to©s PAUL KUSTERS Familie krijgt rapport over Renata nog steeds niet volledig te zien Joodse Rebecca uit Almere vond in Terheijden onverwacht familie uit Oosterhout. 2 IN HET NIEUWS COLOFON Maak iemand abonnee! I HEM A ZONTSER HEMAWORST T ijw/i Jl mjXj T: 088-0139995 OOSTERHOUT - Tientallen jaren dacht de Joodse Rebecca Pijpe- man (6o) uit Almere dat ze geen enkel familielid meer had. „De oorlog", zucht ze treurig. „Mijn ouders waren overleden en ik had geen broers of zussen. Ik was de enige nog levende Pijpeman, dacht ik." Totdat vorige maand opeens de Oosterhoutse Kitty Kloet-Pijpe- man (51) naast haar bed stond in revalidatiecentrum Antonius Abt in Terheijden. Rebecca herstelde daar van een knieoperatie. „Er kwam een verzorgster en die stel de zich voor: 'Goedemorgen me vrouw Pijpeman. Ik ben Kitty Pij peman en ik kom u vandaag hel pen'. Ik was echt met stomheid ge slagen." Ook Kitty stond te trillen op haar benen: „Behalve mijn moeder, die mij ongehuwd kreeg, kende ik ook geen enkele andere Pijpeman. Die waren in de oorlog allemaal in de gaskamers vermoord. Normaal werk ik nooit op de reva- lidatie-afdeling, maar die dag toe vallig wel, omdat het zo druk was. Toen zag ik 's ochtends die naam op de patiëntenlijst. Ik wilde er per se heen, maar ik was wel doodzenuwachtig. Ik heet sinds mijn huwelijk Kloet, maar ik ge bruikte die eerste keer bewust mijn meisjesnaam." Rebecca lacht: „Ik woon in Alme re, maar kwam naar Breda vanwe ge de goede orthopedische afde ling in het Amphia ziekenhuis. Daarom belandde ik" in Terheij den om dichtbij te revalideren. becca. „Échte familie. We omhels den elkaar vrijwel direct, terwijl we toch totale vreemden van el kaar waren. Ik zoek al jaren naar familie. Meestal kom ik alleen maar namen van overleden fami lieleden tegen. Op herdenkingste kens." Kitty knikt, al even emotio neel: „We zijn via onze opa's en oma's familie. Noem het maar achternichten. Ik kan het nog steeds niet geloven." De beide vrouwen zijn allebei Het was een gelukkig toeval." De twee ontmoeten elkaar deze week opnieuw in de woonkamer van Kitty en haar gezin in Ooster hout. Samen met Kitty's moeder Rina Pijpeman (76). Ook Jacob Luycx (71) uit Utrecht is aange schoven (zie kader). Er worden druk foto's uitgewisseld en verre familieleden besproken. De twee vrouwen vertellen, soms met tranen in hun ogen, hun ver haal. „Het is zo geweldig", zegt Re- OV/ IN SPANJE. Mr Ju\j op basis van een Europees ver drag uitgezet naar Polen. Maar in de weken daarvoor vertoonde Renata symptomen van een bloedziekte. Ondanks aandringen van ouders en een bestelling voor bloedonderzoek van een huisarts, bleef medisch onderzoek uit. In Polen bleek Renata aan acute leu kemie te lijden. Die ziekte had we ken eerder in Nederland kunnen zijn vastgesteld indien bloedon derzoek was uitgevoerd. Staatssecretaris Fred Teeven (Justi tie en Veiligheid) liet de Inspectie voor de Gezondheidszorg en de Inspectie Veiligheid Justitie een rapport schrijven. Het rap port werd niet openbaar gemaakt, maar volgens de brief van de in spectiediensten aan de staatssecre taris zijn rond de zorg en de uit zetting van Renata geen fouten ge maakt. Toch liet Teeven de fami lie terug naar Nederland komen. De Tweede Kamer wilde het rap port inzien om verder over de zaak te kunnen debatteren. Maar gisteren verklaarde Teeven dat de familie geen toestemming geeft voor inzage. Maureen Helgers, de advocaat van de familie, reageert geïrriteerd: „De familie wil eerst zelf het rapport kunnen lezen voordat het naar de Tweede Ka mer wordt doorgestuurd." Belangrijke medische details over hun dochter zijn ook in de kopie die zij hebben gekregen, onlees baar gemaakt, stelt de advocaat van de familie. De toen 6-jarige Georgische asielzoekster Renata kwam in het voorjaar van 2012 met haar familie naar Nederland. In november van dat jaar werd zij S. i 'Ik was de enige Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Cruijthuijsen Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0111- 45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel directeur Ivo van der Velde Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088- 0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/service. U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitge verij Provinciale Zeeuwse Courant, onder deel van Koninklijke Wegener NV. Publicatie recht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer informatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Weg ener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereen komst. Deze gegevens kunnen gebruikt wor den om u op de hoogte te houden van inte ressante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig gese lecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken-van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar ma ken bij PZC Lezersservice. Zie ook het priva cy statement op www.pzc.nl door Mariette Mulkens www.pzc.ril/abonneewerftabonnee De nieuwe abonnee leest de krant 24/7 digitaal nieuws 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. door Michiei van Blommestein DEN HAAG - De familie van Renata Agamiryan heeft nog geen volledi ge inzage gehad in het onderzoeks rapport over de behandeling van hun dochter door de Nederlandse instanties. En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50,-* Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee ■"Voorwaarde is.dat u én de nieuwe abonnee minimaal 6 maanden abonnee blijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 2