SPORT Ajax kan na een ruime zege op FC Twente de landstitel niet meer ontgaan. Ondanks dit vooruitzicht is bescheidenheid troef Feyenoord en Immers identiek AMSTERDAM - Vanuit de Engelen bak keken voormalige helden als Barry HulshofF en Piet Keizer goedkeurend toe hoe Ajax tegen FC Twente gistermiddag de vier de landstitel op rij veiligstelde. De reünie van ex-spelers en -trainers kon op geen beter moment val len. Alsof de klok werd terugge draaid naar de periodes waarin de club met ijzeren hand regeerde. Schijn bedroog. Het naderende kampioensfeest wekte extern noch intern grote euforie op. Amsterdamse bravoure zou niet hebben misstaan op een middag waarop tamelijk eenvoudig de laatste concurrent werd afge schud. In de catacomben voelde niemand zich echter geroepen de ze rol op zich te nemen. Het sei zoen liet zich tot nu toe kenmer ken door wisselvalligheid. Geen speler stak wekelijks met kop en schouders boven de rest uit. In Eu ropees verband bleef de gedroom de opmars buiten bereik. Als vanzelf richtte de aandacht zich op trainer Frank de Boer, de architect achter een historische prestatie. Geen trainer voor hem slaagde erin met Ajax vier keer op rij de landstitel te winnen. Hoe wel de laatste officieel nog moet worden binnengeharkt, durfde hij alvast een conclusie te trekken. „Het kan allemaal wat sprankelen- der, maar we waren dit seizoen wel heel degelijk. Daar hebben we stappen in gemaakt." Het gebrek aan amusement vorm de een telkens terugkerend punt van kritiek. Ajax slaagde er niet in, een uitzondering daargelaten, het publiek te vermaken met wer velend spel. Gezien de transities binnen de selectie valt dit te be grijpen. Een flinke groep jonge krachten zonder veel ervaring in het betaald voetbal moest Ajax bij de hand nemen. Dat lukte een tijdlang heel aardig. Totdat de on vermijdelijke terugval als een epi demie toesloeg. Lasse Schone, vorig jaar een nood verband, groeide dit jaar uit tot een steunpilaar. Met een assist en Met jonge spelers win je wel 's wat, maar je hebt soms iemand nodig die een schop uitdeelt een goal liet hij dat gisteren ander maal blijken. Daley Blind, als con troleur een revelatie, mag terugkij ken op zijn beste seizoen als basis kracht. Waar dit duo kon terugval len op ervaring, gold dat voor het merendeel van hun ploeggenoten niet. Met vallen en opstaan leer den spelers als Joël Veltman en Davy Klaassen de fijne kneepjes van het vak. Veltman, zo gaf hij toe, vreesde zelfs enige tijd voor zijn plek in het elftal. Toen foutjes zich maar bleven opstapelen raakte hij zijn zelfvertrouwen kwijt. Voor Ricar- do van Rhijn, sterk tegen Twente, gold hetzelfde. Jasper Cillessen durfde niet verder te kijken dan de volgende wedstrijd. Als tussen tijdse opvolger van Kenneth Ver meer voelde hij zich een goede leerling, maar nog geen meester. Ook Veltman is realistisch. In zijn ogen drukt hij zijn neus pas tegen het venster. Om mee te mogen praten met de grote jongens moet hij meer laten zien. De naderende titel telt meer als een vertrekpunt dan als eindstation. De technische staf legde hiervoor de basis door talenten als Velt man, Klaassen, Denswil, Fischer en Van Rhijn voor meerdere jaren aan zich te binden. „Dan kan je verder bouwen", stelde Veltman. „Presteren in de eredivisie is aar dig, maar we willen Europees wat laten zien." De verdediger stelde daarbij één voorwaarde. Mochten dragende spelers als Moisander en De Jong vertrekken, dan moet Ajax dat op vangen met aankopen. „Met jon ge, goede spelers win je wel eens wat, maar je hebt soms iemand nodig die een schop uitdeelt. Dat zijn vaak meer ervaren krachten." De Boer beaamde deze lezing. „We hebben veel jonge spelers, die niet 34 duels in een seizoen geweldig spelen. Misschien moe ten we daaraan wennen in de ere divisie. Dat we zulke jongens op leiden voor de grote competities." Zo kreeg het succes tegen FC Twente een wrange bijsmaak. Zelfs de aanstaande kampioen weet dat er nog veel winst valt te boeken. MAANDAG 31 maart 2014 Feest in Amsterdam na het knappe doelpunt van Bojan Krkic (tweede van links), foto Karei Delvoye/VI Images Euforie blijft uit bij Ajax door Geert Langendorff Joël Veltman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25