Al ruim 300 aanmeldingen voor PZC Baby Mariekerke Alsof ze opnieuw moeder worden: zo voelt het een beetje, zeggen José en Anouk. Deze week DUOMOEDER KAN KIND ERKENNEN 14 ZEELAND Pssst.... O PZC De Zeeuwse Zetel maandag Toen ik 22 jaar geleden als randstedeling bij de PZC kwam werken, be stond de gemeente Ma riekerke nog. Als jongste be diende op de redactie Walche ren mocht ik het wel en wee van die gemeente volgen. De raadsvergaderingen duurden nooit lang, dat wil zeggen: voor de verslaggever. Burgemeester Van Putten (SGP) hamerde punt na punt af, elk raadslid dat met een kritische vraag kwam snoerde hij vakkundig de mond en na een half uur keek iedereen betekenisvol naar de PZC-verslaggever. Tijd om te gaan. Als de koffie niet te heet was geschonken, had je net je kopje leeg kunnen drinken. En je wist: als ik weg ben gaan ze pas echt vergaderen. Toen ik het stokje overgaf aan een nieuwe jongeling op de re dactie Walcheren kreeg ik in mijn laatste raadsvergadering een spuuglelijke stropdas van de gemeente Mariekerke. Dat is een collector's item, want de gemeente is lang gele den al opgegaan in de veel gro tere gemeente Veere. Deze herinneringen kwamen spontaan boven toen ik vernam hoe de collegeonderhandelin gen op Noord-Beveland waren verlopen. Met 21 procent van de stemmen is de nieuwe partij BEN daar in één klap de groot ste partij geworden, maar WD, SGP en CDA piekeren er niet over om met hen samen te wer ken. Dus gaat hetzelfde college door, alsof er geen verkiezin gen hebben plaatsgevonden. In de aanloop naar de stembus mocht ik een debat leiden op Noord-Beveland. Behalve BEN weigerden alle partijen mee te doen en dat gezamenlijke stand punt werd verwoord door de fractievoorzitter van Noord-Be- velands Belang, notabene een oppositiepartij. Ik denk zomaar dat het niet uit maakt op wie je daar stemt, het beleid wordt in de achterkamer gemaakt, net als destijds in Ma riekerke. Toch hoop ik niet dat Noord-Beveland hetzelfde lot treft, dat de gemeente door een herindeling verdwijnt. Voor de democratie zou het goed zijn, maar er zou een stukje cultu reel erfgoed verloren gaan. Zou Noord-Beveland ook een eigen stropdas hebben? Dit is een wekelijkse rubriek over wat voor en achter de schermen speelt in politiek Den Haag. „Je hebt het niet van mij hoor... maar uhhh... moet je horen..." Een zinnetje dat je nogal eens hoort op het balkon: de ingang van de plenaire zaal op de eerste verdieping van het Kamerge bouw. Een gedeelte waar bezoe kers niet kunnen komen. Het is één van de vele plekken waar journalisten hun informatie vandaan halen. Op dinsdagmid dag, tussen pakweg twee en half vier is het vaste prik. Dan verza melt het journaille er zich. Dat is toch tijdens het vragenuur tje? Precies. Het uurtje waarna de Kamer ook stemt over de in de week ervoor ingediende (wets)voorstellen. En als er wordt gestemd, moeten alle 150 Kamerleden aanwezig zijn. Dus één ding weet je zeker. Het Ka merlid waaraan je die ene vraag wilt stellen zal vroeg of laat voor bij schieten.Voordat het vragen uur begint, verzamelen verslagge vers en cameraploegen zich al op het balkon. Want een Kamerlid zou zomaar eens ongezien de zaal in willen duiken. De pers ontlopen is lastig. Er is een soort 'vluchtweg via een restaurant, maar die route staat onder stren ge journalistieke bewaking. PVV-Kamerleden ondervonden vorige week hoezeer verslagge vers letterlijk voor de deuren van de zaal 'liggen'. Voor geen enkele PVV'er was het mogelijk om on- gezien naar hun zetel te lopen. Werkelijk iedereen moest verkla ren wat hij of zij vond van de Ma- rokkanenuitspraak van Wilders. Cameraspot aan, microfoon on der de neus... Bent u nog steeds lid van de PW-fractie? Wie naar het vragenuurtje op te levisie kijkt, mist dat allemaal. Maar achter de schermen is het hét moment om met Kamerle den bij te praten. Daar hoor je wat ze in een debat gaan zeggen, of ze nog specifiek aandacht be steden aan Zeeuwse zaken en of ze niet alleen functioneel boos zijn maar ook echt gaan bij- ten.En soms hoor je: „Pssstmoet je horen...." Een bijzonder moment dinsdag: de Kamer neemt afscheid van SP' er Jan de Wit. De Wit (68) is bijna 16 jaar lid van de Tweede Kamer en hij vindt het tijd rusti ger aan te gaan doen. Hij wordt opgevolgd door Michiel van Nis pen (31) uit Breda. Van Nispen wordt woensdag beëdigd. De Kamer praat dinsdag over het bericht dat de helft van de 55-plussers lang zonder werk zit. Ed Nijpels vertelt woensdag hoe hij als voorzitter van een commis sie toezicht houdt op de uitvoe ring van het Energieakkoord. Ook overvolle klassen en kinder mishandeling staan op de rol. Grondbeleid en jeugdzorg ko men donderdag aan de orde. lijsten. Dat wordt 11 april voor An ouk (39) en José (33) uit Sint Lau rens. Op die dag gaan ze samen naar het gemeentehuis van Mid delburg. Anouk om Reinout te er kennen, het kind van haar vrouw José. En José om Simon te erken nen, de zoon van Anouk. Reinout (1,5 jaar oud) is nog te jong om te begrijpen hoe belang rijk dat moment voor zijn ouders is. De driejarige Simon doet een poging: „Mamma gaat mij erken nen omdat ik uit haar buik kwam." Hij wijst naar Anouk. „En mammie gaat Reinout erkennen omdat hij uit haar buik kwam." Hij wijst naar José. Simon en Reinout hebben geen mama en pappa, maar een mam ma en mammie. In december 2009 trouwden José van der Meu- le en Anouk van Dijck. Anouk was op dat moment in verwach ting van Simon. „We zijn ge trouwd omdat je dan het ouder lijk gezag kunt delen", licht An ouk toe. „Maar wettelijke gezien was Simon alleen mijn kind; niet dat van José. Wij zijn allebei al leenstaand moeder. Zo staat het ook op de geboorteakte. Ik ben de aangever op de akte van Reinout, José op die van Simon." Wettelijk gezien was Simon alleen mijn kind, niet dat van José. En andersom De enige mogelijkheid om ook ju ridisch ouder te worden, was stief ouderadoptie. Ze dachten erover na, maar het was toch niet hele maal wat ze wilden. Anderhalfjaar later werd het kind van José geboren. „Van dezelfde donor", zegt Anouk, terwijl ze Reinout schoonpoetst, die kraaiend van plezier met de pap in de weer is. Simon heeft het al net zo naar zijn zin. „Ik ben al groot", verklaart hij met een bre de grijns. Helemaal af is het nog niet op 11 april. „Middelburg geeft de erken ning door aan Goes, waar de kin deren geboren zijn. Daar worden nieuwe geboorteaktes opgemaakt. En dan is het rond." Gewone kinderen, gewone ouders. Een gewoon gezin. Dat is het enige wat Anouk en José wil len. Op de uitnodiging voor het 'kraamfeest' dat ze op 12 april hou den, staat hun hartenkreet: 'HOE RA José krijgt een kind! HOERA Anouk ook! Eindelijk zijn we dan een 'normaal' gezin!' Ze vieren het samen met zo'n vijftig ouders en hun kinderen, met een feeste lijke picknick 'American Style' in speelhof Hoogerzael in Middel burg. „In Nederland is het nu voor elkaar", zegt José. „En in Bel gië zijn ze er ook mee bezig. Maar mochten we naar het buitenland verhuizen, dan zouden we toch problemen kunnen krijgen. Daar wordt onze juridische status als ouder niet erkend." Een rondgang langs enkele Zeeuwse gemeenten leert dat het nog geen storm loopt bij de balies van de afdeling burgerzaken. In Goes zal zich op 1 april - als de wet van kracht wordt die dit mo gelijk maakt - een stel komen mel den, een ander stel heeft interesse getoond maar nog geen concrete afspraken gemaakt. Al meer dan driehonderd mensen hebben hun in 2013 geboren baby aangemeld voor een plaats in PZC Baby. Twee weken geleden begon het project, waarmee de PZC de baby's in de provincie die in 2013 zijn geboren in beeld wil breng en. Jedidjah Hadassah van Belzen uit Middelburg, geboren op 22 decem ber 2013, werd als driehonderdste baby toegevoegd. „Ons eerste kleinkind"melden de trotse grootouders. Ouders, grootouders en andere familieleden kunnen hun spruit nog tot en met dins dag 15 april opgeven voor PZC Ba by. Alle babyfoto's zijn te bewon deren op www.pzc.nl/baby en worden gepubliceerd in de krant van zaterdag 19 april. Na 15 april kan een maand lang via de website worden gestemd op de leukste baby per gemeente. De winnaars krijgen een cadeau bon van 50 euro. De winnaars per gemeente dingen mee naar de ti tel Leukste Baby van Zeeland 2013; daarvoor kan dan nog twee weken lang worden gestemd via de Facebook-pagina van de PZC. De winnaar wordt zaterdag 31 mei bekendgemaakt via de krant en de website. Hij of zij krijgt een Maxi-Cosi 2Waypack autozitje ter waarde van 499 euro. Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink Eindelijk echt gezin Meer op: pzc.nl/zeeuvysezetel Twitter: @jkutterink door Ondine van der Vleuten SINT LAURENS - Een dag om in te Duomoeder Anouk van Dijck

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 14