R00i)K00fc Soep voor de smid Tholen even muziekhart 18 ZEELAND zeeland in de vorige eeuw LET Op 1 Het nieuwe album van Moss 'We Both Know The Rest Is Noise' is doortimmerde alternatieve rock. Jong talent krijgt kans op podium festival 5 mei ZMS2C leona Een nieuwe opgave uit de collectie kaarten en foto's van Hans Lin- denbergh. Onze vraag: waar is deze foto genomen? We zijn nieuwsgierig naar de locatie en lezen graag anekdotes of verhalen over deze plek. Stuur uw oplossingen naar: redactie@pzc.nl of stuur een brief naar de PZC, postbus 91, 4330 AB Middelburg. Drie inzenders van goede antwoorden ontvangen een waardebon. 12 APRIL 2014 MIDDELBURG - Met drie albums sinds 2007 groeide de band Moss uit tot een icoon van de betere Ne derlandse alternatieve rockbands. In Zeeland wisten we al dat gita rist, zanger en componist Marien Dorleijn uit Middelburg tot grote dingen in staat kon zijn. Wat begon met het Zeeuwse Nim bus in 1997 mondde via het win nen van de Grote Prijs van Neder land in 1999 als solist en een uit stapje met de band Caesar, uit in een band die een nieuw en fris popgeluid liet horen. Albumnum mer vier 'We Both Know The Rest Is Noise' van Moss verscheen in februari en bevestigt de opge bouwde status. Misschien minder experimenteel dan voorganger 'Ornaments' uit 2012, maar met de kracht, energie en dramatiek die opnieuw iets toevoegt. Nieu we vondsten zoals stuwende per cussie, dreinende bassloopjes en dienende gitaren vormen de de tails in een album met elf duide lijk herkenbare en toegankelijke Moss-songs. Marien Dorleijn grijpt terug om verder te komen. Zijn stem en de backing vocals vormen het klop pende hart waarop de muziek drijft. Mooie melodielijnen, soms uitgesponnen en verhalend, vaker als een terugkerend element in het grotere geheel, maar altijd met die ietwat klagende toon. Ge woon mooi melancholiek in 'Slo wer End', vurig in 'New Shape', breekbaar in 'Bruised' en declar erend in 'She's Got A Secret'. Wat begon met 'The Long Way Back' (2007) als een singer-song- writer met muzikanten is sinds het doorbraakalbum 'Never Be Scared/Don't Be A Hero' (2009) uitgegroeid tot een organische bandgeluid. Op de één of andere manier weet Marien steeds weer de kracht van een vorige release vast te houden. Het folk-element dat zijn stem met zich meebrengt gaat niet ver loren. Ook blijven de nummers een Lennon-McCartney gehalte houden en sluipt vooral sinds 'Or- VLISSINGEN - De Cultuprwerf is op zoek naar jong Zeeuws talent. Doe mee aan het Bevrijdingsfesti val Zeeland op 5 mei van het Dans en Doe Podium in Vlissin- gen. Kinderen en jongeren tot en met 15 jaar die zich bezighouden met muziek, theater, dans of andere performances en graag willen la ten zien wat ze in huis hebben, kunnen zich aanmelden. Dat kan alleen of met een groep door een mailtje te sturen naar marc@cultuurwerf.nl. Vermeld wie je bent/ en wat je wilt doen op het Dans en Doe Podium. dezelfde achternaam: „De raad- kaart is het travalje van de smid se van Leenderd Alewijnse te Big- gekerke. Hij was getrouwd met Leuntje de Buck. Zij hadden vijf kinderen waarvan mijn man Lein Alewijnse nog in leven is." Inzender M. de Ridder herinnert zich ook de beide Alewijnses: „De travalje was in het bezit van de familie Alewijnse: eerst vader Leen, nadien zoon Cor. Op de hoek was de kruidenierswinkel van Wijkhuis, naast de travalje het timmerbedrjif van Corbijn." W. de Bruijne heeft herinnerin gen aan de kruidenier: „De laat ste week voor de bevrijding was ik daar met onze buurman P. Wykhuis om nog wat zoet water uit de welput te halen voor zijn koeien. Wij stonden met vier per sonen om die put toen wij wer den beschoten door een Engelse jager. Mevrouw Wykhuis is een paar uur later overleden aan haar verwondingen, de beide heren Wykhuis zijn naar het noodzie kenhuis in Koudekerke gebracht. Ik was toen 16 jaar oud." Koudekerke was het dus niet, de opgave van vo rige week. Veel inzen ders dachten dat wel, maar zij hadden het dus mis. Voor anderen was het duidelijk gesneden koek: „Naar mijn mening is deze foto geno men te Biggekerke aan het Kerk plein. Ik schat zo in de eerste helft van de jaren zeventig van de vorige eeuw", schrijft Andre Hoogenboom uit Middelburg. Hij is zelf goed bekend met de plek. „Toeristen zien toe bij de werkzaamheden van smid Cor Alewijnse. Een paard staat gedul dig te wachten. Het witte pand helemaal aan de rechterzijde is de supermarkt van Adrie Wijk- huijs. In die tijd ging al het ver keer vanaf Westkapelle en Zoute- lande richting Vlissingen-Middel- burg door het dorp. In de periode 1970-1976 was ik zelf medewer ker van de Coop. Raiffeisenbank. De echtgenote van directeur Floor de Wolf bracht de alleen staande smid wel eens een panne tje soep." De naam van Cor Alewijnse wordt vaker genoemd, maar Ka- trien Alewijnse weet ook nog een andere smid te noemen, met VLISSINGEN ARSENAALTHEATER Moss' kloppende door René de Dreu THOLEN - Tholen ademde zaterdag muziek. Op zes locaties, waaronder de rooms-katholieke kerk (foto), waren concerten, lezingen en workshops tijdens het door de Zeeuwse Muziekschool georganiseerde evenement ZMS2C. Het festival, waarmee de muziekschool Zeeuwen intensiever wil betrekken bij kunst en cultuur en in het bijzonder het maken van muziek, werd voor de der de keer gehouden, foto Leo Adriaansen De winnaars van deze week zijn: Jo Kleinepier, Meliskerke; J. Verhaagen, Goes; W. de Bruijne, Yerseke. Het LENTEFEEST is een initiatief van Llons Club Viissingen, de opbrengst van het LENTEFEEST is voor het goede doel, meer informatie op www.lionslentefeest.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58