6 BUITENLAND FRANSE LOKALE VERKIEZINGEN Marine Le Pen kuiste het Front National en trekt de stem van de voormalige linkse kiezer. 5 vragen over Front National in Europa Het succes van het Front National (FN) doet de gemoederen in Brus sel en Straatsburg beven. Als de doorbraak van de Franse ex treem-rechtse, anti-immigratie- en anti-euro-partij de voorbode is van een Europese opmars van na tionalistische partijen, dan kun nen zij na de verkiezingen in mei in het Europees Parlement (EP) een invloedrijk blok vormen, vreest de politieke elite waar de populisten zo hard tegenaan schoppen. FN-leidster Marine Le Pen wil dat de radicaal-rechtse partijen zich verenigen in de European Allian ce for Freedom (EAF). De eerste buit is binnen: Franz Obermayr van de Oostenrijkse FPÖ is voor zitter, Philip Claeys van Vlaams Belang is, net als zijzelf, vice-voor- zitter en Kent Ekeroth van de Zweden Democraten, dat naar ver wachting bij de komende verkie zingen zijn eerste zetel(s) voor Straatsburg zal binnenslepen, is penningmeester. Anders dan bij de acht andere 'po litieke families' in het EP zijn de leden van EAF geen nationale par tijen, maar individuen. PVV- leider Geert Wilders heeft in no vember al aangekondigd met Le Pen te gaan samenwerken. Om een Europese fractie te mo gen vormen, moeten minstens 25 europarlementariërs uit zeven lid staten meedoen. T\vee weken gele den zei Le Pen daarover 'optimis tisch te zijn. „Ik denk niet dat we een probleem hebben aan die mi nimumeisen te voldoen." De Nederlandse politicoloog Cas Mudde, schrijver van onder meer Populist Radical Right Parties in Eu rope, voorspelt dat er elf ex treem-rechtse partijen in het Eu roparlement worden ge- of herko zen: FPÖ, Vlaams Belang, PW, Front National, het Bulgaarse Ata- ka, de Deense Volkspartij, de Griekse Gouden Dageraad, het Hongaarse Jobbik, de Italiaanse Lega Nord, de Litouwse Nationale Partij en de Zweden Democraten. Hij verwacht dat ze tussen 40 en 50 op de 751 zetels scoren. De linkse denktank Policy Net work Observatory schat het aan tal zetels van de nationalistische partijen na de verkiezingen in mei op circa 65, maar rekent er ook de United Kingdom Indepen dence Party (UKIP) en Ware Fin nen bij. De Deense Volkspartij en Nigel Farage van de Britse UKIP hebben samenwerking met Le Pens Front National al uitgesloten. En de Eu ropean Alliance for Freedom zelf wil op haar beurt niets weten van Gouden Dageraad en Jobbik. Bei de partijen worden geassocieerd met gewelddadige knokploegen. Een rechts-radicaal blok in Straatsburg ligt dan ook niet zo voor de hand, onder meer omdat de partijen verschillend denken over veel onderwerpen, zoals het homohuwelijk, de islam of Israël. De EAF heeft dan ook 'overlopers' nodig. Zo zitten Ware Finnen en Lega Nord momenteel in één frac tie met onder meer UKIP en de Deense Volkspartij. Nog een hindernis is dat het voor al kleine landjes zijn waar de po pulisten het goed doen, en die le veren weinig zetels op. Frankrijk blijft vooralsnog de enige grote EU-lidstaat waar extreem-rechts ertoe doet. PARIJS - Marine Le Pen is de leid ster van extreem-rechts in Frank rijk, maar wie dat zegt of schrijft, riskeert een rechtszaak. Ze dreigt iedereen aan te klagen die haar Front National (FN) het predikaat 'extreem' geeft. „We zijn zelfs geen rechtse partij", zei ze eind vorig jaar. „Wie dat denkt, be grijpt er niets van." Het leidt weinig twijfel dat ex- treem-rechtse kiezers een belang rijke bijdrage hebben geleverd aan haar zege in de lokale verkie zingen van gisteren. Zij waren echter niet langer de enigen. Onder haar vader Jean-Marie, een provocateur, had de partij haar machtsbasis in Zuid-Frankrijk. Dat was de regio waar in 1962, na de verloren Algerijnse oorlog, een miljoen Franse kolonisten en Al gerijnse collaborateurs hun won den likten. Zij waren gechar meerd van Le Pen. De Zuid-Fran se zon verwarmt het Front Natio nal nog steeds. De partij scoorde gisteren goed in Perpignan, Béziers, Fréjus en Avignon, de cul turele hoofdstad van de Provence. Maar, de enige stad waar het Front National al in de eerste ron de een absolute meerderheid won, was een voormalig mijnwer kersstadje in Noord-Frankrijk: Henin-Beaumont, ooit een com munistisch bolwerk. Het was vooral in het noorden waar het FN doorbrak. Marine nam in 2011 de teugels van haar vader over. Hij was anti semiet, anti-immigrant, anti-Eu ropa en anti-Amerika. Hij was ook anti-staat. Marine is ook an ti-immigrant en anti-Europa, maar ze is pro-staat. Dat is één reden, zeggen analis ten, waarom Marine het indus triële Noord-Frankrijk heeft we ten te charmeren. Ze belooft mis schien geen kolenbergen - de mij nen zijn definitief dicht -, maar wel gouden bergen. Als Marine We zijn zelfs geen rechtse partij; wie dat denkt, begrijpt er niets van aan de macht komt, gaan mini mumlonen en kinderbijslag om hoog, energieprijzen en pensioen leeftijd omlaag. Jean-Marie was economisch een liberaal, die op de middenstand mikte. Zijn doch ter richt zich op de werkende klas se die voorheen links stemde. Economen denken dat haar pro gramma onhaalbaar is. „Le Pen wil immigratie stoppen, import aan banden leggen, de euro verla ten en de Europese Unie om zeep helpen", schreef het Britse week blad The Economist deze week. „Dat zou een ramp zijn, en niet al leen voor Frankrijk." Beloftes van protectionisme doen het echter goed in Noord-Frank rijk, waar veel oude industrieën ter ziele gegaan zijn. Er is ook een tweede verklaring voor de door braak van het Front National in het noorden: Marine kuiste de ra cistische woordkeuze waar FN-lei- ders een patent op hadden. Het beleid is onveranderd, maar ze kan gemakkelijk een uur praten zonder het woord 'islam' te laten vallen. Ze weigerde de anti-Ma rokkaanse tirade van Geert Wil ders te steunen. Ze wil charme ren, niet provoceren. Haar vader, Jean-Marie, mishan delde, beledigde, dreigde met de dood, zaaide haat, bagatelliseerde gaskamers en tilde de fiscus. Ruim 25 keer stond hij voor de rechter en hij verloor vrijwel alle zaken. Marine kent ook de weg naar de rechtbank, maar de laatste keer was zij het die de zaak had aangespannen. Doelwit was de hoofdredacteur van een ultra rechts weekblad die haar had weg gezet als 'een hoerig typetje zon der principes'. Ze kreeg 3.000 eu ro schadevergoeding, maar de zaak was vooral theater. Marine wilde afstand nemen van 'ex- treem-rechts'. Ze kuiste niet alleen haar taal, maar ook haar partij. Ze rookte de neonazi's en openlijke racisten uit, en zdog 'respectabele' kaders aan. Het ledental van de partij ex plodeerde. Haar vader kon bij de vorige lokale verkiezingen in am per tweehonderd steden mee doen. Marine slaagde erin negen honderd lijsten samen te stellen. In het noordelijke grensplaatsje Forbach werd de lijst geleid door Florian Philippot, die op dezelfde eliteschool zat als president Francois Hollande. Philippot scoorde in de eerste ronde al 35 procent. „Mijn achtergrond", zei hij na die score, „maakt me aan vaardbaar voor kiezers die anders nooit op het Front National had den gestemd." De opmars van het Front National in Frankrijk kan een voorbode zijn van het opstomen van nationalisti sche partijen bij de verkiezingen voor het Europees Parlement. door onze correspondent Petra Janbroers "I Waarom volgt 'Europa' de verkie- zingswinst van het Front Natio nal met argusogen? *1 Hoe moet dat rechtse blok eruit komen te zien? 3 Hoeveel populistische partijen zijn er straks in het Europees Par lement te vinden? 4 Liggen de partijen elkaar een beetje? linkse FN wint noorden door onze correspondent Cees van Zweeden Marine Le Pen Florian Philippot, een van de nieu we, 'acceptabele' gezichten van het Front National, brengt zijn stem uit in Forbach. foto C. Ramon/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6