Zelfs de Unimog komt niet overal Museum Veere opent in nieuwe stijl Middelburger zet wijk op stelten SCHOUWEN-DUIVELAND 31 Even opzij voor KNRM-truck is al mumiwi een probleem Vlissinger slaat door stress winkelruit in ,:.aj •V 'i* rnuJ;?!!i ummmwwm$, wêmêm$mmwmm m fs^smssp^",: -- M "H ■'CV-' hr&?> - - r r" SGP? gR? ar 5H lii-'... Dat doen ze als op het strand of in de duinen iemand gewond is geraakt en per ambulance ver voerd moet worden. Omdat de Zeeuwse ambulances geen terrein wagens zijn, wordt de Uni- mog-truck gebuikt om het slacht offer te vervoeren tot hij of zij overgezet kan worden in een am bulance. Assistentie van ambulance-perso neel is echter niet de enige taak die uitgevoerd wordt met die truck, vertelt ploegleider Ties Ver hoeven (64). Als iemand wordt vermist, wordt die truck ook inge zet. „Dan rukken we met zo veel mogelijk mensen uit", zégt Han neke van Boxtel (53). „Want hoe meer ogen, hoe sneller we ie mand kunnen vinden." Maar bij een vermissing gaat ook de reddingsboot het water op, vult Bram Theune (52) aan. „Want dan kunnen we ook vanaf de waterkant zoeken." Lang niet alle 45 stations van de KNRM zijn ook uitgerust voor kusthulpverlening. Breskens, Neeltje Jans en Veere hebben al leen een boot. Westkapelle be schikt sinds 1991 over een truck. Dat jaar kreeg die post een boot ter vervanging van het wippertoe stel waarmee tot die tijd beman ningen in nood konden worden geholpen. „Dan mocht hun boot echter niet meer dan tweehonderd meter uit de kust liggen. Anders lukte het niet om een lijn over te schieten", aldus Verhoeven. Hij weet dat in 1990 zelfs gesproken werd om het station bij Westkapelle op te hef fen. Dat gebeurde echter niet en het station kreeg de beschikking over de Fint, een kleine reddings boot waarmee drie tot vier be manningleden konden uitvaren. Tegelijkertijd kwam er ook een Unimog om de Fint tot in het wa ter te brengen. Die truck werd ook van meet af aan ook gebruikt voor hulpverlening op het droge. Maar ook voor bijvoorbeeld ber ging. Zo vertelt Verhoeven over het lichaam dat twee jaar geleden bij Westkapelle aanspoelde. „Een man die tien dagen eerder was verdwenen van een zeiljacht. Mo gelijk overboord geslagen door een klap van de giek." Ze geven al le drie aan dat dat niet de leukste klussen zijn. „Maar hoort er bij." De Fint is jaren geleden ingeruild voor de veel grotere Uly die met behulp van een Caterpillar in het water wordt gereden. Sinds die tijd wordt de Unimog alleen voor de droge hulpverlening gebruikt. De kusthulpverlening gaat het he le jaar door. „Dan is het weer ie mand die van een paard is geval len, dan weer iemand die een on geluk heeft gehad met een hang- glider." In de zomer helpen de mensen van de reddingsposten badgasten die lichtgewond zijn geraakt. Maar buiten het seizoen komt het ook voor de de Unimog wordt op geroepen als een wandelaar een verzwikte enkel heeft. „Want dan zijn de reddingsposten niet be zet." Maar soms kan de Unimog niet daar komen waar iemand ge wond is geraakt. Zo weet Van Box tel nog goed hoe ze obit een wan delaar, met een verstuikte enkel, op een brancard uit de Mantelin gen hebben gedragen. „Want daar kon ook de Unimog niet komen." WESTKAPELLE - Ruim baan als de reddingswerkers van de KNRM uitrukken? Lang niet altijd, zo ver tellen Hanneke van Boxtel, Bram Theune en Ties Verhoeven een drachtig. Zeker niet als er veel badgasten op het strand en de dijk zijn. Dan komt het voor dat die mensen niet even hun handdoek willen verlaten als het gele reddingsvoer tuig met z'n opvallende belette ring wil passeren. Zo vertelt Verhoeven over die keer dat hij met een gewonde jon gen, 'een grote vishaak in zijn voet', naar een huisarts reed. Bij een strandovergang stond een man het zand van de voeten van zijn zonen te vegen en hij wilde niet even aan de kant om de Uni mog door te laten. „Dat is nog bijna op een handgemeen uitgelo pen toen andere badgasten zich ermee gingen bemoeien." Ze maken het geregeld mee dat voor het reddingstation de door gang naar zee is geblokkeerd met illegaal geparkeerde auto's. „Is er geen doorkomen aan. Moeten we eerst met behulp van een kabel een auto wegslepen. Moeten we nog voorzichtig doen. Als wij schade veroorzaken, kunnen we ook nog problemen krijgen." Ze hebben er mee leren leven dat er soms veel onbegrip is voor hulpverleners. Maar er zijn, zo ver volgen ze, ook altijd mensen die komen helpen. Van Boxtel vertelt vervolgens over die keer dat ze op zoek waren naar een vermist kind en twee mensen naar hen toe kwamen die een jongetje hadden gezien die al leen aan het spelen was en vervol gens verdrietig was geworden. Die twee hadden zich over die knul ontfermd. „Daarna konden wij dat jongetje weer bij zijn grootouders brengen." Ze Zwijgt even en zegt dan: „Daar doen wij het voor." Het liep bijna op een handgemeen uit toen andere badgasten zich ermee bemoeiden De benedenetage, waar de ver nieuwde museumwinkel is geves tigd met een verkoopbalie van 'Chocolate Lovers', is dit jaar tus sen 13.00 en 17.00 uur dagelijks gratis te bezoeken. Het museumbestuur is nog met de gemeente en zes Veerse onder nemers bezig met het ontwikke len van een nieuw exploitatiecon cept, waarbij het museum zowel een commerciële als een culturele functie krijgt. Zo kunnen vanaf nu de ruimtes op de begane grond ook worden gebruikt en verhuurd voor bijvoorbeeld di ners, lezingen, concerten en ande re bijeenkomsten. Door de tijdelijke sluiting van het stadhuis voor renovatiewerkzaam heden, is het museum tot eind dit jaar ook beschikbaar als trouwlo catie. VLISSINGEN - Een 32-jarige man uit Vlissingen bekende maandagmid dag tegenover de politie dat hij kort daarvoor een ruit had ingesla gen bij een winkel aan de Nieu- wendijk. De man is vervolgens aangehou den. Volgens de politie zei de Vlissin ger dat hij door stress tot zijn daad was gekomen. De gewaar schuwde eigenaar van het pand heeft aangifte gedaan van de ver nieling. De dader mocht na het opnemen van zijn verklaring weer het politiebureau verlaten. Deze zaak wordt zo spoedig moge lijk behandeld. WOENSDAG 2 APRIL 2014 —2 KNRM «S««=UE :y BSKSïsSf mx-i -- f- I Hanneke van Boxtel (links) overlegt met Ties Verhoeven, foto Lex de Meester door Emile Calon WESTKAPELLE - Zeker zo'n twintig keer per jaar rukken de mannen en vrouwen van het KNRM-reddingsta- tion Westkapelle uit met hun grote gele truck. Ties Verhoeven VEERE - Museum De Schotse Hui zen in Veere is gistermiddag door wethouder René Molenaar hero pend na een verbouwing. De beel denzaal is gerenoveerd en de hoofdentree is verplaatst naar het rechterpand, waar vroeger de 'Lord conservator' Schotse kooplieden ontving. Kijk voor meer informatie en activitei ten op www.schotsehuizen.nl MIDDELBURG - De politie heeft dinsdagavond de hulp van het Regionale On dersteuningsgroep (ROG) ingeroepen om een man aan te kunnen houden die amok maakte in de Stromenwijk. Het incident deed zich voor aan de Haring- vlietstraat De man was volgens de politie doorgedraaid. Bij het voorval is een deur aan diggelen gegaan, foto Frans Bosscha

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 53