1 300 kippen sneuvelen voor leger Feel good roef Rawfood IN HET NIEUWS 3 'Wij zijn volle neef en nicht' Paar mist voor derde keer eigen bruiloft Zachte winter leidt tot kwart minder files Misdadigers Marokko pochen op Facebook Eerste lesbische 'meemoeders' erkennen kind enig kind. Ze zijn weliswaar van na de oorlog, maar die heeft ook in hun levens diepe sporen nagela ten. Uit de archieven blijkt dat honderden familieleden van de Utrechtse en Rotterdamse takken stierven in Auschwitz, Birkenau, Sobibor en Bergen-Belsen. „De tweede generatie draagt daar ook de lasten van", weet Rebecca uit eigen ervaring. „Mijn vader, Abra ham Pijpeman, kwam uit Rotter dam. Hij werkte in de haven. In 1942, hij was toen 25 jaar, zag hij een schip van de Holland-Ameri- ka Lijn aan de kade liggen. Hij be dacht zich geen moment en sprong aan boord. Als versteke ling reisde hij mee naar Amerika. Later bleek dat het het allerlaatste schip was dat naar Amerika ver trok." Het werd haar vaders red ding. „In 1947 keerde hij terug naar Nederland en ontdekte dat zijn hele familie was vergast. Hij was de enige overlevende." Abra- ham bleef in Rotterdam, ontmoet te zijn vrouw Adriana Liplijn. In 1953 kwam Rebecca ter wereld, vernoemd naar haar omgebrachte oma. In 1965 overleed plotseling Rebacca's moeder. Haar vader stierfin 1994. Rebecca groeide op Behalve in Almere en Oosterhout, blijken er ook leden van de fami lie Pijpeman in Utrecht de oorlog overleefd te hebben. De moeder van Jacob Luycx (71) was een Pij peman. Jacob: „Ons gezin overleef de in Utrecht de oorlog. We zaten ondergedoken in de Borneostraat, een echte volksbuurt. We zijn nooit verraden." Alleen Jacobs moeder en een broer overleefden de oorlog. „De rest van de familie Pijpeman is afgevoerd." Rebecca en Jacob kwamen al eer der met elkaar in contact via inter net, maar stelden vast dat ze tot verschillende takken van de fami lie Pijpeman behoorden. Jacob: „Natuurlijk zijn we ergens wel fa milie, maar wel heel ver weg." Jacob is wel rechtstreeks familie van Rina Pijpeman (76), de moe der van Kitty. De vader van Rina en de moeder van Jacob waren broer en zus. Jacob: „Wij zijn dus volle neef en nicht van elkaar." Door de ontmoeting tussen Re becca en Kitty ontmoet hij nu voor het eerst zijn nicht Rina. in een pleeggezin. „Liefdeloos", is het enige wat ze daarover kwijt wil. Kitty: „Het eerste wat Rebec ca aan me vroeg, was: 'Heb je een liefdevolle jeugd gehad?' Dat vindt ze heel belangrijk. Ik groei de ook op zonder vader, maar ik heb gelukkig een goede band met mijn moeder." Kitty vermoedde in tegenstelling tot Rebecca, wel dat ze nog een le vend familielid had. „Via mijn moeder, die van haar bestaan wist. Maar geen idee waar ze woonde." Rebecca: „Ik heb jaren lang de naam van mijn ex-man ge bruikt, dat maakte het zoeken moeilijk." Kitty: „En dan ligt ze daar opeens in bed op mijn werk. Ongelooflijk." Rebecca: „Ik ben niet bijgelovig, maar je zou bijna zeggen, dat het zo heeft moeten zijn. Dit kan geen toeval zijn." DEN HAAG - Britse militairen schie ten in het kader van hun oplei ding op levende varkens, zo bleek onlangs. Hoe zit dat hier bij het Nederlandse leger, wilde de Partij voor de Dieren direct weten van minister Jeanine Hennis-Plas- schaert van Defensie. Gisteren antwoordde de bewindsvrouw dat jaarlijks ongeveer driehon derd kippen en konijnen sneuve len voor de survivaltraining van commando's en mariniers. Volgens Hennis beperkt de krijgs macht zo veel mogelijk het ge bruik van dieren voor militaire oe feningen. Zo slacht een comman do een kip onder toezicht van een professionele instructeur. Verder gebruikt Defensie nog varkens voor de cursus traumachirurgie. Deze training biedt 'de enige mo gelijkheid om levensreddende handelingen in de acute situatie na te bootsen', aldus Hennis. Het gaat jaarlijks om ongeveer twaalf varkens. ROERMOND - Een trouwlustig paar heeft in Roermond voor de derde maal de eigen bruiloft gemist. De twee kwamen maandag alweer niet opdagen voor hun huwelijks ceremonie. Een gemeentewoord voerder bezwoer dat het geen 1 aprilgrap was. Alles stond klaar, de ceremonie was betaald, de hu welijksakte gereed, het trouw boekje lag klaar. Er is zelfs een uur gewacht in verband met de zomertijd. De trouwambtenaar probeerde het duo telefonisch te bereiken, maar kwam niet verder dan een voicemail. Volgens de ge meente gaat het om twee drukke zakenlieden, die maandag ergens ter wereld onderweg waren en geen tijd hadden om op hun ei gen bruiloft te verschijnen. De twee eerdere pogingen om met el kaar te trouwen strandden ook op 'drukdrukdruk', aldus de gemeen te. De rekening voor de trouwerij is wel alle drie de keren betaald. DEN HAAG - Gunstig weer heeft het afgelopen kwartaal voor min der files gezorgd in het land. Vol gens de ANWB daalde de zogehe ten filezwaarte (lengte keer duur van de file) met 25 procent in ver gelijking met vorig jaar. In de regio's Amsterdam en Rot terdam merkten automobilisten weinig van de filedaling. De groot ste knelpunten liggen in de och tendspits op wegen naar de hoofd stad, met name op de A8 en A9. In de avondspits staan automobi listen het langst in de file rond Rotterdam. Daar is de A20 tussen Kleinpolderplein en Terbregse- plein nog steeds de bottleneck. fecabesseo Hennepzaad Hmoatbles Naeapoeder RODEPILAREN Gezonde voeding is rijk aan vezels, vitamines en mineralen. Rawfood is niet verbit en komt rechtstreeks van de plant of boom bij a op tafel, vol van smaak en rijk aan gezonde voedingsstoffen, onbehan deld en biologisch. Heerlijk uit de hand en in smoothies. Maak kennis met bet ruime assortiment kawfood bij-De Rode Pilaren. CASABLANCA - Jonge delinquenten in de Marokkaanse stad Casablan ca pochen uitgebreid over hun misdrijven op Facebook. De mees ten laten hun gezicht niet herken baar zien, maar scheppen op over hun rooftocht terwijl ze steekwa pens en hun buit ten toon sprei den. Het verschijnsel heet 'tchar- mil' en baarde Marokkaanse me dia dinsdag zorgen. De naam tcharmil komt uit de Ma rokkaanse keuken. De jongeren geven er mee aan dat ze alles wat in hun smaak valt kunnen be machtigen. De politie heeft zich op de zaak gestort. AMSTERDAM - De allereerste lesbi sche stellen hebben dinsdagoch tend op het stadhuis in Amster dam een akte ondertekend voor de erkenning van hun kind. Van af nu hoeven zogeheten duomoe ders of meemoeders niet langer een langdurige, kostbare en inge wikkelde adoptieprocedure te doorlopen om juridisch ouder te worden. Met de wet wordt de po sitie van kinderen van twee lesbi sche moeders zo veel mogelijk ge lijk aan die van kinderen geboren in heteroseksuele relaties. Na de stellen in Amsterdam volgen dins dag nog meer dan twintig andere lesbische paren in het hele land. WOENSDAG 2 APRIL 2014 Pijpeman, dacht ik' De nazaten van de familie Pijpe man met van links naar rechts: Ri- na (de moeder van Kitty), Kitty, Rebecca en Jacob Luycx, de neef van Rina. foto Johan Wouters drogisten) kruiderij Middelburg~Goes~Vlissingen~Bergen op Zoom www.derodepiiaren.nl~www.sportengezond.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3