Keukens Clingenaren moeten fitter worden 'Rolstoelbiljart is veel moeilijker' 16 ZEEUWS-VLAANDEREN HORECAOPLEIDING Zeiljacht vast ZorgSaam, topkoks en Dethon slaan handen ineen voor nieuwe opleiding horeca in Zeeuws-Vlaanderen. Sponsorloop in Groede goed voor 2100 euro Keuken Plus EF TERNEUZEN - De KNRM in Hans- weert heeft zaterdagavond in het Straatje van Willem voor Terneu- het zeiljacht Romano vlotgetrok- ken, nadat het was vastgelopen door een navigatiefout. ruime keuze, voor elk budget ook voor uw totale keukenverbouwing 2// AP TERNEUZEN - Jos Ollebek houdt van eten. Van lekker eten. Maar vooral van Zeeuws-Vlaams eten. Alleen zijn accent verraadt al dat hij trots is op zijn afkomst. En dat zouden veel meer mensen moe ten zijn. Het zou de economie namelijk best eens een duwtje kunnen ge ven. Investeer in elkaar en het komt allemaal dik voor mekaar. Daarom ontwikkelde het hoofd voeding ouderenzorg bij ZorgSaam met steun van zijn col lega Marc van Damme een visie op lekkere en gezonde voeding, waar de hele streek zijn voordeel mee kan doen. Hun proefproject De Zeeuws-Vlaamse proeftuin is een kans voor de zorg, de land bouw én scholieren. Het project, dat onder de paraplu van ZorgSaam deze maand van start ging, ontstond onder meer nadat Scalda (voorheen ROC) de horecaopleiding van Terneuzen naar Middelburg verkaste. Olle bek had daar zijn bedenkingen bij. „De streek kampt met achter uitgang op een heleboel gebieden, maar we zijn wel een van de bes te culinaire streken in Nederland. Dat moet je koesteren." Geïnspireerd door koks als Edwin Vinke en Eric van Bochove van sterrenrestaurants De Kromme Watergang in Slijkplaat en 't Vlas bloemeken in Koewacht ging Olle bek op zoek naar een manier om zelf mensen op te kunnen leiden. „Dat is gelukt, we zetten een Hore ca Training Center op, als onder deel van De Zeeuws-Vlaamse proef tuin. Wethouder Co van Schaik van Terneuzen en Gijs van den Berg van re-integratiebedrijf Dethon waren meteen enthousiast. Mensen van Dethon kunnen straks bij ons een horecacertifïcaat beha len, dat echt waarde heeft. In eerste instantie in Zeeuws-Vlaanderen, maar later hopelijk ook landelijk." Ollebek richt zich met het Horeca Training Center vooral op mensen die niet makkelijk aan de bak ko men. „Mensen die tussen wal en schip zijn geraakt kunnen bij ons de basisbeginselen van het koken leren. Mensen met meer mogelijk- Het is een heel spannend verhaal, waar ik soms nog weieens wakker van lig heden moeten zich tot de regulie re horecaopleidingen blijven wen den", legt hij uit. Het project is een ruimere variant van De Zilte Hof, de groentetuin bij De Krom me Watergang. Daar voeren Dethon-medewerkers het onder houd uit. Ook in de glastuinbouw zijn medewerkers van Dethon al actief. „Het is nu zaak deze initia tieven breder te trekken. We heb ben hier veel landbouw, maar waarom halen we heel veel din gen van buiten de regio? We kun nen het geld toch beter in de streek houden? Er grazen hier koeien en de akkers staan vol met gewassen. De kunst is een omslag in denken te maken. Als het moge lijk en betaalbaar is, mpet je verse producten in Zeeuws-Vlaanderen kopen. We kunnen juist eikaars kunde gebruiken om de streek te promoten en op sociaal-maat schappelijk verantwoorde wijze vitaal te houden." ZorgSaam geeft Ollebek de kans zijn visie in de praktijk te toetsen. Hij durft te stellen dat het con cept van De Zeeuws-Vlaamse proeftuin uniek is in Nederland. „Een zorgorganisatie met een ho recaopleiding was er nog niet. Dit is ook voor mijn werkgever een kans op het gebied van eten, wat toch de basis van gezondheid is. We zijn van plan veel met sei zoensgebonden producten uit de buurt te werken. Je weet daardoor precies wat je in huis haalt en hebt zo dus ook controle op het eten van de cliënten in de zorg centra. Als zij zelf willen koken, kunnen ze hun prei of tomaten bij ons bestellen. En als ze het lie ver krijgen opgediend, weten ze dat ze pure tomatensoep eten. Of CLINGE - „Door te bewegen pro beer ik mijn lichaam gezond te houden en conditie op te bou wen." Lieve Dierick (58) uit Clin- ge was zaterdag één van de deel nemers aan de activiteiten bij de kick off van Clinge Sportdorp. Lie ve nam deel aan de Start to Run-clinic. Onderzoek van Hulst in Beweging wees uit dat de inwo ners van het grensdorp in vergelij king met de andere Hulster plaat sen het minst bewegen. Dankzij een subsidie van Sportimpuls worden er twee jaar evenemen ten en activiteiten opgezet om de inwoners vaker te laten sporten. Het concept Sportdorp stelt de in woners in staat hun eigen verant woordelijkheid te nemen bij de verbetering van hun leefstijl. GROEDE - Zo'n vijftig kinderen hebben zaterdag in Groede Po dium 2100 euro bij elkaar gelopen tijdens een sponsortocht voor Join4Energy. De kinderen liepen in het bijzon der voor hun vriendje Ruben. „Ie dere week worden in Nederland kinderen met een stofwisselings ziekte geboren", weten Miriam Weimar en Sandy d'Hont, de moe der van Ruben. „Zeventig procent van deze kinderen overlijdt voor hun achttiende jaar. Gelukkig wordt er aan de Radboud Univer siteit in Nijmegen veel onderzoek gedaan. Wij willen hier geld voor ophalen." Hij wil er maar mee aangeven dat de rolstoelbiljarters, die zaterdag en zondag tijdens een nationaal kampioenschap in dienstencen trum De Veste in Terneuzen te gen elkaar strijden, niet moeten worden onderschat. Rolstoelbil jart is gewoonweg een stuk moei lijker dan de 'gewone' variant, weet Rousseau. Even soepel over de tafel buigen om een carambole te maken is er immers niet bij. Daarvoor zijn verlengstokken uit gevonden. De Terneuzense Belg is sinds vijf tien jaar gekluisterd aan een rol stoel, omdat hij spastisch is aan zijn beide benen. Hij kan nog wel staan, maar dat is tijdens een wed strijdje rolstoelbiljart echt uit den boze. „Maak je staand een punt, dan telt-ie niet. Heel af en toe wil ik nog wel eens een beetje smok kelen door een heel klein beetje uit mijn stoel te veren voor een moeilijke stoot." Rousseau is bezeten van biljarten en laat zich daarin niet tegenhou den door zijn handicap. Dit kam pioenschap moet de opmaat zijn voor een officieel Nederlands Kampioenschap in Terneuzen, al beseft Rousseau dat er nog veel sponsorgeld moet worden gevon den voor een goede bezetting van zo'n toernooi. „Dit weekend doen er vijf rolstoelbiljarters mee. Nico Bolleman en ik uit Terneuzen, een uit Steenbergen, een uit Bre da en eentje uit Kerkrade. Maar van verder weg komen ze echt niet. Dat kost veel te veel. Aan de andere kant heeft Terneuzen wel een reputatie opgebouwd in bil- jartland vanwege het WK drieban den in Sluiskil. Daar kunnen we hopelijk gebruik van maken." Spoorstraat 18c 443 x NK 's Gravenpolder T (0113) 312547 M 06 53314189 Openingstijden zie www.keukenplus.com De Proeftuin moet de regio duwtje geven door Raymond de Frel Jos Ollebek I Maud en Fraukje (onder) deden tijdens de aftrap van Clinge Sportdorp mee aan judolessen, foto Peter Nicolai door Raymond de Frel TERNEUZEN - Zet wereldkampioen driebanden Frédéric Caudron in een rolstoel aan de biljarttafel en hij bakt er helemaal niets meer van. Terneuzenaar Rudy Rousseau (50) ondervond het aan den lijve. „Voor de grap speelde hij vorig jaar eens tegen mij. Twee stoten, toen sloeg hij van ellende zijn handen al voor zijn ogen." Nico Bolleman en Rudy Rousseau (voorgrond) uit Terneuzen namen het op tegen Brabantse en Limburgse tegenstanders, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 56