Een schaalmodel alsof het uit de fabriek komt 1 Dierenziekenhuis biedt baasjes van hond en kat een overnachting aan Boekjes in alle biebs over Zeeuws-Vlamingen 28 ZEEUWS-VLAANDEREN VAARSIMULATOR Vaarsimulator in Visserijmuseum Breskens laat bezoekers plaatsnemen op de scheepsbrug. Rollend Materieel EP Terneuzenaar Henk Velthuis begon zijn loopbaan als vrachtwagenchauffeur in 1987 op een DAF 2800 bij trans portbedrijf Beeke in Schoondijke. 'De rooie Beeke' zegt Henk, doe lend op de kleur van de trucks, want er is ook een 'blauwe Beeke'. In het internationale weg transport voelde hij zich helemaal thuis en dat bracht hem op de mooiste plekken in Europa. Maar Groot-Brittannië was favoriet. Vooral omdat hij op z'n route vaak het plaatsje Swinden kon aandoen, waar hij zijn vrouw leer de kennen. Van hartje London wordt hij niet zenuwachtig en de race om de afvaarttijden van de veerboten zorgden voor de nodige adrenaline. Maar na de geboorte van z'n doch ter wilde hij vaker thuis zijn. Hij vond z'n draai in de containerlo- gistiek en kreeg daardoor ook meer tijd voor z'n favoriete hob by's, die allemaal met vrachtau to's te maken hebben. Naast be stuurlijke activiteiten rond de jaar lijkse Truckshow in Terneuzen is Henk verwoed verzamelaar van miniatuurvrachtauto's in schaal 1:50. Dat begon al in de tijd van de Dinky Toys en de Corgi Toys. Hij herinnert zich nog z'n eerste, een Mercedes. Die stond per ongeluk thuis op een brandende kachel en kreeg zodoende 'lekke' banden. Maar het bleef niet alleen bij ver zamelen. Hij begon zelf minia tuur-trucks te bouwen. Alles tot in het kleinste detail, precies zo als in het echt. Het begint met een metaalkit die van veel types auto's te koop is. De echte trucks zijn echter vaak niet helemaal standaard of hebben de meest uit eenlopende accessoires. Daarvan is veel in miniatuur te koop; lamp jes, spiegels en zelfs de Michelin- mascottes. Maar om een model waarheidsgetrouw te krijgen, maakt Henk nog veel dingen zelf. Is het model af, dan wordt in de kleuren van het transportbedrijf gespoten, en met bestickering uit op de computer erop om het com pleet te maken, is het resultaat een schaalmodel dat rechtstreeks uit de fabriek lijkt te komen. BRESKENS - Ho! Spontaan zoeken een paar museumbezoekers steun bij elkaar: nu waait het wel heel erg hard en de golven worden steeds hoger. Gelukkig kan er niets gebeuren, want gevaren wordt hier alleen met een simula tor. Een bijna levensechte, dat wel. Het Visserijmuseum in Breskens greep de opening van het nieuwe seizoen niet alleen aan om de the matentoonstelling 'botje bij botje' - over fossiele beenderen - te pro moten, maar ook om het nieuwe apparaat in gebruik te nemen. Een vaarsimulator met drie grote televisieschermen van 42 inch zor gen ervoor dat de bezoekers zich stuurman of zelfs kapitein wa nen. Er kan niet alleen uit diverse scheepstypes worden gekozen, zo als een containerschip, een tanker of een reddingboot, maar ook uit allerlei weertypes. Regen, on weer, sneeuw of storm, alles is mogelijk. Tijdens de 'maidentrip' vaart een schip de haven van Dover binnen, de golven worden steeds hoger, de wind sterker en de kademuur komt heel erg dicht bij. „Even corrigeren", adviseert oud-varensman Ron Verschoor. „Dover is geen makkelijke ha ven." Nee, dat blijkt. De toeschou wers worden nog net niet misse lijk of nat door het opspattende boegwater. „We varen nauwkeurig en op schaal door een aantal wereldha vens", lichten Alexander van Waesberghe en Danny Nielen van iet-bedrijf Invent uit,Terneu- zen toe. De realisatie van deze si mulator was best een moeilijke klus voor ons. We hebben veel af gekeken bij de Hogere Zeevaart school in Antwerpen. In Neder land zijn simulators van dit for- maat alleen in gebruik bij de Mari ne en bij de zeevaartschool op Ter schelling." Nu kan er onder meer gevaren worden door de havens van Rot terdam, Sydney, New York en Dover. „Binnenkort ook over de Westerschelde en door de haven van Breskens." Wie aan het roer van de simula tor staat, kan niet alleen als een kapitein op de brug alles in de ga ten houden, maar ook de boven- en zijkant van zijn of haar schip. „We hebben diverse cameraposi ties, we kunnen het schip ook van uit de lucht, van achter en aan de zijkant volgen." Terwijl links en rechts de skyline van Dover voorbij komt, testen we even een knopje. Een harde toon klinkt. Oh, onthouden: rechtsboven zit de scheepstoeter! Kort gezegd komt het erop neer dat hondenbaasjes en kattenbezit ters, die van ver naar Terneuzen komen voor specialistische zorg, een hotelovernachting krijgen aangeboden van het dierenzieken huis. „Dit is nieuw in Neder land", weet dierenarts Johan de Vos. „Wij regelen een diervriende lijk hotel, want het dier moet al tijd met het baasje mee op de ka mer kunnen. Een hond met een tumor gaat de eerste dag door de CT-scan en indien nodig wordt hij de volgende dag geopereerd. Dat scheelt de eigenaren dus heel veel reisuren en -kosten." Het dierenziekenhuis heeft,met de hotels Tollenique en Triniteit afspraken gemaakt over de op vang van honden- en kattenbezit ters. „Zij weten dat ze mensen tie zitten. Dat vraagt om een per soonlijke benadering." Het dierenziekenhuis staat be kend om zijn specialisme op het gebied van kanker. De Vos: „We hadden laatst zelfs een Fries met zijn hond op bezoek. Vandaag maakt een mevrouw uit het Bel gische Overpelt voor het eerst ge bruik van onze regeling. Wij bere kenen de hotelkosten overigens niet door aan de honden- en kat teneigenaren. Dat is voor ons het enige risico. Want als uit de CT-scan op de eerste dag blijkt dat opereren niet nodig is of niet kan, dan hebben wij al wel een kunnen verwachten die vol emo- hotelovernachting betaald. De Lijser overhandigde de boek jes dinsdag aan de burgemeesters jetten (Sluis) en Mulder (Hulst) en wethouder Broekhuijsen (Ter neuzen) tijdens de presentatie van zijn jongste werk in het Mau- ritshof in IJzendijke. Hij wilde er mee benadrukken dat gemeenten hun best moeten doen om biblio theken open te houden. „Er zijn e- boeken en mensen zoeken steeds meer op via internet en sociale media. Maar het blijft nodig om in de bibliotheek boeken te kun nen lezen en lenen." Tijdens onderzoek voor zijn boek vond De Lijser de tekst en mu ziek van een alternatief Zeeuws- Vlaams volkslied. Geschreven door een pastoor om - naar De Lij- sers stellige overtuiging - het door dominee Pattist gecompo neerde originele lied te vervan gen. Het vergeten alternatief be leefde gisteren een revival. Koorle den van Saint Davids Minstrels zongen het en Bressiaander Vic Lohman speelde het af op zijn draaiorgel. door Chris Platteeuw Tijd speelt geen rol. De liefhebbers van (vaak) oud materieel steken al hun vrije uurtjes in hun hobby. Of het nu op oldtimers gaat of om schaalmodellen. Vandaag: truckchauffeur Henk Velthuis Kleine onderdelen van zijn minutieus nagebouwde schaalmodellen koopt Henk Velthuis, maar het grootste deel maakt hij zelf. foto Chris Platteeuw In noodweer door 's werelds grootste havens door Wilma Valk i Nu ook helemaal vanuit Breskens te bewonderen: de krijtrotsen van de En gelse zuidkust. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Dierenziekenhuis Zeeuws-Vlaanderen in Terneuzen krijgt steeds vaker mensen met ernstig zieke honden of katten over de vloer, die honderden kilo meters moeten rijden om bij de praktijk te komen. Daar speelt het ziekenhuis op in met een nieuw concept: de zorg voor de mens ach ter het dier. IJZENDIJKE - Schrijver Peter de Lij- ser uit Breskens heeft alle Zeeuws- Vlaamse bibliotheken een exem plaar van zijn boekje 'Zeeuwse Vla ming? Vlaamse Zeeuw?" cadeau ge daan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 66