I Inspiratiecentrum race tegen (subsidie)klok Delta-computer bezorgt Jan Franse uit Goes de schrik van zijn leven I Echt scharrelvlees Delta gaat voorlopig uit van een voordeel van 106 euro voor gemiddeld huishouden. 66 We adviseren klanten nu niet meteen het maandbedrag aan te passen 26 ZEELAND GASVERBRUIK woensdag EF Ik zal een jaar of vijftien ge weest zijn. „Pap, er ligt een kip die bijna dood is." Mijn vader keek niet eens op van zijn krant: „Dan maak je hem af." En ik pakte een schep en liep op bibberbenen naar de terminale hen om haar uit haar lijden te verlossen. Dat zouden we nu niet meer zo doen. Tegenwoordig zou de kip in een doos met zachte doekjes bij de dierenarts met een spuit je geëuthanaseerd worden. We zijn beschaafd geworden. Wat de beschaving ons ge bracht heeft werd de vorige week duidelijk. De vleesindus trie is verworden tot een keten waar efficiency en winst voor op staat en waar het dier is ver worden tot een grondstof. Kui kens die de pech hebben als haantje uit het ei te komen wor den vermalen. We troosten ons met de gedachte dat dieren ten minste heel snel sterven. Het in razend tempo opfokken en doden van dieren is lopende handwerk geworden. Ik werd er moedeloos van. Is dit het resultaat van tweedui zend jaar beschaving? Toch maar vegetariër worden? Zover kwam het gelukkig niet. Onlangs maakte in in België kennis met een groep jagers. Boogjagers om precies te zijn. Ik volgde er een opleiding tot bowhunter. Niet dat ik nu echt van plan was mijn eigen vlees te schie ten. Ik was gewoon nieuwsgie rig. Wat houdt het boogjagen ei genlijk allemaal in en wat zijn het voor mensen die dat doen? Het zijn mensen die als hobby urenlang, verstopt in bomen wachten tot ze een everzwijn met één pijl kunnen vellen. Mensen die me alles vertelden over spoorzoeken, lethale zo nes, baltsgeluiden, feromonen en over het gebruik dat je ge schoten dieren nooit ofte nim mer op de linkerzij hoort te leg gen. Waarom? Gewoon, dat doen we zo; een teken van res pect. Mensen die, na dagenlang door de natuur struinen soms terugkomen met alleen maar fo to's van een zeldzame bloem die ze zagen. Mensen die zich wel heel goed beseffen dat het vlees dat ze eten ooit een dier was dat vrij rondliep. Gelukkig zijn er nog beschaaf de mensen. Het inspiratiecentrum moet die nen als vervanging van het bezoe kerscentrum De Punt bij Oud dorp. Daar liep het bepaald niet storm qua publieke belangstel ling. Het is dan ook gesloten. Zo als het er uitziet gaat 14 mei de eerste officiële spade voor het cen trum op de Kabbelaarsbank de grond in. Maar dat is niet zonder risico want de Zeeuwse Milieufe deratie heeft een beroep lopen te gen het plan. Dat beroep dient 23 april, dus het ziet er niet naar uit dat er 14 mei al een uitspraak is. Gedeputeerde Carla Schönknecht geeft toe dat het begin van de bouwwerkzaamheden een risico kan zijn, afhankelijk van de uit spraak van de rechtbank. Aan de opzet van het inspiratiecentrum zelf twijfelt ze niet. „Als een on dernemer het ziet zitten, en dat is het geval, is dat beter dan wan neer de politiek er wat in ziet." Schönknecht wijst er op dat er wel een markt is voor zaken als een restaurant in het centrum, ook al zijn er al restaurants op de Kabbelaarsbank. Schönknecht: „Je moet het zien als een kans, niet als een bedreiging. Het is natuur lijk een unieke locatie. Het is ook een grote wens van het Natuur- en Recreatieschap de Grevelin- gen, de opdrachtgever voor het in spiratiecentrum." Het inspiratiecentrum ontvangt subsidie van overheden. De pro vincie Zeeland heeft via de Stimu leringsgelden Voordelta een be drag van 483.349,50 euro toege kend. Provincie Zuid-Holland sub sidieert het project ook vanuit die regeling voor een bedrag van 1.016.650,50 euro. Via het Operationeel Programma Zuid-Nederland (OP-Zuid) is er een bedrag van 1.350.000 euro aan de ontwikkeling van het inspira tiecentrum toegekend. Verder is er geld uit de Agenda VrijeTijd (provincie Zuid-Hol land, 100.000 euro) en een bijdra ge vanuit het Natuur- en Recrea tieschap de Grevelingen (300.000 euro). Een van de subsidievoor waarden is wel dat de eerste vijf jaar van exploitatie geen wezenlij ke veranderingen aan de opzet van het project mogen worden doorgevoerd. Gebeurt dat wel, dan moet de subsidie worden te rugbetaald. De totale investering is 3.250.000 euro. Je moet het zien als een kans, niet als een bedrei ging. Het is natuurlijk een unieke locatie. MIDDELBURG - Goed nieuws voor veel klanten van energiebedrijf Delta, met 96 procent van de aan sluitingen marktleider in Zee land. De zachte winter en het bui tengewoon milde voorjaar tempe ren het gasgebruik en daarmee de energierekening. Door de bijzondere hoge tempera turen voor de tijd van het jaar staat bij de Zeeuwse huishoudens de thermostaat een paar graden la ger. Daardoor wordt er minder gas verstookt. In maart lag het gas gebruik gemiddeld 15 procent la ger dan normaal. Delta berekent dat een gemiddeld huishouden (gasverbruik van 1600 kubieke meter per jaar) in maart 23 euro minder aan gas kwijt is. Dat geldt voor de variabele leveringsprijs. De milde winter betekent dat de energierekening voor de meeste klanten lager zal uitvallen. Het Zeeuwse energiebedrijf meldt dat een gemiddeld huishouden sinds oktober vorig jaar tot nu toe ruim 106 euro minder aan gas heeft ver bruikt. De besparing op het gemiddeld gasverbruik is niet bij iedereen di rect zichtbaar. Dat hangt deels af van het tijdstip waarop de jaarafre kening wordt opgemaakt. Klan ten moeten zich ervan vergewis sen dat het voorjaar van 2013 bib- berkoud was. Tot in mei moest de kachel aan. Wie dat nog niet heeft afgerekend heeft, ziet dus mogelijk een deel van het voor deel van deze winter verdampen omdat in de strenge winter van 2012/2013 meer gas is verbruikt. Volgens Delta is toen (ook weer gemiddeld) 67 euro extra aan gas geconsumeerd. Dat is zo'n 10 pro cent meer dan normaal. Delta be rekent dat het verschil in gasge bruik tussen een koude en war me winter 173 euro is. Klanten die in het voorjaar hebben afgere kend, zullen het lagere gasver bruik wel duidelijk op hun eind afrekening zien. Is het nu wijs om meteen het maandbedrag aan te passen? Nee, zegt Delta. „We adviseren dat nu niet meteen te doen. Als blijkt dat we straks een koude zomer en winter hebben, kan het namelijk zo zijn dat dit verschil op de jaar factuur niet meer zichtbaar is. Als de klant zelf wil weten wat het ei gen verbruik is, kan hij via de Del ta Comfort Wijzer direct inzicht krijgen in het verbruik en de be sparing. Buiten het totale ver bruik kunnen klanten met deze comfortwijzer hun thermostaat op afstand regelen, of gaat de tem peratuur automatisch omlaag als een klant niet- thuis is. Hierbij heeft de klant zelf de controle over het gasverbruik, ongeacht de buitentemperatuur. Ook kan hij zelf bepalen hoe groot de meeval ler is die hij per jaar op zijn jaarre kening ziet", laat het energiebe drijf weten. De meeste energiemaatschappij en bieden een dergelijke digitale 'verbruiksmanager' aan. Deson danks wordt nog 17 procent van de klanten van energiemaatschap pijen onaangenaam verrast door de eindafrekening. Die valt dan (veel) hoger uit dan was ver wacht. Dat blijkt uit de USP Ener gie Monitor, een maandelijks te rugkerend consumentenonder zoek van USP Marketing Consul tancy. Dat nam in de maanden ja nuari, februari en maart 2014 onli ne in totaal 717 enquêtes af onder Nederlandse huishoudens. In één op de zes gevallen blijkt het maandbedrag ontoereikend. Deze klanten van energiebedrij ven moeten bijbetalen. Bij klan ten onder de 35 jaar is het zelfs één op de vijf die bij moet lappen. Opvallend is dat huishoudens met kinderen aan het eind van het jaar het vaakst moeten bijbeta len (41 procent). Voor alleenstaan den en partners zonder kinderen ligt dit percentage op 33 procent. Een gewijzigde samenstelling van het huishouden wordt dan ook ge noemd als één van de mogelijke redenen voor de hogere energie nota. Ook het toenemende jjl stroomverbruik van ouder wor- dende kinderen kan meespelen in de vaak tegenvallende afrekening bij dergelijke huishoudens. Wie energie wil besparen, moet zelf in huis aan de slag. Isolatie van spouwmuren, dak en vloeren zet echt zoden aan de dijk. Zonne panelen zijn ook interessant, want al op de helft van de afschrij vingstermijn is de investering te rugverdiend. Ook gedragsverandering helpt. De thermostaat een graad lager en een dikke trui schelen een slok op een borrel. „Ik schrok vooral zo, omdat ik mijn energieverbruik maandelijks bijhoud. Daar heb ik een compu terprogramma voor. Dus ik heb nog eens goed naar die rekening gekeken. Wat bleek: wij hebben in de Kastanjestraat in september 2013 een slimme meter gekregen. Toen heb ik de standen netjes doorgegeven en die slimme meter is toen gaan tellen tot 17 januari 2014. Nu heeft de computer van Delta de stand met de oude meter gerekend en daarbij het verbruik van januari 2013 tot januari 2014 opgeteld. Alles van de oude meter moest ik dus dubbel betalen, 430 euro te veel." Jan Franse pakte meteen de telefoon. „Het duurde even voordat die man het snapte, maar uiteindelijk viel het kwartje. Ik heb toen afgesproken dat ik bin nen een week een juiste factuur zou krijgen." De zaterdag erop viel er een enve loppe in de bus. „Wat denk je, een nieuwe eindfactuur? Welnee: een factuur voor het veel te hoge voorschot. Op de boze mail die ik daarop stuurde, antwoordde de computer dat er binnen vijftien dagen antwoord komt. Ik ga na tuurlijk helemaal niets betalen en dat heb ik ze ook laten weten." Wat Jan Franse, die een loopbaan bij de post achter de rug heeft, niet snapt, is dat Delta de klanten zo nonchalant behandelt. „En ik vraag me ook af of er niet meer van dergelijke slachtoffers zijn." Een woordvoerder van Delta kon gisteren nog geen antwoord gege ven op de vraag of er meer klan ten zijn getroffen door dit soort incidenten. Guido van der Heijden Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Gasrekening daalt door milde winter door Frank Balkenende door René Schrier OUDDORP - Het ziet er naar uit dat de aanleg van een 'inspiratiecen trum' op de Brouwersdam een race tegen de klok wordt. Om nog in aanmerking te komen voor onder meer Europese subsidie is de da tum waarop het project gereed moet zijn al uitgesteld van 14 sep tember 2014 tot eind 2015. De planning is april 2015, maar uiter lijk 31 december van dat jaar moet het open zijn. Energiebedrijf Delta door Mieke van der Jagt GOES - Jan Franse uit Goes schrok vorige week toen de eindfactuur van energiebedrijf Delta bij hem in de bus viel: 668 euro moest hij bij betalen en zijn maandelijkse voor schot steeg met 70 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64