare klachten als Jan Franse uit Goes, die met Delta maar geen oplos sing kan vinden voor zijn foute facturen. Hoewel Delta opnieuw niet-thuis gaf op de vraag of er meer van dergelijke problemen spelen, werd gisteren duidelijk dat klanten in Goes, Oost-Sou burg, Ritthem, 's-Heer Arendsker- ke en Heinkenszand met grote problemen kampen. Sommigen wordt een voorschot van meer dan 1000 euro gevraagd en ande ren hebben stapels corresponden tie liggen, zonder dat er een oplos sing in zicht is. Betsy de Pagter uit Ritthem wordt er stapelgek van. „Ik vindt het gewoon fraude. Een afschrijving waarvan ze toega ven dat die fout was, wordt pas volgend jaar terugbetaald." SCHOOLVOETBAL Sinds vele decennia jaren is er vol gens de stichting niet zo veel uit gezet. „Dit is mogelijk geworden door de sterk gestegen, natuurlij ke aankomst van jonge exempla ren aan de Europese kusten. Deze aankomst laat de laatste vier jaar een telkens grotere stijging zien. Dit jaar zijn de hoeveelheden dus danig groot, dat er vier maal zo veel uitgezet kan worden als in het voorjaar van 2013." De 7 centimeter lange doorzichti ge aaltjes worden aan de Franse kust gevangen en naar Nederland gebracht. De in de binnenwater le vende palingen maken twee keer in hun leven een reis door de At lantische Oceaan. Na hun geboor te en vlak voor hun dood als ze in zout water voor nageslacht zor gen. Deze uitzet wordt mede mo gelijk gemaakt door het ministe rie van Economische Zaken. Agenten van de dierenpolitie trof fen het verwaarloosde dier woens dagochtend aan in een weiland bij een boerderij in een kleinere plaats van de de gemeente Borse le. De agenten namen er een kijk je nadat ze een melding over een verwaarloosd paard kregen. In een weiland bij een boerderij troffen zij een oude shetlandpony met ernstig vergroeide hoeven aan. De voorhoeven waren tot aan de voorbenen gegroeid, waardoor het dier open wonden had opgelo pen. Volgens de politie was het duidelijk te zien dat de pony nau welijks kon lopen en lange tijd op dezelfde plek heeft gelegen. Een dierenarts die door de politie ter plekke is gevraagd, kon niet niets meer voor de pony doen. VEERE - Tussen Veere en Zanddijk komt binnenkort een wandelver binding. Hiervoor worden een voorgefabriceerde brug en een be tonnen trap aangelegd. De gemeente besloot het uitvoe ren van die werkzaamheden toe te kennen aan een aannemingsbe drijf dat met 55.800 euro de laag ste inschrijving deed. De totale kosten voor het werk be dragen 68.400 euro, waarvan 20.000 euro wordt toegekend door subsidie. De direct aanwonenden worden nog met een brief geïnformeerd over de uitvoering van de werk zaamheden. „In Zeeland komt de kamsalaman der alleen voor in Zeeuws-Vlaan- deren. Uit onze waarnemingen blijkt echter dat de salamander de 'oversteek' naar de Bevelanden heeft gemaakt. Ik weet dat ergens in de jaren tachtig nog een waar neming is gedaan in 's-Gravenpol- der maar daarna volgens mij niet meer. Het is daarom best bijzon der dat de kamsalamander weer is aangetroffen", zegt boswachter Hannewijk. Kamsalamanders dan ken hun naam aan de getande rug- kam, die de mannetjes ontwikke len in het voorjaar. Een belangrijk kenmerk is de oranje buik met daarop een onregelmatig patroon van zwarte vlekken De kamsala mander is vrij zeldzaam en kwets baar. De kamsalamander werd vorig Voor het eerst sinds lange tijd is er weer een kamsala mander waargenomen op Zuid-Beveland. jaar voor het eerst sinds vele jaren weer aangetroffen bij Nisse. De provincie gaf naar aanleiding hier van een subsidie voor het opscho nen van een aantal veedrinkpoe- len teneinde het leefklimaat voor de salamander aangenamer te ma ken. Natuurmonumenten plaatste on langs fuiken in een aantal vee- drinkpoelen in het heggengebied om de aanwezigheid van salaman ders te monitoren. Bovendien werd een oproep gedaan aan na tuurliefhebbers om mee te hel pen. Mientje de Jonge en Bas de Bruijn reageerden daar op. „Ik vind het belangrijk dat deze beest jes blijven voortbestaan. Daar naast is het natuurlijk echt genie ten om dit werk te mogen doen in dit prachtige gebied", zegt Bas. Het heggengebied rondom Nisse telt 37 veedrinkpoelen waarvan de meeste ongeveer honderd jaar oud zijn. De fuik die gisteren naar boven werd gehaald, vormde een ware schatkist voor André Hannewijk, Mientje de Jonge en Bas de Bruijn. Ze telden maar liefst vijf tig salamanders. „Zo veel hebben we er nog nooit gehad. Het komt wellicht door het warme weer van de afgelopen dagen", zegt Hannewijk. „Dat er zo veel leven in de poel is, bewijst dat de kwali teit van het zoete water goed is. Het kan overigens best zijn dat er meer kamsalamanders te vinden zijn in particuliere poelen. Maar die worden nooit bemonsterd." Staking dreigt bij Ovet door Harmen van der Werf procent loonsverhoging eist FNV Ha ven voor de werknemers van Ovet. Bo vendien willen de werknemers niet dat de reiskosten- en reistijdregeling verslechtert. WOLPHAARTSDIJK - Dit voorjaar worden een kleine tien miljoen jon ge palingen uitgezet in Nederland. De eerste exemplaren worden van daag uitgezet door de stichting Du- pan (Duurzame Paling Sector Ne derland) in het Veerse Meer. BORSELE - Een zwaar verwaarloos de shetlandpony is gisteren is giste ren op advies van een dierenarts af gemaakt. Het dier kon nauwelijks meer lopen omdat de hoeven zoda nig waren vergroeid dat het dier open wonden had in de benen. De eigenaar, een inwoner van de ge meente Borsele, kreeg een pro ces-verbaal. WESTKAPELLE - Basisschool de Sprong uit Koudekerke (oranje) strijdt tegen leerlingen van de Oleander uit Arnemuiden. Aan het schoolvoetbaltoernooi bij sportpark de Prelaat in Westkapelle deden gisteren 47 teams mee. Bij catego rie groep 5/6 werd de Lichtstraal uit Westkapelle de winnaar en bij categorie groep 7/8 't Vierschip uit Arnemuiden. Volgende week zijn de meisjes aan de beurt. Dan doen er veertig teams mee. foto Lex de Meester door Frank van Cooten NISSE - De vrij zeldzame kamsala mander is terug op de Bevelanden. Boswachter André Hannewijk van Natuurmonumenten en de vrijwilli gers Mientje de Jonge en Bas de Bruijn troffen het beestje gisteren aan in een fuik in een van de vee- drinkpoelen in het heggengebied bij Nisse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26