Monumenten waar muziek in zit 16 BUITEN mm ge voorkomen zijn verre voorvade ren. Wanneer hij rechtop staat, roerloos, vol ingehouden span ning, zijn staart gestrekt en zijn oren gespitst, terwijl zijn natte, zwarte neus met minieme bewe gingen de omgeving filtert en hij zijn ogen richt op een punt in de verte waar jijzelf nog niets veront rustends ziet, maakt dat indruk. De huivering die je doortrekt is geen angst; hij is immers al eeu wen gedomesticeerd. Ie kent hem door en door, je hebt hem ge traind en beloond en hij weet dat je dat telkens weer zult doen, dus brengt hij je alle pantoffels die hij kan vinden, en ook alle kranten, en draagt hij zelfs zijn eigen riem als hij buiten los kan lopen. Wat je voelt, is respect voor de canis lu pus familiaris. Voor zijn karakter. En zijn afkomst. 'In het verleden was er inderdaad ontzag voor wolven en hun effi ciënte jacht, maar vanaf de mid deleeuwen vond men ze bedrei gend en werden ze intensief ver volgd,' vertelt Leo Linnartz (52), landschapsecoloog en voorlichter bij ARK, Natuurontwikkeling. 'Ons collectief bewustzijn is sindsdien doordrenkt van angst voor deze viervoeters. Dat is ner gens op gebaseerd, want in een mogelijk conflict tussen mens en wolf wint de mens. Het tegenover gestelde wordt ons echter met de paplepel ingegoten, via Walt Dis ney, Roodkapje, de verhalen over weerwolven, de spreekwoorden.' Ook zullen velen zich de hut in de sneeuw herinneren waar Doc tor Zhivago zich met zijn geliefde ophield in de gelijknamige film uit 1965, en waar huilende wolven dichterbij kwamen en zo met een maximaal effect de onafwendbare toekomst inluidden: 'Het is vooral de angst voor het onbekende', zegt Linnartz. 'Want met het hui len verstevigen ze hun onderlinge band en blijven ze met elkaar in contact.' Pas sinds de Bern-conventie van 1982, waarbij alle Europese landen getekend hebben om, naast ande re diersoorten, ook de wolf te be schermen, is deze bezig aan een herstel. En inmiddels zijn ze gesig naleerd in Zweden, Frankrijk, Zwitserland, Oost-Duitsland. Er verblijven roedels op de Lüneburger Heide, en een enkele zwerver is bij de Nederlandse grens gezien. Linnartz: 'longe wol ven trekken soms in enkele maan den tijd wel zo'n duizend tot tweeduizend kilometer ver.' Hij verwacht dat ze over tien jaar permanent in Nederland verblij ven: 'De Waterleidingduinen in Noord-Holland en de Oostvaar- dersplassen schreeuwen erom. En ook hier in Zeeland kunnen wol ven voor een natuurlijk even- Wolven in de Zeeuwse duinen. Misschien lijkt dat nu een wonderlijk beeld. Maar de ontwikkeling van robuuste natuur stimuleert de terugkeer van de canis lupus. De opmars uit het Oosten is al begonnen. Over tien jaar waart hier een stevige roedel rond, en krijgt de provincie er een attractie bij: het huilen in de schemering. Bedreigd erfgoed Wie zelf een hond heeft, liefst van een beetje stevig formaat, zal het niet ontgaan: soms herken je in zijn trouwharti- wicht zorgen bij de talrijke hazen, konijnen, damherten en reeën.' Zo zou het jaarlijks afschieten van boventallige hoogbenige spleet- hoevigen wellicht minder kun nen, omdat een roedel wolven de ze populatie gezond houdt, en niet alleen qua omvang: 'Een vi taal hert is snel en sterk. Het kan met een flinke trap ernstige ver wondingen toebrengen, en voor een wolf is dat levensbedreigend, Ooit huilen hier wolven in de schemering spitse, lange oren contrastrijke tekening wit om de bek De achthoekige muziektent van Nieuwvliet (foto rechts) is ge bouwd in 1950 en heeft duidelijke kenmerken van de wederopbouw- stijl. De muziektent in Nisse (foto links) als middelpunt van het dorpsplein. door Jacoline Vlaander wolfhond korte hangende M staart M, Historische schuren, unieke waterputten en oude bakketen. Veel cultureel erfgoed in Zeeland wordt bedreigd. In deze serie laten we zien wat er dreigt te verdwijnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16