Indirect Lastige man wil niet naar kliniek Ruim zeven ton voor Zeeuwse visserijsector Proef met ontwikkelen biobased producten commentaar ZEELAND 27 GASVERBRUIK IN VUSSINGEN HET LAAGST 1000 landelijk I Zeeland gemiddeld verbruik tussenwoning hoekwoning twee-onder- één-kapwoning vrijstaande woning De milde winter pakt aardig uit voor de portemonnee. De gasrekening is aan zienlijk lager dan gebruikelijk. Delta becijfert het voordeel op honderd euro per huishouden. Dat is mooi meegenomen. Al valt er wel een kanttekening bij te maken. Indirect zullen we namelijk minimaal een deel van dit bedrag alsnog moe ten betalen. Als Delta minder winst maakt, ontvangen de ge meenten minder geld. Een deel van die rekening belandt als nog bij de burger, via belasting verhoging hier of een korting op een subsidie daar. Ook Den Haag loopt inkomsten mis en ook deze rekening belandt uit eindelijk bij de burger. Dat neemt niet weg dat menig ge zin na deze winter honderd eu ro bijgeschreven krijgt. Wie écht minder wil besteden aan energie, zal zijn huis beter moe ten isoleren of zijn gedrag moe ten veranderen. Elke eurocent die je met zuinig gedrag of bete re isolatie verdient, hoefje niet indirect weer in te leveren. De bedrijven of bedrijfscombina- ties krijgen de subsidie voor duur zame en innovatieve projecten. S.B. Smit uit Colijnsplaat ont vangt het hoogste subsidiebedrag van 204.000 euro. Smit onder zoekt of het mogelijk en rendabel is om binnendijks Zeeuwse platte oesters te kweken. Kokkelvisbedrijf M. Klink uit Bruinisse zal met 170.000 euro subsidie onderzoek doen naar de binnendijkse kweek van Ooster- scheldekreeft. Delta Farms in Kat- tendijke (120.000 euro) gaat op zoek naar een manier om bijvang sten te verwerken tot hoogwaar dig droogvoer. Een samenwerkingsverband van schelpdierbedrijven uit Yerseke willen nieuwe methodes voor bui tendijkse oesterkweek optimalise ren. De bedrijven krijgen daar voor 97.000 euro. Westerland B.V. uit Yerseke (90.000 euro) wil de kennis over oesters verbreden en gaat onder meer koks opleiden. De gebroeders Schot (40.000 eu ro) onderzoeken of het oogsten van mosselzaad effectiever kan. DEN BOSCH - De 44-jarige Dimitri M. uit Terneuzen ontkende dins dag in hoger beroep bij het ge rechtshof in Den Bosch dat hij twee medewerksters van een par fumerie en een schoenenwinkel in de Noordstraat in Terneuzen heeft bedreigd met verkrachting. De rechtbank in Middelburg ver oordeelde hem in november en stuurde hem, omdat hij niet voor het eerst werd veroordeeld, voor twee jaar naar een kliniek voor veelplegers. Dat wil M. niet. Hij zegt dat hij niet heeft gezegd wat de medewerkster beweert, en vindt dat hij met elf maanden voorarrest lang genoeg is gestraft. De feiten gebeurden op 1 en 2 mei. De Terneuzenaar zou al als lastige man bekend staan in de Noordstraat. Zo zou hij bij de par fumerie expliciete bewegingen hebben gemaakt naar een mede werkster. M. houdt het er zelf op dat hij een dansje maakte. Raadsvrouw Nathalie Verpaalen wees er op dat voor een bedrei ging wel nodig is dat er sprake is van een reële dreiging dat het ook daadwerkelijk gebeurt. „En dat was er niet. Het was overdag en op 2 mei stond er zelfs, een agent bij die hem alleen maar wegstuur de en niet eens oppakte." Tot slot zou de man niet te behandelen zijn, waardoor die twee jaar in een veelplegerskliniek een kale ge vangenisstraf zou worden. Het hof doet 15 april uitspraak. MIDDELBURG - De provincie Zee land geeft een subsidie van 120.000 euro aan Economische Im puls Zeeland voor het project Bio based Infra. Het doel van het pro ject is om concrete biobased tech nieken en producten te ontwikke len en te demonstreren aan Zeeuw se bedrijven en overheden die wer ken aan de Zeeuwse infrastructuur. Voor het opstarten en begeleiden van het project wordt een project bureau opgezet dat bestaat uit Eco nomische Impuls Zeeland, Gront- mij en Wageningen UR. In het project ontwikkelt het be drijfsleven samen met de Wage ningen UR nieuwe biobased mate rialen voor de toepassing in de in frastructuur. De resultaten van onderzoek worden via demonsta ties direct toegepast in de prak tijk. De looptijd van het project is twee jaar. De totale kosten bedra gen 584.950 euro. Het ministerie van Economische Zaken, de deel nemende bedrijven, regionale overheden en onderzoeksinstan ties dragen de resterende 464.950 euro bij. Dit project past in de businessca- se Biobased Economy van de Eco nomische Agenda 2013-2015 van de Provincie Zeeland. ZEEUWEN STOKEN RELATIEF ZUINIG m y WOENSDAG 2 APRIL 2014 Van de dertien Zeeuwse gemeenten kent Vlissingen het laagste gas verbruik. In het algemeen is duidelijk zichtbaar dat in stedelijke gemeenten het verbruik aanmerkelijk lager is dan in landelijke gemeenten, waar vaak grotere huizen staan. Vlissingen Middelburg Goes Terneuzen Noord-Beveland Tholen Veere Reimerswaal Kapelle Borsele Sluis Schouwen-Duiveland Hulst 1500 2000 Een inwoner van f Hulst is per jaar gemiddeld 237,- meer kwijt aan gas dan iemand in Vlissingen. Hoewel Zeeland relatief veel grote en vrijstaande woningen telt, ver schilt het gemiddelde gasverbruik per huishouden nauwelijks van de landelijke cijfers. Vooral het gasverbruik in twee-onder-één- kapwoningen en vrijstaande woningen ligt in Zeeland aanzienlijk lager dan elders in het land. flat/appartement 2000 2500 3000 m3/jaar Cijfers in kubieke meters per jaar. Genoemde getallen zijn gemiddelden van de periode 2010-2012, gebaseerd op cijfers van het CBS. infographic Donja Odijk foto Hollandse Hoogte door Pieter van Klinken MIDDELBURG - Zeeuwse vis- en schelpdierbedrijven ontvangen ge zamenlijk 720.000 euro subsidie van het Europees Visserijfonds en de provincie Zeeland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 27