Politie opent 3D-loket voor aangifte Zierikzee Horeca aan rand Goes verbaast GroenLinks Praktijkschool sluit aan bij Maatwerk Zeeland SS* opent zaterdag deur BOMRUIMING OUWERKERK 28 SCHOUWEN-DUIVELAND De maandag bij Ouwerkerk gevonden duizendponder wordt bij Renesse tot ontploffing gebracht. Riföitijili lü Hannie Kool Vernieuwde Putmeet Het loket functioneert al onge veer een maand. Over twee we ken, bij de officiële opening, maakt de politie bekend hoe vaak het wordt gebruikt en of de ge bruikers er tevreden over zijn. Het 3D-aangifteloket is een driedi mensionaal televisiescherm waar mee de aangever persoonlijk con tact heeft met een politiemede werker in het bureau Roosendaal. Deze medewerker scant het iden titeitsbewijs van de aangever en neemt diens aangifte op. Dat for mulier wordt later per post naar de aangever gestuurd. Mensen die op deze manier aan gifte willen doen, moeten van te voren een afspraak maken op het telefoonnummer 0900-8844. Op de afgesproken tijd opent de poli tiemedewerker de deur van het politiebureau in Zierikzee en acti- Het resultaat van een proef met 3D-aangifte doen in Zie rikzee wordt op donderdag 17 april bekendgemaakt. veert hij of zij de televisieverbin ding. Dat zal altijd tussen 8.00 en 22.00 uur zijn. De politie Zeeland en West-Bra bant heeft behalve in Zierikzee, nog 3D-schermen in de bureaus van Terneuzen, Roosendaal, Et- ten-Leur en Sprang-Capelle. Het gaat om een proef. In het najaar wordt besloten of er nog meer 3D-aangifteposten komen. De hui dige vijf blijven in elk geval be staan. In Rotterdam heeft de poli tie al meer ervaring met 3D-aan- giftes. De ervaringen in de regio Rotterdam zijn positief In Middel- harnis bijvoorbeeld, kan al sinds november 20ti op deze manier aangifte worden gedaan. Mensen zijn er zeer tevreden over, blijkt uit een onderzoek van de Univer siteit van Tilburg. „Het beeld en het contact zijn zo levensecht, dat er mensen zijn die na afloop hun hand uitsteken om afscheid te ne men van de persoon aan de ande re kant van het scherm", zei hoofdcommissaris Hans Vissers in BN/DeStem over het systeem. De proef in Zeeland en West-Bra bant moet uitwijzen of de metho de ook in landelijk gebied goed werkt. Met het nieuwe systeem kan de politie haar mensen effi ciënter inzetten. Het politiebu reau hoeft er niet open voor te zijn. De andere manieren van aan giften doen, blijven bestaan. Detailhandel hoort in de binnen stad thuis en niet aan de rand, vindt GroenLinks. De fractie heeft daarom in schriftelijke vra gen aan het college om ophelde ring gevraagd. De fractie is vooral verbaasd om dat het college weet dat dit voor stel controversieel is. Desondanks heeft het niet besloten het om die reden aan te houden tot er een nieuw college zit, constateert de fractie. In haar vragen wijst de fractie er op dat onder meer door Groen Links, tijdens de verkiezingscam pagne, plannen voor de binnen stad zijn gepresenteerd. In de door GroenLinks gepresenteerde actiepunten valt onder meer te le zen 'Detailhandel hoort primair in de binnenstad thuis. De ge meente gaat perifere detailhandel daarom tegen. Het Marconistraat- gebied wordt duidelijk(er) geprofi leerd als 'woonboulevard." OUWERKERK - Voor commandant Willem Tink van de Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) wordt het overmorgen een routineklusje: „Twee springladin gen eraan, een slagpijpje erin en een lange kabel. Dan vuren we 'm af." De maandagmiddag bij Viane gevonden Britse duizendponder wordt vrijdagmiddag op het strand van het Watergat bij Renes se tot ontploffing gebracht. Voor het zo ver is, graaft Habo Ho veniers een gat van een paar me ter diep op het strand. Daarin gaat de bom, en daar bovenop komt een paar meter zand. Het re sultaat zal een zware plof zijn, ge volgd door een mooie zandfon- tein. „Bij het ruimen in Ouwerkerk is nog de meeste tijd gaan zitten in het wachten op laag water," legt Tink uit. „Toen we daar aankwa men, lag de bom een halve meter onder water." Aan het projectiel zelf had het EOD-team niet veel werk. „De slagpin zit krom in het gat. De bom is daardoor goed te transpor teren. Hij was wel zwaar aange koekt met teer. Dat hebben we een beetje schoongemaakt." Een duizendponder is een middel zware bom, die in de Tweede We reldoorlog door de Britten en de Amerikanen werd gebruikt. Het ongeveer twee meter lange oor logstuig is voor de EOD niets bij zonders. Tink: „Samen met de vijf honderdponders zijn het de meest afgeworpen bommen. We komen ze met grote regelmaat te gen." De Britse vliegtuigbom komt ver moedelijk uit de tweede helft van de oorlog, meent streekarchivaris Huib Uil. Nauwkeuriger kan hij de vondst niet dateren. „In '43 is een provinciale veerboot gebom bardeerd, maar dat was bij Kats. Dat is toch te ver bij de Slikken van Viane vandaan. De Engelse bommenwerpers vlogen niet hoog. Daarom is het onwaarschijnj lijk dat ze er zo ver naast konden zitten." Volgens Uil zou het ook om een 'verdwaalde' bom kunner gaan. „Vliegeniers gooiden soms bommen af om hun vliegtuig lichj ter te maken. Zeker als ze dreig den neer te storten, wilden ze die dingen snel kwijt. Want anders kregen ze beneden nog een klap na. Ik vermoed dat deze bom van I na 1943 is. De Duitse luchtmachtl was toen al uitgeschakeld. De gealj lieerden waren de baas in de lucht en de invasie was op han den. Misschien is hij zelfs wel va na de invasie." I Daarmee wordt het onderwijsaan bod voor deze groep leerlingen veel groter. „De Zeeuwse speciale scholen gaan leerlingen uitwisse len", zegt afdelingsleider Max de Rave van de Pontes Praktijk school in Zierikzee. „De een heeft een opleiding heftruckchauffeur, de ander veiligheidscertificaat." De extra kosten die hierdoor wor den gemaakt, kunnen vergoed worden vanuit Europese subsidie regelingen. De Pontes Praktijk school biedt zelf de opleidingen groothuishouding, veiligheidscer tificaat, kinderverzorging, groen- beheer, EHBO en lassen aan. De praktijkschool biedt komend jaar voor het laatst de opleiding voor het diploma AKA (Arbeids markt Gekwalificeerd Assistent) aan. Met dit diploma kunnen leer lingen doorstromen naar niveau 2-opleidingen aan het ROC. De praktijkschool werkt samen met ROC West-Brabant. Na 2015 wordt deze opleiding omgevormd tot de landelijk entree-opleiding. OOSTBURG - Hannie Kool zal pro beren de gemeente Sluis aan een stabiele coalitie te helpen. De voormalig wethouder van Middel burg is door CDA-lijsttrekker Peter Ploegaert gepolst als infor mateur en heeft toegezegd. CDA'er Kool was van 2003 tot 2010 wethouder in Middelburg en is nu directeur van het Zeeuws Ar chief. De inzet van een 'extern persoon' in Sluis is nodig na het mislukken van coalitiebesprekin gen tussen CDA, Nieuw Gemeen tebelang, D&T en PvdA. Kool praat vrijdag met alle fractie voorzitters, verklaart Peter Ploe gaert. In de ruimte staan twee biljarts, is een keuken en kunnen activitei ten plaatsvinden. De vernieuwde Putmeet wordt door de dorpsraad zelf geëxploiteerd. Ongeveer 2,5 jaar geleden sloot De Putmeet van de ene op de an dere dag. Betonrot maakte het te gevaarlijk om het gebouw nog laij ger te gebruiken. In eerste instarl tie wilde Zeeuwland (eigena^ van het pand) de boel slopen zou Scharendijke geen eige dorpshuis meer hebben. Na eel langdurige discussie tusse Zeeuwland, de dorpsraad en gemeente is besloten dat De Pul meet gedeeltelijk weer open zol gaan. Van de vroegere foyer is eel huiskamer gemaakt en de gym zaal is door Zeeuwland weer opga knapt. Dit laatste is erg belangrij voor het dorp, omdat daar veel aJ tiviteiten plaatsvonden. De grote zaal blijft vooralsnog gj sloten. door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - De politie opent don derdag 17 april het 3D-aangiftelo- ket in het politiebureau aan het Kerkhof 5 in Zierikzee. Proj ectiel gaat vrij dag knallen| op het strand door Frank van Cooten GOES - De fractie van GroenLinks in Goes is zeer verbaasd over het voornemen van burgemeester en wethouders detailhandel en horeca toe te staan op de plaats van de huidige Renault-garage aan de Mar conistraat. door Ton van den Nouweland fSsÊsWi Een verse berg zand langs de Beijersweg. Op de achtergrond wordt ge werkt aan de dijk bij Ouwerkerk. ZIERIKZEE - De Pontes praktijk school is sinds kort aangesloten bij de stichting Maatwerk Zeeland. Dit is een samenwerkingsverband tus sen praktijkonderwijs en voortge zet speciaal onderwijs, Zeeuwse ge meenten en de provincie. door Melita Lanting SCHARENDIJKE - Dorpshuis De Put meet in Scharendijke wordt komen de zaterdag officieel heropend. In de afgelopen maanden is door vrij willigers keihard gewerkt om de voormalige foyer om te toveren tot huiskamer voor Scharendijke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50