horeca aan rand stad Aquarium Colijnsplaat staat op Marktplaats Informateurs: Doe wat aan de vergadercultuur Kapelle onderzoekt samenwerking energie 66 Iedereen heeft een netwerk. Zo kijken de buren of de gordijnen wel of niet open zijn 28 BEVELANDEN en THOLEN SOCIAAL DOMEIN vei ua^nig uiiui wiyiii 'Mientje' uit Nisse moet zelf ook om hulp durven te vragen als dat nodig is, zegt wethouder Miermans. Liturgietuin met symposium over de behoud kerk Detailhandel hoort in de binnen stad thuis en niet aan de rand, vindt GroenLinks. De fractie heeft daarom in schriftelijke vra gen aan het college om ophelde ring gevraagd. De fractie is vooral verbaasd om dat bij het college weet dat dit voorstel controversieel is. Deson danks heeft het niet besloten het om die reden aan te houden tot er een nieuw college zit, constateert de fractie. In haar vragen wijst de fractie er op dat onder meer door Groen Links, tijdens de verkiezingscam pagne, plannen voor de binnen stad zijn gepresenteerd. In de door GroenLinks gepresenteerde actiepunten valt onder meer te le zen 'Detailhandel hoort primair in de binnenstad thuis. De ge meente gaat perifere detailhandel daarom tegen. Het Marconistraat- gebied wordt duidelijk(er) geprofi leerd als 'woonboulevard." Het lijkt GroenLinks voor de hand te liggen dat niet een demis sionair college over (het voorne men tot) wijziging van het be stemmingsplan Marconistraat be sluit, maar dat een besluit daar over door een nieuw college wordt genomen. De fractie wil in ieder geval dat het college met de gemeenteraad en belanghebben den gaat overleggen alvorens het een (definitief) besluit neemt. In december 2012 besloot het colle ge in principe medewerking aan de functiewijziging van de Renault-garage te verlenen. Dit besluit kreeg toen de status 'ver trouwelijk', maar werd bekend na dat de PZC daarover publiceerde. Dit leidde tot een dispuut tussen het college en de GroenLinks-frac- tie over de status van collegebe- sluiten en de mate van vertrouwe lijkheid. De fractie stelde en stelt zich op het standpunt dat het col lege tenminste de gemeenteraad actief over dergelijke besluiten moet informeren. Eelke Ennik van Ennik Interieur, naast het aquarium, heeft de sleu tel van het houten gebouwtje dat zo snel als kan wordt opgeruimd, zegt voorzitter van de Stichting Promotie Colijnsplaat-Kats, Vera de Ridder uit Kats. De stichting heft zichzelf op. Het restje subsi diegeld wordt verdeeld over Co- lijnsplaatse en Katse initiatieven. Na zes jaar geeft de stichting het op. „Het was zo moeilijk vrijwilli gers te vinden voor het onder houd aan het aquarium", vertelt De Ridder. „Het is echt heel veel werk. We hebben nu een vrijwilli ger uit Kats, maar je moet er dage lijks heen voor schoonmaak, om de vissen te voeden en de koeling te controleren. Met een vaste baan is het bijna niet te doen. En als er iets mis was, kwam er heel veel commentaar, vooral van de inwoners van Colijnsplaat. Maar meehelpen deed niemand." Het werd ook moeilijk om aan aquariumbewoners te komen. „Sinds drie jaar mogen particulie ren geen fuiken meer zetten in de Oosterschelde. We kregen wel zeedieren van duikschool Oceanus. En elk jaar een emmer tarbotjes van Seafarm. En een keer kleine tongetjes van Zeeuw se Tong. Maar die werden er uit gestolen." Dat lot trof ook de kreeft die eens in het aquarium pronkte. „Wat wil je, dertig euro de kilo", verzucht De Ridder. HEINKENSZAND - Geen enkele in woner in de gemeente Borsele wordt de dupe van de overheve ling van de zorgtaken van het Rijk naar de gemeente met in gang van 1 januari volgend jaar. „Niemand wordt aan zijn lot over gelaten", verzekert wethouder Conny Miermans. De tijd dat de gemeente alles re gelt is echter voorbij. Van de be woners wordt ook het een en an der gevraagd. Dat kan lastig zijn als iemand geen familie in de buurt heeft om voor hem of haar te zorgen als dat nodig mocht zijn. Volgens wethouder Mier mans is de sociale cohesie in de Borselse dorpen echter groot. Er is altijd wel een buurman of -vrouw die de helpende hand wil toesteken, weet ze. „Iedereen heeft een netwerk. Zo kijken de buren of de gordijnen van de oudere buurman of-vrouw open zijn. Mientje moet zelf ook om hulp durven te vragen. En je ziet bijvoorbeeld nu al dat ouders hun kinderen zelf naar het speciaal on derwijs of de dagbesteding breng en. Dat is natuurlijk ook nodig aangezien al vijftig procent is ge kort op de vervoerskosten. Je ziet echter dat organisaties nu al aan het veranderen zijn." De wethouder gelooft niet zo in de doemscenario's dat alles slech ter zal worden na 1 januari 2015. „We gaan het slimmer organise ren. Niet meer vanuit het stand punt wat we te bieden hebben maar wat nodig is. Het is bijvoor beeld niet altijd nodig een scoot- mobiel te verstrekken. Mensen vinden het ook prettig zelf een stuk verantwoordelijkheid te dra gen, is mijn ervaring." Zorgvra gers hoeven problemen uiteraard niet helemaal zelf of met behulp van familie of buren op te lossen. Borsele werkt al een tijdje met het Dorpteam Borsele, een over legorgaan met een vertegenwoor diging van alle Borselse professio nals. 'Probleemgevallen' worden binnen dit team besproken om de problematiek snel en adequaat aan te pakken. Signaleren, mel den, bespreken en uitvoeren zijn de kernbegrippen. Die signaalfunctie hoeft niet al leen van de hulpvrager te komen, maar ook van bijvoorbeeld fami lie of buren of van organisaties als wooncorporatie R&B. Miermans noemt als voorbeeld de Belgische postbodes, die een bepaald pro bleem signaleren en dat doorspe len aan de daarvoor verantwoor delijke instanties. „Die moeder of buurvrouw kan bijvoorbeeld bo venmatig alcoholgebruik of te veel Wehkamp-aankopen signale ren. En de monteur van R&B kan ook wat verder kijken dan alleen de kapotte cv-ketel. Juist in zo'n preventie ligt de winst." PUZZELSTUKJES MOETEN IN ELKAAR GAAN PASSEN De gesprekken met de lijsttrek kers en hun secondanten gingen eigenlijk over de vorming van een nieuw gemeentebestuur, maar op vallend vaak kwam ook de verga dercultuur aan de orde. Raadsgrif- fier Tycho Jansen: „Misschien is het huidige vergadermodel, dat al weer tien jaar oud is, toe aan een evaluatie. Vlak na de verkiezin gen is een goed moment om daar naar te kijken, omdat het anders snel een politieke lading krijgt." Vrijwel alle fracties hebben aan merkingen over de huidige ma nier van vergaderen. Sommige partijen vinden dat er meer op hoofdlijnen moet worden verga derd, anderen willen meer debat in de raadszaal. Ook zijn de mees te partijen niet tevreden over de manier waarop de gemeenteraad invloed uit kan oefenen op de be sluitvorming in samenwerkings verbanden waar Reimerswaal deel van uitmaakt. 'S-HEER HENDRIKSKINDEREN - Vorig jaar is de dorpsraad van 's-Heer Hendrikskinderen begonnen met de aanleg van een tuin rond de kerk. Het is een liturgietuin die bloemen in de kleuren van de we kelijkse diensten produceert. De tuin is klaar en gaat vrijdag 11 april open na een minisympo sium waarin de vraag wordt ge steld 'hoe houden we de kerk in het midden?' Onder leiding van Wim Scholten, spreken Karin van den Broeke, Jo-Annes de Bat en Harry van Waveren over het be houd van dorpskerken met steeds minder kerkvolk. Het symposium begint om 15.00 uur in de kerk. Burgemeester en wethouders keurden dinsdag het definitieve plan voor de Brede School goed, op de energievoorziening na. Een nader onderzoek moet uitwijzen of het voordelig en milieuvriende lijk is om samen met het zwem bad te investeren in warmtepom pen. Die kunnen op basis van aardwarmte diep in de grond, in de winter warme en in de zomer koude lucht leveren. Wat ook nog moet worden uitge zocht is het aantal zonnepanelen dat op het dak van de Brede School moet komen. Daar is plaats voor veel meer panelen dan er voor de behoefte van de school noodzakelijk zijn. Uit esthetisch oogpunt lijkt het beter om het he le dak vol te leggen, maar dan moet een bestemming worden ge vonden voor het overschot aan energie. Dat zou kunnen worden afgenomen door een coöperatie van burgers. Nog maar onlangs bleek daar in Kapelle veel belang stelling voor. door Frank van Cooten GOES - De fractie van GroenLinks in Goes is zeer verbaasd over het voornemen van burgemeester en wethouders detailhandel en horeca toe te staan op de plaats van de huidige Renault-garage aan de Mar conistraat. door Claudia Sondervan COLIJNSPLAAT - Het zeeaquarium aan de haven van Colijnsplaat opent de luiken deze zomer niet meer. Wie wil, kan de drie aquaria komen halen; ze staan op Markt plaats. 'Wij laten niemand aan zijn lot over' door Frank van Cooten Conny Miermans Gemeenten zijn met ingang van 1 januari 2015 volledig verantwoor delijk voor uitvoering van de zorg taken. De Borselse gemeenteraad stelde onlangs de notitie Uitgangspunten Sociaal Domein gemeente Borsele vast. De puzzelstukjes Wmo, zorg voor jeugd, participatie, passend onder wijs, publieke gezondheid en de rol van Borsele moeten straks naadloos in elkaar passen. Het is nog onduidelijk hoe de apar te organisaties voor jeugd-, oude ren-, gehandicapten- en geeste lijke gezondheidszorg gaan samen werken. Dat geldt ook voor de Betho en de GGD. Deze hebben nu geheel eigen doelstellingen. door Joeri Wisse KRUININGEN - Informateurs Jan Lu- teijn en Siem Buijs adviseren niet alleen een andere coalitie voor Rei- merswaal, maar opperen ook dat de raadsleden en het college van B en W hun manier van vergaderen tegen het licht gaan houden. KAPELLE - De gemeente Kapelle on derzoekt of de energievoorziening van de nieuw te bouwen Brede School in Kapelle op een duurzame manier kan worden aangepakt in samenwerking met het naastgele gen sportcomplex en zwembad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58