Bom gevonden bij dijkversterking Ouwerkerk Opgetogen reacties volgden op het verbod op de walvisvangst door Japanse schepen bij Antarctica. Maar er is ook scepsis. Gezond Wegen miljoenenstrop voor provincie DE STELLING UW MENING 424 reacties Wolken en zon 19° DINSDAG 1 april 2014 Het onderzoek nam lange tijd in beslag omdat eerst niet duidelijk was of er nog een ontsteking aan wezig was. De bom lag toen nog onder water en vanuit Den Hel der moesten er duikers komen om dat te bekijken. De omgeving werd in een straal van tooo meter afgezet. De bewoners van twee boerderijen die binnen dat gebied liggen, kregen een voor-waarschu wing over mogelijke evacuatie De vaarroute ligt op 8oo meter vanaf de plek waar de bom werd aange troffen. Volgens politiewoordvoer der Willem van Hooijdonk is dat zo ver, dat er geen aanleiding was om de scheepvaart te alarmeren. Zitten is een ongezonde duursport DEN HAAG - Blijdschap overheerst, maar onderzoekers en milieuacti visten die gisteren reageerden op het verbod op walvisvangst door Japanners bij Antarctica, zijn ook sceptisch. Ze verwachten dat de ja gers hun werkterrein zullen ver leggen of een nieuw studiedoel formuleren om op de zeezoogdie ren te kunnen blijven jagen. Gisteren bepaalde het Internatio nale Gerechtshof in Den Haag dat de Japanners per direct moeten stoppen met het doden van wal vissen in het Zuidpoolgebied. De jacht gebeurde onder het mom van wetenschappelijk onderzoek, maar het hof heeft daar een dikke streep door gezet. De schamele onderzoeksresultaten staan name lijk in geen enkele verhouding tot de jaarlijks zeker duizend gedode walvissen, aldus het hof. Geert Vons van Sea Shepherd spreekt van 'fantastisch nieuws'. „Het gaat om beschermde dier soorten, waarvan niemand weet hoeveel er nog zijn. Buitruggen, vinvissen, zeldzame dieren, die in Japan op de restaurantkaart staan. Het was dan ook geen weten- schappelijke missie, maar puur commerciële vangst." De internationale dierenwelzijns- organisatie WSPA vreest bij mon de van woordvoerder Paul van Tongeren dat de Japanners snel met een nieuw onderzoekspro gramma op de proppen komen, „en dan duurt het weer jaren voor dat de procedures daartegen tot een uitspraak leiden." De Zwitserse onderzoekster Ka- tharina Heyer van de stichting Firmm, die research doet naar zee zoogdieren, noemt het belangrijk dat walvissen zich nu ongestoord kunnen voortplanten bij de Zuid pool. Ze is echter bang dat de Ja panners hun jacht zullen verleg gen naar andere zeeën. „Boven dien is het lastig de naleving van het verbod te controleren in zo'n uitgestrekt gebied." De Nederlandse regering is posi tief. Staatssecretaris Sharon Dijks- ma (Economische Zaken): „Deze beslissing is van grote betekenis voor de walvis. Nederland maakt zich al heel lang sterk voor een verbod op de walvisjacht." Japan is niet het enige land dat walvisvangst toestaat. Noren en IJslanders jagen op walvissen op de Atlantische Oceaan. Op de Deense Faeröereilanden is de wal visjacht een traditioneel ritueel. OUWERKERK - Bij dakwerkzaamhe den ter hoogte van Viane bij Ou werkerk is gistermiddag een bom uit de Tweede Wereldoorlog aan getroffen. De EOD werd opgeroe pen voor nader onderzoek, waar uit bleek dat het om een 'Engelse tooo ponder' gaat. Uiteindelijk bleek er geen acuut gevaar te zijn en werd besloten de bom met een kraan over de dijk te tillen en voorlopig in een weiland daar ach ter te leggen en met zand te be dekken. Vanaf daar wordt de bom eind deze week getransporteerd om elders te demonteren. Editie: Walcheren 256e jaargang nr. 77 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,07 Walvis is nog lang niet veilig Scheiden kan ook zonder problemen Reageer op pzc.nl Zie ook pagina 4 en 5 Openbaar Ministerie had juweliersechtpaar nooit zo snel mogen vrijpleiten EENS Hf 19% ONEENS HHI 81% door Paulus Smits Een Japanse walvisvaarder snijdt stukken vlees van een gevangen walvis, foto HH De hulpdiensten hebben het gebied afgezet, foto Manfred Berrevoets door Ali Pankow

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 1