Buitenlanders en BN'ers pluggen dierenpartij 66 Ik ben gek op plaatsen waar belangrijke mensen zijn geweest sgtmi™ 4 BINNENLAND GRONDWET FESTIVAL Thieme: enquête vleescontrole reportace Onze Grondwet bestond zaterdag 200 jaar. Dat was reden voor een feestje in Den Haag. Bekroonde schrijvers, regisseurs, denkers en filosofen wist Thieme voor haar lijst te winnen. Auteurs Adriaan (A.F.Th.) van der Heijden en Maarten Biesheuvel staan er op, alsmede Jan Siebelink en Mensje van Keulen. Filmmaker Eddy Terstall verruil de zijn oude liefde PvdA in voor de dierenpartij. Ook de actrice en kinderboekenschrijfster Babette van Veen werpt zich op als ver kiesbaar sympathisant voor de Partij voor de Dieren. Datzelfde geldt voor 'spiritueel auteur' An- nemarie Postma. Deze BN'ers zullen zich na de ver kiezingen niet in Brussel melden. Mocht de PvdD op 22 mei een van de 26 voor Nederland beschikbare parlementszetels winnen, dan is de plek voor de relatief onbeken de lijsttrekker, het Gronings Sta tenlid Anja Hazekamp. De grootste topper op de lijst wordt voor het laatst bewaard: he lemaal onderaan de kandidaten lijst staat de Zuid-Afrikaanse schrijver John Coetzee. Niet dat deze Nobelprijswinnaar voor de li teratuur in 2003 daadwerkelijk een plek in het Europese Parle ment kan veroveren, maar liefheb bers van zijn boeken kunnen straks wél zijn vakje rood maken. Coetzee staat, net als de Ameri kaanse filosoof Tom Regann en de Canadees Will Kymlicka op de lijst als signaal dat 'dierenrechten grensoverschrijdende problema tiek is', aldus Thieme. Thieme heeft uitgezocht of het mogelijk is ook niet-Europeanen op de lijst te zetten. „We hebben daarvan een schriftelijke bevesti ging van de Kiesraad", zegt ze. „Vergelijk het met minderjarigen, die mogen ook op de kieslijst zon der dat ze een zetel krijgen." In 2004 en 2009 trok de partij on voldoende stemmen om in het Eu ropees Parlement te komen. Thie me gokt nu op kiezers die scep tisch staan ten opzichte van Euro pa, maar toch geen keihard 'nee' willen zeggen tegen Europese sa menwerking. „Steeds meer men sen ontdekken dat wij een rede lijk alternatief zijn voor partijen als de PW en de SP. Wij zien dat je in Europees verband zeker za ken kan doen op het gebied van dierenwelzijn. Het kan alleen veel beter." AMSTERDAM - Er moet een parle mentaire enquête komen naar de manier waarop de politiek is om gegaan met de controle op de vleesindustrie. Dat zei Marianne Thieme, fractievoorzitter van de PvdD in de Tweede Kamer, giste ren in het tv-programma Buiten hof. Vorige week verscheen een rapport van de Onderzoeksraad voor de Veiligheid waarin staat dat het vlees dat in de winkel ligt, niet altijd veilig is. Volgens de On derzoeksraad komen slechte hy giëne en fraude in de vleessector veel te vaak voor. Door voortdu rende reorganisaties en bezuini gingen faalt volgens de raad het toezicht door de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit ook de zetels beroert waarin Ba- rack Obama en Angela Merkel vo rige week plaatsnamen voor het G7-overleg. Als hij ze allemaal heeft nagelopen, verschijnt een te ken van verrukking op zijn ge zicht. „Ik ben gek op plaatsen waar belangrijke mensen zijn ge weest. Twee jaar geleden was ik in Jalta. U weet wel, van die confe rentie in de Tweede Wereldoor log. Daar stond ik precies achter de stoel waarop Stalin had geze ten. Dat soort momenten vind ik zo bijzonder. Het Catshuis wilde ik ook altijd al graag van binnen DEN HAAG - Ongeveer 85.000 men sen hebben zaterdag op diverse plekken in Den Haag de 200ste verjaardag van de Nederlandse Grondwet gevierd. Ook koning Willem-Alexander trok twee uur uit voor een bezoek aan het Grondwet Festival. De koning bekeek onder meer in het Kabinet van de Koning het ori ginele exemplaar van de op 29 maart 1814 aangenomen Grond wet. Daarna bekeek hij op de Lan ge Voorhout taferelen die de gang van zaken rond de totstandko ming van de Grondwet uitbeeld den. Het publiek vormde daarbij een dichte haag rond hem. Wil lem-Alexander woonde ook een toneelstukje bij over het conflict tussen koning Willem I en de geestelijk vader van de wet, Gijs- bert Karei van Hogendorp. De Trêveszaal en het Catshuis, die bij uitzondering waren open gesteld, trokken veel publiek. Waddinxvener Jaap Bakker maakt met elke stoel in de Tuinzaal van het Catshuis even contact. Zo weet hij in elk geval zeker dat hij Catshuis zet deuren voor door Sandra Donker DEN HAAG - Tweemaal eerder lukte het de Partij voor de Dieren niet een plek in Brussel te veroveren. Nu probeert de partij van Marian ne Thieme het tijdens de komende Europese Verkiezingen met een im posante lijst nationale en interna tionale bekendheden. Als lijstdu wers welteverstaan. De PvdD wil eurosceptische kiezers trekken die niet keihard 'nee' zeggen tegen Europese samenwerking Willem-Alexander moedigt een kind aan dat meedoet aan spelletjes tij dens het Grondwet Festival, foto Frank van Beek/HH Koning Willem-Alexander wandelt onder grote belangstelling over de Lan ge Voorhout, foto Phil Nijhuis/HH Ook de Trêveszaal, waar de ministerraad vergadert, was opengesteld voor het publiek, foto Werry Crone/HH door Orkun Akinci Nostalgie bij de Eerste Kamer Jaap Bakker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4