w;M.m Een rondje van de zaak v 4 BINNENLAND STRAFBAARSTELLING analyse Met het illegalenplan van tafel lijkt de PvdA definitief de baas te zijn over het asielbeleid. 1 DEN HAAG - Lang, heel lang, wist PvdA-leider Diederik Samsom door te gaan met de 'graat in de keel' die strafbaarstelling illegali teit heet. Tot vorige week. In een onderonsje met premier Mark Rutte, WD-leider Halbe Zijlstra en vice-premier Lodewijk As- scher liet Samsom doorscheme ren dat het illegalenplan toch van tafel moest. Maandagavond was de deal rond die gisteren werd ge presenteerd: het illegalenplan wordt geschrapt in ruil voor belas tingvoordeel voor de hogere mid deninkomens. Minder nivellering is de prijs die de PvdA betaalt. Maar nu is de par tij wel verlost van 'een steen op de maag', zoals Samsom gisteren zei. „Het bleef ons maar achtervol gen." En: „Om politieke redenen konden we niet verder met deze zware molensteen." Krap een jaar geleden doorstond hij nog een verhit congres met kwade leden en Kamerleden die één ding eisten: weg met het ille galenplan. Samsom zwichtte ech ter niet. Het voorstel was inder daad slecht, symboolpolitiek bo vendien, meende hij. Maar de PvdA had in ruil voor die lege huls wel mooi het kinderpardon gekregen. En als je opnieuw om tafel gaat met de WD moet je el ders weer inleveren, waarschuw de Samsom ook. Bovendien wilde hij woord houden. Maar de storm ging niet meer lig gen. Samsom leek zelf te kunnen leven met de pragmatische conclu sie dat het zo goed geregeld was. Een aantal PvdA-fractieleden bleef echter schermen met een te genstem. Vluchteling en PvdA-lid Sander Terphuis liet evenmin los, net als PvdA-senator Adri Duives- teijn. ChristenUnie-leider Arie Slob dreigde zelfs de steun aan het kabinet in te trekken. En dan was er ook nog het schrikbeeld van een stemming in de Eerste Kamer waarbij enkel met dank aan de steun van de PW het voor stel een meerderheid zou halen. De druk werd domweg te groot. Met een gehavend zelfvertrouwen door de slechte lokale verkiezin gen voelde Samsom zich genood zaakt 'de steen op de maag' te ver wijderen. En de WD hielp graag. Want de liberalen hebben wel steevast gezegd erg te hechten aan het voornemen om illegaal verblijf in Nederland te bestraffen 300 EURO 'SCHOON' ERBIJ (met een geldboete van 3900 eu ro) maar echt geharnast leken ze er niet in te zitten. Toen het plan steeds op de lange baan gescho ven werd, viel er vrijwel geen wanklank te beluisteren in de gan gen van de WD. Dus kon maan dag in het Torentje soepeitjes een nieuwe deal gemaakt worden. De strafbaarstelling was zo'n typi sche Haagse hete aardappel. Het plan stond dus al in het regeerak koord maar na een eerste uitwer king eind 2012 verdween het weer voor maanden in de lade van staatssecretaris Fred Teeven (Asiel, WD). Die had opvallend weinig haast om met aanpassin gen naar de Tweede Kamer te ko men. Dat is op zich niet vreemd: Teeven kroop vorig jaar april door het oog van de naald in het Ka merdebat over de overleden Russi sche asielzoeker Dolmatov. Een deel van de PvdA-Kamerfractie overwoog een motie van wantrou wen tegen hem te steunen maar op de valreep behield de WD'er steun van alle PvdA'ers. Volgens verschillende betrokkenen lukte dat omdat Samsom die avond aan opstandige PvdA-Kamerleden be loofde om in ruil voor steun aan Teeven de strafbaarstelling van il legaliteit van tafel te halen. Die be lofte is hij nu eindelijk nageko men. Diverse PvdA-Kamerleden vierden gisteren het nieuws op Twitter dan ook uitbundig. Teeven moet intussen met een loep zoeken naar de invloed van de WD op het asielbeleid. Enkele liberale speerpunten (illegalen- quotum, huiszoekingen bij illega len) daargelaten, heeft de PvdA de touwtjes in handen als het gaat om de belangrijkste thema's: het kinderpardon werd uitge voerd, de strafbaarstelling is van de baan en sinds de dood van Dol matov werkt Teeven hard om - onder meer op verzoek van de PvdA - het vreemdelingenbeleid 'humaner' te maken. ft' -'ilr.: SImm DEN HAAG - Coalitiepartijen WD en PvdA geven een rondje van de zaak van 500 miljoen euro. Die smeerolie kon het kabinet goed gebruiken. Blije gezichten in Den Haag: nog vóór de begrotingsonderhandelin gen echt zijn begonnen, blijkt het kabinet 500 miljoen euro over te hebben om een cadeautje uit te delen aan de hogere middeninko mens. Zij krijgen er 300 euro bij, via een hogere arbeidskorting (zie kader). Nog meer goed nieuws: er hoeft niet eens extra bezuinigd te worden om dit douceurtje te kun nen betalen. Nu is geld nog altijd niet gratis, ook niet aan het Binnenhof. De coalitie verwacht minder geld uit te geven dan verwacht. Dat ge beurt wel vaker: precies begroten is knap lastig. Maar aan deze mee valler zit een luchtje. Even terug naar Prinsjesdag. Het kabinet presenteerde toen zijn eer ste Miljoenennota. Daarin stond een zinnetje dat nauwelijks werd opgemerkt: het kabinet 'herijkte' het budgettair kader sociale zeker heid. In gewoon Nederlands: de vragen over klassegrootte Volgens de groep zijn door bezui nigingen de klassen in het onder wijs de afgelopen jaren steeds gro ter geworden. Dit geldt voor zo wel het basisonderwijs, het voort gezet onderwijs als het speciaal onderwijs. 'Plofklassen', zoals de groep ze noemt, van 30 a 35 leer lingen zijn volgens LIA geen uit zondering. De ondertekenaars van de handte keningenactie, ruim 46.000 perso nen, maken zich ongerust over de kwaliteit van het onderwijs. Eén- Vandaag en Scholieren.com heb ben in november 2013 onderzoek verricht naar de grote klassen. Daar deden 821 scholieren aan mee. Vier op de tien leerlingen op de middelbare school gaven toen aan dat zij met te veel leerlingen in de klas zitten. In een overvolle klas krijgen leer lingen te weinig aandacht van de leraar. Ze worden onvoldoende ge holpen als ze problemen met le ren hebben, omdat de leerkracht handen te kort komt om iedere in dividuele leerling bij te staan. Zwakke leerlingen vertragen de les. Daar komt bij dat een leer kracht in het voortgezet onder wijs die elk lesuur een nieuwe, grote groep voor zich heeft, zijn leerlingen soms nauwelijks kent. Laat staan dat hij of zij iets weet over persoonlijke problemen die een rol bij de leerprestaties kun nen spelen. Zij wijzen erop dat overvolle klas sen het onderwijs niet ten goede komen. De leraren zien graag, na het debat van vandaag, dat staats secretaris Sander Dekker van Onderwijs (WD) met toezeggin gen komt over een wettelijk maximum voor het aantal leerlin gen per klas. Feitelijk vragen ze dat hij meer geld zal uitgeven aan het onder wijs. Volgens het ministerie van Onderwijs is de gemiddelde groepsgrootte in het basisonder wijs gestegen van 22,8 in 2012 naar 23,3 in 2013. Dat lijkt nogal mee te vallen. In het voortgezet onderwijs liggen de kaarten anders. Havo en vwo komen op gemiddeld rond de 29 leerlingen, vmbo-t op 28,4 en de rest van het vmbo zit onder 22,5. In het voortgezet onderwijs is de situatie lastig. De verschillen zijn groot per vak en per schoolsoort. Die hebben te maken met de aard van het vak, de visie van de school, praktische redenen en zo meer. Scholieren kunnen het ene uur in een volle klas zitten en het andere in een groep met twaalf. Scholen willen graag aantrekke lijk zijn en veel vakken aanbie den. Tegenover te volle klassen staan mager bezochte lessen in vakken waarvoor de belangstel ling matig is. Die kans is bijzonder gering. Dekker erkent dat grote groepen nadelig zijn. Hij constateert ech ter ook dat de scholen zelf keuzes maken. Die hangen samen met hoe ze hun onderwijs organise ren en hoe ze hun geld besteden. Het ministerie vindt dat het de scholen geen maximumnorm moet opleggen. Scholen moeten de vrijheid houden onderwijs in te richten zoals ze dat zelf goed achten. Als een klas te vol is, komt dat omdat een school daar zélf voor heeft gekozen. Nu móest Samsom wel door Niels Klaassen Werkende Nederlanders hebben recht op een arbeidskorting: die bedraagt dit jaar maximaal 2097 euro en mag worden afgetrokken van de te betalen belasting. Het kabinet besloot vorig jaar de arbeidskorting voor lagere inko mens te verhogen en voor inko mens vanaf 40.000 euro juist te verlagen. Op die manier werden de inkomensverschillen verkleind, ook wel nivelleren genoemd. In 2015 gaat de arbeidskorting voor inkomens tussen 40.000 en 100.000 euro toch weer iets om hoog. Zij krijgen daardoor 300 eu ro per jaar netto extra. door Laurens Kok 5 De protestgroep 'Leraren in Actie' krijgt via een burgerinitiatief van daag een debat in de Tweede Ka mer. De groep wil dat de gemid delde klassegrootte afneemt. door Patrick Wiercx -| Wat is volgens Leraren in Actie (LIA) het probleem? Wat zijn de nadelen van te grote klassen? 3 Wat willen de protesterende leraren? 4 Hebben de leraren gelijk? 5 Voelt de staatssecretaris er iets voor om aan de wensen te voldoen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4