32 ZEELAND ZEEUWSE HUISKAMER Project De Zeeuwse Huiskamer brengt behoeften van ouderen op het gebied van wonen, welzijn en zorg in kaart. Een flatje in Weidezicht, één van de drie hoog- bouwblokkendozen waar mee Goes eind jaren zes tig dacht zich in de vaart der volkeren te moeten opstuwen. Het uitzicht op de hogere etages is nog steeds magnifiek, de ruimte en indeling zijn achterhaald. Het is een verzameling hokjes. Het toilet is een pijpenla. Om de badkamer binnen te komen, heb je een schoenlepel no dig. Zes deuren monden uit in een centraal halletje. Met een rolstoel ben je hier verloren. Toch is Weide zicht overwegend bevolkt met 65-plussers, van wie de meesten er overigens naar hun zin wonen. Nummer 33 wordt niettemin één van de drie woningen van De Zeeuwse Huiskamer. Dit deelproject op de Bevelanden is een initiatief van zorgverlener SVRZ, in samen werking met woningcorporatie RWS en energiebedrijf Delta. De an dere twee bevinden zich in De Veste in Terneuzen en residence Oud- Bommenede in Zonnemaire. De wo ningen worden testlabs waarin tijde lijke bewoners vragen beantwoor den op het gebied van wonen, zorg en welzijn. Dat kunnen ouderen zijn, maar evengoed architecten en politici. Die vragen zijn urgent: bijna 20.000 Zeeuwse woningen zijn in de toekomst ongeschikt voor ouderen, terwijl door de vergrijzing de vraag naar zorgwoningen en aangepaste particuliere woningen in hoog tem po toeneemt. Maar waar moeten woningen dan straks aan voldoen? Dat gaat het pro ject De Zeeuwse Huiskamer in kaart brengen, zegt projectmanager Petra de Braai van Economische Impuls Zeeland, de organisatie die De Zeeuwse Huiskamer coördineert. „We gaan de wensen en bevindin gen van bewoners centraal stellen. Met innovatie in zorg, wonen en wel zijn zijn nu tal van partijen bezig. Al lemaal hebben ze verschillende be langen en dat maakt innovatie lastig. Om die reden willen we alle par tijen die betrokken zijn bij vernieu wingen in de zorg, wonen en wel zijn samenbrengen in de huiskamer, de plaats waar in de toekomst de zorg zich steeds meer zal concentre ren. Dan praat je over bedrijven die moderne techniek voor zorg op af stand leveren, aannemers, architec ten, overheden, zorg- en welzijnsin- stellingen en kennisinstellingen als de HZ. We willen zo een helder beeld krijgen van toekomstige be hoeften van bewoners en daar nieu we oplossingen en samenwerkings verbanden voor scheppen. Eigenlijk komt het erop neer dat we vraag en aanbod bij elkaar gaan brengen in ex perimentele woonruimten." Landelijk bestaan al zogeheten smarthomes: woningen die vol zijn gestouwd met moderne techniek, zo dat de bewoner de deur automatisch kan openen of een beeldverbinding kan leggen met zorgverleners. Hoe wel in het project Delta als multime diaspecialist een belangrijke rol speelt, is het niet de bedoeling De Zeeuwse Huiskamer direct vol te proppen met slimme snufjes (domo- tica ofwel huisautomatisering). De Braai: „Want misschien heeft de be woner juist veel meer behoefte aan een goed georganiseerd sociaal net werk. Iemand die hem naar het zie kenhuis rijdt of helpt boodschappen te doen." Hoewel Weidezicht 33 eigendom is van de RWS, leidt zorgverlener SVRZ het project in Goes. „We gaan de flat inderdaad niet volstoppen met techniek, maar zullen wel bouw technische aanpassingen doen, zoals een rolstoelgankelijke badkamer. We maken een masterbedroom met en tree naar de badkamer. Die wordt toegankelijk via schuifdeuren. Zo kun je ook met een rolstoel onder de douche. In het verlaagde plafond wordt een tilrail aangebracht, zodat iemand vanuit zijn eigen bed naar de badkamer kan worden verplaatst zonder te tillen. Zo kun je ook met een rolstoel onder de douche. Maar heb je het niet nodig, dan is het niet zichtbaar. We willen geen zieken huissfeer creëren. Ook wordt de deur naar de woonkamer een stuk breder, zodat je er met een rolstoel makkelijk door kan. Daarnaast wordt de keuken aangepast en zul len we kijken welke nieuwe technie ken gewenst zijn", zegt Resy van Loon, SVRZ-projectleider voor deze flat in Weidezicht. Dat lean bijvoorbeeld dwaaldetectie zijn voor mensen met dementie. Of valpreventie die is gekoppeld aan alarmering. Ook wordt bekeken of beeldcontact met de huisarts en mantelzorgers noodzakelijk is. Van Loon: „Maar net zo goed kan het noodzakelijk zijn een wijkteam rond iemand te formeren. Het project De Zeeuws Huiskamer moet dat de ko mende tijd uitwijzen. Voorop staat dat ouderen veilig zelfstandig kun nen wonen en zichzelf - met een beetje hulp - kunnen redden." We brengen vraag en aanbod bij elkaar in experimentele woonruimten We gaan de wensen en bevindingen van bewoners centraal stellen Flat wordt testlab zorg door Frank Balkenende Petra de Braai, Impuls Petra de Braai, Impuls

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 54