Navo versterkt hulp aan Oost-Europa Veel Duitsers begrijpen V 8 BUITENLAND ONDERZOEK VERHOORMETHODEN De CIA loog over het martelen van gevangenen, stelt een nog geheim rapport van de Senaat. Spion Pollard komt mogelijk vrij De Verenigde Staten zouden bereid zijn de Israëlische spion Jonathan Pollard vrij te laten in een poging de vre desbesprekingen tussen Is raël en de Palestijnen weer op gang te brengen. Pollard zit al sinds 1987 in de cel om dat hij geheimen aan Israël had doorgespeeld. Hij zou volgend jaar november ver vroegd op vrije voeten kun nen komen bij goed gedrag. In ruil voor zijn vrijlating zou Israël 26 Palestijnse ge vangenen vrijlaten. Door die concessie zou het vredeso verleg met de Palestijnen weer op gang kunnen wor den gebracht. Politie knuppelt betogingen uiteen In de twee grootste steden van Turkije, Istanbul en An kara, is het gisteren tot bot singen gekomen tussen de politie en duizenden beto gers. De betogers eisten een hertelling van de stemmen die zondag bij de gemeente raadsverkiezingen zijn uitge bracht. In Ankara behaalde de burgemeesterskandidaat van de AK maar een nipte overwinning. Helft minder doden door vliegverkeer Ongelukken in de burger luchtvaart hebben vorig jaar 210 mensen het leven ge kost. Dat is minder dan de helft van het meerjarig ge middelde, heeft de interna tionale luchtvaartorganisa tie LATA berekend. Nu al staat vrijwel vast dat het aan tal doden dit jaar hoger zal zijn. In het vermiste vlieg tuig van Malaysian Airlines zaten 239 mensen. Meisje gedood door vallende muur WASHINGTON - Het martelen van gevangenen is nodig om cruciale informatie te krijgen waarmee ter reuraanslagen kunnen worden voorkomen. Dat was altijd de reac tie van voorstanders van 'speciale verhoormethoden' nadat steeds meer bekend werd dat de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA ge detineerden martelde. Uit een rapport van de inlichtin- gencommissie van de Senaat blijkt nu echter dat de CIA geen belangrijke informatie heeft gekre gen door de martelingen. De spe ciale verhoren waren niet alleen wreed, maar hebben ook niets op geleverd. Het rapport - dat 6200 pagina's telt - is geheim, maar be trokkenen hebben gelekt naar de Washington Post. De inlichtingen commissie stemt morgen over het openbaar maken van een samen vatting van vierhonderd pagina's. Senator John McCain, die zelf ge marteld is tijdens zijn gevangen schap in Noord-Vietnam, is voor stander van publicatie. Uit de ge lekte informatie blijkt dat de CIA details over de wreedheden ver borgen hield om toestemming voor de speciale verhoren te krij gen. Ook zou de inlichtingen dienst hebben gepronkt met infor matie die gevangenen al hadden gegeven voordat ze werden onder worpen aan wrede verhoren. De CIA zweeg niet alleen over de ver hoormethoden en de geheime ge vangenissen waar terreurverdach ten werden ondervraagd en ge marteld, maar maakte gevange nen ook belangrijker dan ze wa ren, stelt het rapport. Het was al bekend dat de CIA methodes als waterboarding gebruikt. Bij deze verhoortechniek krijgt het slacht offer een natte doek over het ge zicht waarover telkens water wordt gegoten. Hierdoor krijgt de gevangene het gevoel te verdrin ken. Andere gebruikte methodes zijn het onthouden van slaap en het blootstellen van gevangenen aan harde muziek. Het rapport In de Schotse hoofdstad Edinburgh is gisteren een meisje van 12 omgekomen toen zij op haar school on der een instortende muur te rechtkwam. Zij overleed ter plekke. Een andere scholier vertelde dat zij al maanden geleden heeft gewaar schuwd voor een onstabiele muur in de kleedruimte. De school uit 1959 is voor de rest van de week gesloten. Andere laatste woorden uit Boeing De laatste woorden die uit de cockpit van de vermiste een luchtverkeersleider uit de cockpit van vlucht MH370 kwamen, waren 'Good night Malaysian three seven zero'. Aanvankelijk werd gedacht dat de woor den 'all right, good night" wa ren. De daadwerkelijke woorden liggen meer in lijn met wat een piloot volgens het boekje zou zeggen. De ministers van Buitenlandse Za ken van de 28 NAVO-staten heb ben dat gisteren in Brussel beslo ten. Het is wel de bedoeling dat de politieke dialoog met Moskou wordt voortgezet. De samenwer king met Oekraïne moet juist wor den verdiept. De stappen moeten laten zien dat de Navo staat voor de verdediging en bescherming van zijn bondge noten en geen enkele dreiging van agressie zal slagen, zei Na- vo-topman Anders Fogh Rasmus sen voor de bijeenkomst. Oost-Eu- ropese Navo-leden - de Baltische staten, Polen en Roemenië - zijn bang dat Moskou na de Krim naar verdere uitbreiding streeft. Onder meer Duitsland is bereid gevechtsvliegtuigen naar de Balti sche landen Estland, Letland en Litouwen te sturen om te patrouil leren. Het Oekraïense parlement stemde in met de komst van Ame rikaanse troepen, die samen met het Oekraïense leger moeten gaan oefenen. Aan de grens met Oekraïne zijn nog steeds tienduizenden Russi sche militairen gestationeerd. Moskou liet maandag nog weten dat het een klein aantal militairen zou terugtrekken. Die bekendma king werd gezien als een signaal van ontspanning. „Ik kan helaas niet bevestigen dat Rusland zijn troepen terugtrekt", zei Navo- chef Rasmussen. Ook Hitler deed het voorkomen alsof etnische Duitsers in die des tijds Tsjechoslowaakse regio be scherming nodig hadden. Net als Poetin dit beweerde over de Rus sen op de Krim. Feitelijk gezien gaat de vergelij king niet mank. Maar in politiek opzicht is ze onnodig opruiend, vinden critici. Uitgerekend op het moment dat het Westen probeert de Russen aan de onderhande lingstafel over Oekraïne te krij gen, tovert een Duits politicus Hitier uit de hoge hoed. Terwijl juist de Sovjet-Unie - met 26 mil joen doden - enorm heeft gele den onder Hitiers expansiedrift. De commentaren op Schaubles uitspraak waren onverdeeld nega tief. De minister zag zich gedwon gen te benadrukken dat hij Poetin en Hitier niet met elkaar wilde vergelijken. Het was hem uitslui tend te doen om de analogie tus sen de Krim en Sudetenland. De commotie laat zien hoe hevig het debat in Duitsland woedt over de juiste aanpak van Vladi mir Poetin. Onder Duitsers be staat opvallend veel begrip voor De minister zag zich gedwongen te benadrukken dat hij Poetin en Hitier niet met elkaar wilde vergelijken JERUZALEM ANKARA GENEVE EDINBURGH Martelen leverde CIA i door Joost Sijtsma I Demonstranten laten in 2007 voor het ministerie van Justitie in Washington zien hoe waterboarding in zijn werk gaat. De deelnemers aan de actie protesteerden tegen de martelpraktijken van de inlichtingendienst CIA. foto UPI/HH KUALA LUMPUR BRUSSEL - De Navo gaat de hulp aan de Oost-Europese Navo-lidsta- ten versterken. Die landen zijn on gerust over de Russische agressie tegen Oekraïne. Ook wordt prak tisch alle samenwerking tussen het Westerse militaire bondgenoot schap en Rusland stopgezet. door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - Uitgerekend de nestor in de regering van bondskanselier An gela Merkel (CDU) vergeleek deze week Vladimir Poetin met Adolf Hitler en oogst met die vergelij king in Duitsland veel kritiek. Vol gens minister van Financiën Wolf gang Schauble (CDU) doet Poetins optreden op de Krim denken aan de annexatie door Hitler van Sude- tenland in 1938.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8