ZEEUWS-VLAANDE Hulstenaar had wapen Strak almanak Zeeuwen scheiden afval steeds slechter; uit analyse blijkt dat 3 5 procent van het vuilnis in de grijze bak gft-afval is. TERNEUZEN - Veel Zeeuwen gaan steeds lakser om met het schei- dert van afval. De gemiddelde in houd van een grijze container (be doeld voor restvuilnis) bestaat voor 35 procent uit groente-, fruit- en tuinafval (gft), blijkt uit een sorteeranalyse. Vijf jaar geleden was er nog een heel ander beeld, stelt Paul Mari- nissen, hoofd openbare werken van de gemeente Terneuzen. „De conclusie is schrikbarend. Het gaat heel vaak om onbereid voed sel, dat over de datum is en ongeo pend in de grijze container wordt gegooid. Het is dus vooral gemak zucht, maar uiteindelijk voelen de mensen dat in hun portemonnee. Dat scheiden kost de gemeenten geld. En dat zie je terug in de hoogte van de afvalstoffenhef fing", aldus Marinissen. De ge meente Terneuzen trekt de kar voor een Zeeuwsbrede bewust wordingscampagne. Die begint vandaag. Marinissen: „De Zeeuwse gemeen ten (samen in de gemeenschappe lijke regeling Olaz) hadden vorig jaar een aanleverplicht van 40.000 ton gft-afval bij afvalver werker Indaver. We bleven steken op 38.000 ton. Dat zou in een boe te kunnen resulteren, maar geluk kig legt Delta (grootaandeelhou der van Indaver) ons die niet op. In plaats daarvan proberen we met een campagne mensen er op te wijzen dat het echt beter kan." Opvallend is volgens Marinissen ook dat de berg restafval afneemt. „Er zit dus 35 procent gft-afval in de grijze container, maar toch konden we in 2013 twee ton min der restafval aanleveren dan de af gesproken 110.000 ton. Dat is echt te wijten aan de economische cri sis. Er wordt minder besteed, dus ook minder weggegooid." Delta heeft voor nu met de ge meenten afgesproken dat de aanle verplicht boeteloos tot 106.000 ton mag zakken. Marinissen: „Ze willen de inzet voor een beter mi lieu gelukkig niet in de weg zit ten. Zakken we onder deze grens, dan moeten de Zeeuwse gemeen ten opnieuw met Delta en Inda ver in gesprek." Als alle inwoners van de gemeen te Terneuzen de 35 procent gft in de grijze container tot nul terug brengen, dan levert dat een bespa ring van 190.000 euro per jaar op. Dat scheelt namelijk verwerkings kosten. Voor groenafval betaalt Terneuzen 41 euro per ton min der dan voor restafval. Met pos ters en flyers probeert Terneuzen haar inwoners op. het juiste spoor te zetten. Daarnaast zijn er specia le acties, zoals twee ophaalrondes voor grof groenafval en snoeiaf- val. Ook kan tijdens de campagne gratis een grotere groene contai ner worden besteld. SCOUTING HULST - Een 22-jarige inwoner van de gemeente Hulst is zaterdag in zijn woning aangehouden voor verboden wapenbezit. De Regionale Ondersteunings Groep (ROG) doorzocht zijn wo ning en vond een gasdrukwapen. Hiermee kunnen balletjes wor den afgevuurd. Daarnaast werd een busje pepperspray aangetrof fen. De verdachte deed vrijwillig afstand van het gasdrukwapen en het busje pepperspray. Hij zal zich voor de rechter moeten ver antwoorden voor het overtreden van de Wet Wapens en Munitie. Op de school van het meisje ging de les over gezondheid. Naar voren kwam dat jongens niet te nauwe broeken moeten dragen omdat dat niet goed is voor de voortplanting. Het meisje vertelde dat allemaal zeer smeuïg aan de keukentafel en kreeg daarop hevig commentaar van haar grote broers. Zeer veront waardigd verdedigde ze zich door te melden wat ze nog meer had horen vertellen over het type broek waar in de broers zich graag hijsen. „En als je te nauwe broeken draagt, kan je daar thermostaatkanker van krij gen." Haar broers, danig onder de indruk, overwegen voortaan het dra gen van minder strakke broeken... MAANDAG 31 maart 2014 13 meer gft in grijze bak Steeds door Raymond de Frel Tip? redactie@pzc.nl Rrnnriipq TERNEUZEN - Een bootje op de als haven ontworpen j Markt in Terneuzen, het moet toch niet veel gekker wor- ïlr! \t. té1 Tl ^en' ^ec'en EOS/St Hubertus en Scouting Doorman- groep het bootje zaterdag in het centrum dropten was om alle facetten van scouting te laten zien. Voor een mid dag namen de scouts de binnenstad over. Echt varen ging natuurlijk niet, maar tal van andere dingen werden wél echt uitgevoerd. Boven een kampvuur werden stokbrood- jes bereid, kinderen leerden knopen leggen en er werd ge verfd. foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 53