I I Ouderen in centrum en Middengebied bezocht Zeeland Care wordt groot zorgbedrijf 1 Nu echt een einde aan verpleeghuis Der Boede Keukens a WALCHEREN 17 Natuurkunde Keuken Plus VLISSINGEN - De zeevaartschool is eigendom van Henk van Koeverin- ge, de gepensioneerde recreatieon dernemer die onlangs nog werd uitgeroepen tot de machtigste man van Zeeland. Hij is ook aan deelhouder van Zeeland Care, de zorgverlener die actief is in het pand. Het Admiraal de Ruyter Zie kenhuis is de andere aandeelhou der van Zeeland Care. Zeeland Care wordt een grote spe ler op de Zeeuwse zorgmarkt. Het bedrijf baat ook de Victoriakli- niek in Zierikzee en het Medisch Wellness Centrum Zeeland in Goes uit. Bovendien is het de ex ploitant van het vakantiedialyse- centrum op recreatiepark De Roompot in Wissenkerke, het va kantiepark waar Van Koeveringe zijn carrière begon. „Ik vind het leuk als mensen straks naar de scheepjes kunnen kijken als ze aan de dialyse lig gen", zei Van Koeveringe vorig jaar in een interview met de PZC. Hij vindt dat zorg een belangrijke toegevoegde waarde voor het toe risme in Zeeland kan zijn. Hij in vesteert omdat hij het leuk vindt, zei hij. „Ik heb nog nooit geld ver diend aan zorg." De gemeente Vlissingen wil we ten of ouderen het zelf redden, of ze hulp nodig hebben of dat ze zelf iets voor een ander kunnen doen. Het project heet 'Aan de Buurt' en het is een direct gevolg van de overgang van zorgtaken van het Rijk naar de gemeente. Gemeenten worden verantwoor delijk voor een aantal zorgtaken die nu nog door de rijksoverheid wordt geregeld of betaald. Ge meenten zoeken naar manieren om de zorgkosten niet uit de hand te laten lopen. Om te voorkomen dat mensen la ter veel meer zorg nodig hebben, wil men in Vlissingen proberen in een vroeg stadium zaken te re gelen. Bij de proef worden 1300 mensen bezocht; alleen mensen die nog zelfstandig wonen, krij gen iemand aan de deur. Eén persoon krijgt een sleutelrol bij het project: een medewerker van Werkt Voor Ouderen moet de spil in de wijk zijn. Iemand die iedereen kent, en die bovendien contact onderhoudt met zorgin stanties, huisartsen, scholen en winkeliers. Tijdens het bezoek wordt beke ken hoe het gaat, of de persoon misschien ondersteuning of hulp nodig heeft en hoe dat te regelen is. Het is niet de bedoeling met een allerlei instanties in te schake len: het sociale netwerk van de oudere wordt ook ingeschakeld als dat kan. De proef duurt twee jaar. Man beroofd bij fietstunneltje Een 33-jarige Vlissinger is za terdag rond 17.15 uur overval len op het Buitenhavenpad bij het tunneltje onder de Sloebrug bij Oost-Souburg. De man, die op een scooter reed, werd tegenghouden door twee mannen met een scooter. Ze namen hem in een houd greep en gingen er met geld uit zijn portemonnee van door. Man dreigt met mes in Albert Heijn Een 25-jarige Vlissinger is vrijdag aangehouden omdat hij de manager van de Al- bert Heijn in de Aagje De kenstraat had bedreigd met een mes nadat hij was be trapt op winkeldiefstal. De man had al eerder gesto len in de winkel. Deze keer probeerde hij een blikje energydrank te stelen. De man had al een winkelver bod. Motorrijder ernstig gewond bij ongeluk Een 53-jarige motorrijder uit Kapelle is gistermiddag ern stig gewond geraakt bij een ongeluk tussen Wemeldin- ge en Kapelle. De man botste op een auto die uit een uitrit kwam. Ook een in zittende van dat voertuig raakte gewond. Alle betrok kenen zijn naar het zieken huis gebracht, de motorrij der per traumahelikopter. De weg was uren afgesloten. Inbraken op Walcheren Op Walcheren zijn dit week end meerdere inbraken ge pleegd. Zaterdagavond was het raak aan de Torentrans in Middel burg en de Nieuwlandse- weg in Arnemuiden. Een nacht eerder betrof het een woning aan de Binnendijk in Nieuw- en Sint joosland en een huis aan de Bree in Middelburg. Niet overal werd iets gestolen. EB Iedereen kon vrijdag en zaterdag nog één keer binnen op het oude terrein van verpleeghuis Der Boe de in het monumentale oude huis. Vandaag wordt het voormali ge landgoed overgedragen aan pro- jectonwikkelaar Van Garderen. Die wil er een villapark met 22 extra huizen van maken. Johan Geerse heeft een boek over de geschiedenis van het verpleeg huis geschreven. Hij leidt - ge kleed in doktersjas - de bezoekers graag rond door wat ooit de eetka mer van de zusters was, de blau we kamer met prachtig schilder en stucwerk, over het monumen tale trappenhuis naar boven, waar een kamer is ingericht als zieken zaal. Net als vroeger, maar toch heel anders. „Dit was één van de grootste zorg instellingen van Nederland", zegt hij. „Er verbleven 350 mensen." Het landgoed werd pas na de oor log ingericht als verpleeghuis. In de oorlog was het door de Duit sers gevorderd, vlak erna diende het als rijksnoodverpleeghuis, net als huize Irma in Domburg en Ter Hooge bij Middelburg. De stich ting Rusthuizen Walcheren kocht Der Boede in 1950. Het verpleeghuis breidde uit, met grote vleugels net als op paleis Soestdijk en met Ter Poorte en De Vliedberg. En nog was het ei genlijk niet groot genoeg, vertelt Geerse. „Uiteindelijk was het ver langen om nog verder uit te brei den, de aanzet tot het vertrek. Er was geen ruimte meer." Langzaam maar zeker kwam ook het besef dat de zorg beter kon dan hoe die op Der Boede werd geleverd. „Op Walcheren was de naam Der Boede een schrik beeld", zegt Geerse. „Als ik er als kind over hoorde, had ik het idee dat het hier het einde van de we reld was." In zijn boek beschrijft Geerse de geschiedenis van het landgoed, van de bouw tot nu. Hij sprak met vrouwen die er gewerkt heb ben: het boek geeft zo ook een goed beeld van de manier waarop ouderenzorg in de loop der jaren is veranderd. De SVRZ verleent te genwoordig zorg in kleinschalige huizen, verspreid in dorpen en wijken. Elke bewoner heeft een ei gen kamer. ruime keuzevoor elk budget ook voor uw totale keukenuerbouiuing 2/ Ap GOES - Rogier Tax, Wout Gevaert en Rob Reijtenbach van het Goe- se Lyceum (vwo) zijn door naar de tweede ronde van de Natuur kunde Olympiade. Ze horen bij de beste 72 leerlingen in Neder land. MAANDAG 31 MAART 2014 door Nadia Berkelder VLISSINGEN - ledereen die 75 jaar of ouder is en in het centrum of in het Middengebied van Vlissingen woont, krijgt binnenkort iemand aan de deur die informeert of de bewoner hulp nodig heeft. Het oude pand is gerestaureerd, het gedenkbord in het trappenhuis is terug, foto Lex de Meester OOST-SOUBURG VLISSINGEN WEMELDINGE MIDDELBURG door Nadia Berkelder KOUDEKERKE - Dat was een rampen kamertje, zegt een oud-medewerk ster met haar vinger op de platte grond van het oude Der Boede: ne gen bedden op een kamer, weinig privacy en geen hulpmiddelen. Het landgoed Der Boede wordt deze week overgedra gen aan de projectontwikke laar die er villa's bouwt. Johan Geerse. 'Die? Die is naar Der Boede Toe!' Uitgeverij Johan Verbeeld. €14,95 Spoorstraat 18c 4431 NK 's Gravenpolder T (0113) 312547 M 06 53314189 Openingstijden zie www.keukenplus.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 17