c k wwk'1 v' *ÈÈÊÉmmMwmmÉtÊÊm WÊM w voor iedere werkende De ambassadeur wil niet van Nederland scheiden Winkeldief krijgt vaker een schadeclaim aan zijn broek Emmtm-i-'H BINNENLAND 5 'd'fiWL IWeede man is Marokkaan m 4 4't t 4 W H p--; 11 te ii- is, De lit Se en :e- let er- nd ?rd te' er- de Af tg i L i •V i#'HT v fêl fiM - I W>' h uitgavenlimiet voor uitkeringen werd opeens met een miljard eu ro verhoogd. Aanleiding daarvoor was dat er forse tegenvallers wer den verwacht in met name de werkloosheidsuitgaven. Door de limiet te verruimen werden even tuele extra bezuinigingen voorko men. Maar andersom gold ook: viel het mee dan bleef er geld over. 'Sober begroten' heet dat in Haags jargon. Wat blijkt: het valt mee. De werk loosheid neemt weliswaar nog al tijd toe, maar minder hard dan het Centraal Planbureau eind vo rig jaar nog verwachtte. Elke uit- kering die het Rijk daardoor uit spaart, levert op die manier direct geld op om 'leuke dingen voor de mensen' te kunnen doen, zoals een lastenverlichting voor de ho gere middeninkomens. De coalitie slaat hiermee drie vlie gen in een klap: de PvdA is ver lost van de molensteen, de WD hoeft minder te nivelleren en het gedoogtrio D66, Christenunie en SGP krijgt de gewenste lastenver lichting op arbeid. Iedereen blij. Zo blijkt maar weer: met een beet je smeerolie in de vorm van extra geld is het opeens stukken makke lijker regeren. DEN HAAG - Hij is bijna een jaar ambassadeur van Marokko in Ne derland. Hij vraagt zich af waar de milde, open samenleving van de jaren '60 en '70 is gebleven. Ab- delouahab Bellouki (59) heeft het steeds over 'die meneer'. Pas na bijna twee uur noemt hij hem bij naam: Geert Wilders. Bellouki wil in alles de tegenpool zijn van de man wiens naam hij liever niet uitspreekt. „Hij vertegen woordigt een manier van denken en spreken waar ik me tegen ver zet. Ik ben een mens van harmo nie, van wederzijds respect. Ik heb een liefdesrelatie met Neder land en ik wil niet scheiden." Als het aan 'die meneer' ligt, zou dat wel moeten. „Hij verwacht toch niet echt dat ik of ook maar één van mijn land genoten terugga? Ja, misschien voor vakantie. Hij wil een Fitna creëren, een spanning. In dit prachtige land nota bene, waar de mensenrechten zijn geboren en dat in de geschiedenis altijd een toevluchtsoord voor verstotenen is geweest. Hij heeft Nederlan ders gedwongen een positie in te nemen en heeft daarmee het te gendeel bereikt van wat hij wil. Mensen en organisaties die zich altijd afzijdig hebben gehouden, hebben nu stelling tegen hem ge nomen, omdat ze vinden dat hij een grens over is gegaan. Dat vind ik bemoedigend." En dan overvallen Marokkanen een juwelier in Deurne. „Het zijn Nederlanders hoor, ze zijn hier geboren en getogen. Maar ik ben er erg ongelukkig mee. Ik ben solidair met de Ma rokkaanse gemeenschap, maar ik vind ook dat ze zich moet gedra gen. Dat is de enige manier dat mensen je zullen respecteren. Ie dereen heeft rechten, maar ook plichten en slecht is slecht. Het lijkt soms wel alsof vooral jon gens dat nogal eens vergeten. Meisjes niet, daar zijn eigenlijk geen probleem meer. Meisjes zijn meestal thuis, hebben een veel be tere band met het gezin, met de familie. Jongens raken vaak verlo ren in het gezin, ze gaan hun ei gen gang, vaak op straat, tot laat in de avond. Door die miscommu nicatie met het gezin voelen jon geren zich nogal eens slachtoffer, voelen ze zich mislukt, hebben ze totaal geen zelfrespect. En de ge meenschap doet daar niets aan, al le deuren gaan dicht." Er zijn juist ontelbaar veel projecten voor deze groep opgezet, maar ze helpen blijkbaar niet. „Dat is waar, er gebeurt al heel veel. Maar het slaat niet aan, om dat ze door beleidsmakers zijn op gesteld: als je doet wat wij voor stellen, komt het goed met je. Zo werkt het helaas niet. De imams zullen hier een grotere sociale rol in moeten gaan spelen. Zij moe ten die jongeren opvangen, met ze praten en perspectief bieden. En de imams zullen met alle be trokken partijen, zoals sociaal wer kers, politie en politici een grote bijeenkomst moeten organiseren om te proberen een oplossing te De harmonieuze Nederlandse samenleving staat op het spel vinden. Zonder dubbele agenda, zonder stereotypen, zonder ideo logie moeten zij tot substantiële oplossingen komen. Daarvoor zul je onder meer met jongeren echt van deur tot deur moeten gaan praten: wat wil je? Dan kom je er achter wat er aan de hand is en wat je ertegen kunt doen. Dat zul len stevige gesprekken zijn, maar dat is nodig, want de harmonieu ze Nederlandse samenleving staat op het spel." U doelt op Deurne, waar een groep Marokkaanse jongeren werd opge wacht door een groep Nederlanders? „Ik vind het huiveringwekkend en voel woede om wat er de laat ste tijd gebeurt. Die jongeren zit ten gevangen in een ideologie: ik ben de beste, ik ben superieur, ik heb geen ander nodig; geschiede nis, cultuur, dat kan me helemaal niets schelen; ik heb het recht om elke beslissing te nemen die ik wil. Je sluit jezelf op in jezelf en vindt jouw cultuur superieur en dat moet zo blijven." DEURNE - De tweede man die om het leven kwam bij de overval op de juwelier in Deurne is een 29-ja- rige man uit Marokko. Hij ver bleef tijdelijk in Nederland. Dat maakte het Openbaar Ministerie (OM) gisteren bekend. Eerder was al bekend dat de ande re overvaller die stierf, een 20-jari- ge Marokkaanse-Nederlandse man uit Eindhoven was. Volgens het OM komt de man uit Marokko niet in de Nederlandse systemen voor. Het is onduidelijk of hij hier legaal of illegaal was, waar hij verbleef en waarom hij in Nederland was. De twee mannen waren mogelijk niet de enige overvallers. De poli tie zoekt volgens hoofdofficier van Justitie Bart Nieuwenhuizen nog één of twee mogelijke mede daders. Volgens de hoofdofficier is er een getuige die heeft gezien dat in elk geval een derde per soon zich opvallend gedroeg ten tijde van de overval. door Jelte Posthumus n es n. Detailhandel Nederland vindt het echter 'een principiële zaak' dat steeds meer winkeliers de door diefstal geleden schade bij de dief claimen. Sinds april 2013 gebeur de dat 7634 keer, 15 procent meer dan tijdens de twaalf maanden daarvoor. Het vaste claimbedrag van 181 eu ro is een vergoeding voor de tijd die de winkelier kwijt is met het afhandelen van de diefstal, waar onder het observeren van de dief, de aanhouding en de aangifte. Dit bedrag komt bovenop een even tuele boete of straf van politie en justitie. „De eerste dieven die niet willen betalen, slepen wij daar naast in april al voor de rechter", aldus Jelger Zee van de brancheor ganisatie. Terwijl het totale aantal geregis treerde diefstallen al jaren een da lende trend laat zien, neemt het Naar schatting wordt zeker een op de vijf winkeldiefstallen gepleegd door eigen personeel. aantal winkeldiefstallen juist toe. In 2013 waren het er 43.395,16 pro cent meer dan in 2008. Dat het aantal claims toeneemt, lijkt daar van een logisch gevolg. Temeer aangezien de afgelopen jaren dui zenden nieuwe winkeliers zich aansloten bij de claimregeling 'Af rekenen met winkeldieven'. Waarschijnlijk wordt echter meer dan de helft van alle diefstallen ge pleegd door moeilijk te traceren bendes en het winkelpersoneel zelf. Volgens het Nationaal Drei gingsbeeld 2012, een onderzoek van de politie, wordt zo'n 35 pro cent van de diefstallen door ben des gepleegd. „Een groot pro bleem", aldus Zee. „Veel bendes komen uit Oost-Europa, bendele den hebben hier geen adres en het verhalen van de schade is vrij wel onmogelijk." Zeker een op de vijf diefstallen wordt daarnaast door winkelpersoneel gepleegd, blijkt uit onderzoek van Euromo nitor International. Mogelijk is dit zelfs 25 tot 35 procent. De opspo ring hiervan en het vaststellen van het schadebedrag is volgens Detailhandel Nederland vaak een zeer complexe zaak. 'Detailhandelaren (in Nederland) melden daarnaast een alarmerend Het aantal schadeclaims tegen winkeldieven steeg sinds april vorig jaar met 15 procent. aantal schoolkinderen dat kleine artikelen steelt, zoals usb-sticks', aldus Euromonitor. De claimrege ling van Detailhandel Nederland kan echter niet ingezet worden voor dieven jonger dan 14 jaar. „Er wordt van alles gestolen, van cosmetica tot vlees", aldus Zee. „Alles dat maar enige waarde heeft, zeker als het om kleine pro ducten gaat. De georganiseerde bendes lijken zelfs letterlijk met boodschappenlijstjes rond te trek ken." Volgens Euromonitor wor den in supermarkten vooral scheermesjes, batterijen, vlees en vis, babyvoeding en koffie gesto len. In andere winkels zijn onder meer mp3-spelers, smartphones, elektrisch gereedschap en merk kleding populair roofgoed. WOENSDAG 2 APRIL 2014 imM éi Augustus 2013: actievoerders maken lawaai voor illegalen in het detentie centrum bij de luchthaven Rotterdam/Den Haag. foto Piet den Blanken/HH INTERVIEW ABDELOUAHAB BELLOUKI door Dick Hofland Ambassadeur Abdelouahab Bel louki foto Phil Nijhuis/HH L- LEIDSCHENDAM - Winkeldieven krij gen naast een aangifte steeds va ker ook een schadeclaim aan hun broek. Maar ongrijpbare bendes, stelend personeel en kinderen die nog te jong zijn voor een claim, richten de meeste schade aan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5