Met de sloop van een oude kerk zaten ze niet zo Terneuzen komt bezwaarmakers bomen Diepenbrockflats tegemoet ZEEUWS-VLAANDEREN 31 Voor Het Plein te Zaamslag: een ge schiedenis in kerken zijn zij in de rij ke bouwgeschiedenis van de bede huizen in Zaamslag gedoken. Er zijn nog vijf kerken in het dorp, waarvan drie als godshuis in ge bruik zijn: de Christelijke Gerefor meerde Kerk, de Gereformeerde Kerk vrijgemaakt en de 'gewone' Protestantse kerk op het dorp splein. De gereformeerde kerk uit 1911 is sinds 2007 antiekwinkel en cultureel centrum, Podium Zaam slag. De Christelijke Gereformeer de Kerk uit 1851 staat er ook nog, maar is nauwelijks nog als kerkge bouw herkenbaar. Volgens archeoloog Richard Len sen moet 'ergens op het Plein' de oudste kerk van Zaamslag hebben gestaan. „Op de oudste afbeelding van Zaemslach staat althans een kerk getekend. En er zijn meer aanwijzingen voor het bestaan van een middeleeuwse kerk. In ak ten uit de dertiende eeuw wordt bijvoorbeeld de naam van een pas toor van Zaemslach genoemd. We weten ook uit de Kroniek Axel dat in 1410 er een nieuw uur werk is geplaatst Maar waar die al lereerste kerk precies stond, we ten we niet." De oudste kerk - uiteraard een rooms-katholieke, want het pro testantisme ontstond pas in de zestiende eeuw met de Reforma tie - is vermoedelijk gesticht door de toenmalige kasteelheer. Dat moet in de dertiende eeuw ge beurd zijn. Tot de zestiende eeuw heeft deze bestaan. Daarna is in 1658 op ongeveer dezelfde plek de eerste hervormde kerk gebouwd. Een rooms-katholieke is nooit te- ruggebouwd, zegt mede-auteur Bas de Leeuw. „In de Tachtigjari ge Oorlog is de omgeving van Zaamslag door Maurits onder wa ter gezet. Het dorp lag er ruim zes- Gelukkig zijn de preekstoel en het orgel uit de oude, gesloopte hervormde kerk gespaard tig jaar geïsoleerd bij en raakte ontvolkt. Vanuit de noordelijke Nederlanden (lees: Walcheren en Bevelanden) is na de droogleg ging de verhuizing naar Zaamslag aangemoedigd. Dat waren alle maal protestanten." De Leeuw schreef het deel over de tweede hervormde kerk, die in 1898 voor 18.767 gulden is ge bouwd op de plek van de eerste. „De eerste hervormde kerk werd te klein door de groei van de ge loofsgemeenschap. Die is ge sloopt. Mensen zaten daar rond 1900 niet zo mee. Iets als een mo numentenstatus bestond nog niet. Gelukkig zijn de preekstoel en het orgel uit de oude kerk wel bewaard gebleven." Tributeband Pink Floyd in De Pit Eén van de bekenste lang speelplaten van de legendari sche Engelse band Pink Floyd, Dark side of the Moon, is zaterdag live te horen in poppodium De Pit in Ter- neuzen. De Nederlandse Pink Floyd tributeband In- floyd zet het album op de planken en speelt ook num mers van de lp Animals. Aan vang: 21.00 uur. Tickets 15 eu ro, voorverkoop 12 euro. Leerlingen goed in kennis Franse taai Met de kennis van de Franse taal is het goed gesteld in Zeeuws-Vlaanderen. Allian ce Franqaise houdt jaarlijks een opstelwedstrijd voor de bovenbouw vwo en havo. Van de dertig winnaars uit heel Nederland komen er dit jaar niet minder dan vijf uit Zeeuws-Vlaanderen; twee van het Reynaertcolle- ge in Hulst en drie van De Rede in Terneuzen. Hans de Feijter van De Rede won zelfs brons. Hij mag een week naar Straatsburg. Taizédienst in Catharinakerk Het oecumenisch samenwer kingsverband van kerken in Hulst houdt morgen een Tai zédienst in de Catharina kerk in Hengstdijk. Laudate dominum uit Clinge zorgt voor muzikale begeleiding. De dienst in de stijl van het Franse oecumenische kloos ter Taizé is vanaf 1930 uur. Muziekleerlingen geven concerten Muziekleerlingen van Toon beeld spelen vrijdag voor pu bliek in het Toonbeeld-ge bouw aan de Bellamystraat in Terneuzen. Er wordt gespeeld in twee blokken, die beginnen om 19.30 uur en 20.15 uur. Vanaf 21.00 uur speelt er een afterparty-band. Toegang is gratis. REGIOAGENDA Ook bewoners van de flats aan de Scheldeboulevard en Fahrenheit- laan ondertekenden de petitie, omdat ook zij zich storen aan de hoge bomen. Of aan hun bezwa ren wordt tegemoetgekomen, mocht een woordvoerster van de gemeente Terneuzen gisteren nog niet zeggen, omdat de bewoners daar deze week eerst persoonlijk over worden geïnformeerd. In de Guido Gezellestraat worden overigens niet alle bomen gekapt. De meest geuite klacht was dat de bomen lichtinval wegnemen aan de westzijde van de Diepenbrock flats. „Maar er zijn ook bewoners die geen overlast van de bomen ondervinden en ze graag willen behouden. Desondanks hebben we toch besloten om er een aan tal te kappen", richt de gemeente zich in een brief tot de bewoners. „Er is waarschijnlijk geen oplos sing te bedenken waarmee ieder een honderd procent tevreden is. We proberen daarom een compro mis te vinden." Om voor de bewoners van de lage re verdiepingen van de flats meer lichtinval te creëren, is besloten om de bomen om en om te kap pen. Niet alle bomen gaan tegen de vlakte, onder meer omdat ze een groene buffer vormen tussen de rondweg en de bebouwingen. Daarnaast vangen ze fijnstof af en matigen ze extreme warmte en wind. De bomen hebben bovendien een 'grote waarde voor de bomen- structuur van Terneuzen'. WOENSDAG 2 APRIL 2014 mam Het boek dat Richard Lensen (links) en Bas de Leeuw schreven over de geschiedenis van de kerken in Zaamslag wordt morgenavond gepresenteerd ter af sluiting van de viering van 850 jaar Zaamslag. foto Carolien Lensen door Florence Imandt ZAAMSLAG - Zaamslag heeft een uitzonderlijke geschiedenis als het om geloof en kerken gaat. Op zo'n drieduizend inwoners zijn er nog al tijd drie dominees actief, die ieder een eigen kudde hoeden. Maar over tegenstellingen en verzuiling hebben Bas de Leeuw en Richard Lensen het juist niet in het boek dat morgen wordt gepresenteerd op een feestelijke bijeenkomst in de Protestantse kerk. Bas de Leeuw, schrijver Morgen, donderdag 3 april, 20.00 uur, protestantse kerk: afsluiting viering 850 jaar Zaamslag met tableau vivant en boekpresentatie TERNEUZEN TERNEUZEN/HULST HENGSTDIJK TERNEUZEN Meer agendanieuws vindt u op onze website. WOENSDAG 2 APRIL AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaar ten; CLINGE - Malpertuus, 13.00 uur: KBO bil jarten; 13.30 uur: Sjoelen; 19.00 uur: Li ne dance; HULST - De Blaauwe Hoeve, 10.00 uur: In ternet café; 11.00 uur: Kookgroep; De Lieve, 13.30 uur: Schaken; 19.00 uur; Bruno Groning; KLOOSTERZANDE WZC Antonius, 10.00 uur: Meer bewegen voor ouderen; OOSTBURG - Ledeltheater, 13.30 en 15.30 uur: filmvoorstelling Mees Kees op Kamp; OSSENISSE - Herberg De Snis, 13.30 uur: Kaarten; PHILIPPINE - De Kaaie, 14.00 uur: Bieden, jokeren; SAS VAN GENT - De Statie, 14.00 uur: Kaarten; St Albert, 14.00 uur: Handwerken, biljar ten; SINT JANSTEEN - De Warande; 13.30 uur: Kaarten; 20.00 uur: Toneel; TERNEUZEN - Steunpunt de Wielingen, 17.00 uur: Mindfulness; Portaal van Vlaanderen, 13.30 uur: Rondlei ding; Revalidatiecentrum de Wielingen, 17.30 uur: Meditatie; De Kameleon, 14.00 uur: Kinderclub; Ter Schorre, 14.15 uur: Workshop papier creaties; De Paerdestal, Tuinpad 16, 20.00 uur: Autis- mecafé, Nederlandse Vereniging voor Au tisme (NVA) Zeeland; Porgy Bess, 20.00 uur: Prometheus: le zing Midas Dekkers; Scheldetheater, 20.00 uur: Introdans, dans gezelschap uit Arnhem, met de voorstel ling Russisch Rumoer. door Raymond de Frel TERNEUZEN - De petitie tegen van 'de woudreuzen van Terneuzen' heeft voor de bezwaarmakers uit de Diepenbrockflats in Terneuzen zin gehad. De gemeente heeft de bewoners laten weten dat negen reusachtige bomen in de Guido Ge- zellestraat in de winter van 2014- 2015 worden gekapt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 69