I I i I I Einde aan het walvishapje voor Japanners? Doden bij lokale Turkse verkiezingen 24 maanden 50% korting is 8® WÉ), v 0 - iPhone 4S twv €399,- f Nu in prijs verlaagd! van €457- voor GRATIS p/mnd 240 MIN 180 SMS 400 MB Bestel snel op: www.vodafone.nl/pzc Q De Australiërs eisen dat Japan stopt met de jacht op de be schermde diersoort in de zee tus sen Antarctica en Australië. Voor lapan is de jaarlijkse walvisvangst erg belangrijk. Onder de noemer van 'wetenschappelijk onderzoek' bleef Japan, ondanks internationa le protesten, de afgelopen jaren walvissen vangen. Verdragen over de bescherming van het zoogdier bepalen dat de jacht in principe niet is toegestaan, maar geven wel ruimte voor een beperkte onder- zoeksvangst. Die uitvlucht gebruikt Tokio om jaarlijks tussen december en maart walvissen te vangen. Zo zou de walvisstand te meten zijn. Allemaal smoesjes, vinden de Au straliërs. Volgens hen vangt Japan de dieren simpelweg voor com- merciële doeleinden en daarop geldt een verbod. Het wetenschap pelijk onderzoek zou weinig voor stellen. Dat Australië de Japan ners van leugens beticht, komt hard aan. Een advocaat voor Japan noemde de aantijging zelfs 'een belediging voor de waardigheid van de natie'. Het gaat Tokio dan ook niet alleen om studie naar de diersoort. Het eten van walvis vlees hoort bij de Japanse cultuur, beweren de voorstanders. Vooral oudere Japanners zijn gehecht aan hun stukje walvis. In de na oorlogse periode was het vlees een belangrijke bron van eiwitten voor de arme bevolking. Minister van Landbouw en Visserij Yoshi masa Hayashi is een uitgesproken pleitbezorger van de walvisvaart. Hayashi komt uit de stad Shimo- noseki, de belangrijkste haven voor walvisvaarders. Hij vindt dat andere landen meer respect moe ten tonen voor de Japanse cul tuur. „In Australië eten ze kangoe roe. Wij eten die dieren niet, maar we houden ze niet tegen want we begrijpen dat het onder deel is van hun cultuur", zei hij vorig jaar. Ook zei Hayashi dat hij zich niet kan indenken dat Japan ooit zal stoppen met de walvis vangst. Toch kunnen de rechters in Den Haag besluiten een streep door de Japanse traditie te halen. De uitspraak vandaag is bindend, hoger beroep is onmogelijk. Beide landen hebben vooraf gezegd dat ze zich aan de uitspraak zullen houden. In theorie zou Japan zich na een tegenvallende uitspraak kunnen losmaken uit de interna tionale walvisvaartverdragen om ook in de toekomst walvis te kun nen vangen. Zo'n stap zou echter fors diplomatiek gezichtsverlies betekenen. In de gevoelige relaties met grote buur China is het name lijk Tokio dat steeds hamert op op lossingen 'in overeenstemming met de internationale rechtsorde'. Als Japan ervoor kiest om die rechtsorde te negeren om walvis te kunnen blijven eten, zal dat niet alleen voor wereldwijde ima goschade zorgen, ook zal in poli tieke kringen twijfel rijzen over de geloofwaardigheid van Japan. De onlusten braken uit tussen aanhangers van de kandidaten. In het zuidelijke dorp Yuvacik kwa men zes mensen om het leven door een vuurgevecht tussen twee families. Twee mensen kwamen om tij dens een schietpartij tussen fami lieleden van kandidaten in het dorp Golbasi. Elders verliepen de verkiezingen overwegend vreed zaam, hoewel her en der mensen slaags raakten. Ruim 52 miljoen mensen moch ten hun stem uitbrengen bij meer dan 177.000 stembureaus. De op komst is naar verwachting erg hoog. De stembusgang is belang rijk voor de politieke toekomst van Erdogan. Hij ziet de verkiezin gen als een referendum over zijn eigen functioneren. Erdogans imago en dat van zijn AK-partij is de afgelopen maan den aangetast door corruptie schandalen. Met zijn voormalige machtige bondgenoot Fethullah Gülen vecht hij een bittere machtsstrijd uit. Erdogan wordt bovendien al lan gere tijd bekritiseerd omdat hij au toritair regeert. Toen het corrup tieschandaal aan het rollen kwam, liet hij politie en justitie zuiveren. Vlak voor de verkiezin gen liet hij zelfs de videowebsite YouTtibe en het sociale medium Twitter blokkeren. Maar Erdogans aanhang is nog al tijd groot. In bijvoorbeeld de hoofdstad Ankara en in Istanbul, waar driekwart van de bevolking uit immigranten van het platte land bestaat, stemden weer veel mensen op zijn partij. Volgens pei lingen afgelopen week lag de kan didaat van Erdogans partij in Istanbul iets voor op zijn rivaal van oppositiepartij CHP. Om te zorgen voor een ordelijke stembusgang, had de regering in voering van de zomertijd met een dag uitgesteld. Omdat veel moder ne mobiele telefoons automatisch de zomertijd overnemen, stonden er toch een uur voor opening al Turken te wachten voor de stem bureaus. Speciale aanbieding van Vodafone voor de lezers van deze krant ■^ÊmSKKÊÊÊmm iPhone Gebruik je minder? Kijk op de website voor goedkopere abonnementen met de iPhone. t MAANDAG 31 MAART 2014 BUITENLAND 7 VOORBESCHOUWING WALVISJACHT door onze correspondent Wouter van Cleef TOKIO - Schrappen Haagse rechters walvis van de Japanse menukaart? Vandaag zal blijken of Japanners ook in de toekomst het wat stugge vlees van walvissen uit de Zuidelij ke IJszee op hun bord blijven tegen komen. Het internationaal gerechts hof in Den Haag doet namelijk uit spraak over een zaak die Australië aanspande tegen het land van de rijzende zon. Australiërs eten kangoeroe; wij niet, maar we houden ze niet tegen Yoshimasa Hayashi, minister van Visserij Een Japanse walvisvaarder sleept twee gedode walvissen mee naar een fabrieksschip waar ze zullen worden verwerkt, foto Kate Davison /HH ISTANBUL - Zeker acht mensen zijn gisteren in Turkije door geweld om het leven gekomen tijdens de loka le verkiezingen die door premier Recep Tayyip Erdogan zijn uitgeroe pen tot een referendum over zijn beleid. Premier Erdogan ziet de verkiezingen als een referendum over zijn functioneren G Voor vragen en meer informatie bel: 0900-0603 <€o,45 Pergesprek) vodafone Kijk op de website ook voor aanbiedingen met toestellen en abonnementen. Abonnementen al vanaf 15,- en altijd in combinatie met een toestel. Bovenstaande actie abonnementen hebben een contractduur van 2 jaar. De aansluitkosten bedragen 30,-. Zolang de voorraad strekt. Alleen online verkrijgbaar. Typ-, druk- of zetfouten voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7