ZEELAND Aardappelschuur in de as na brand Strak 13 Zeeuwen scheiden afVal steeds slechter; uit analyse blijkt dat 35 procent van het vuilnis in de grijze bak gft-afval is. Ladies nemen het heft in handen in Goes ff almanak TERNEUZEN - Veel Zeeuwen caan steeds lakser om met het schei - den van afval. De gemiddelde in houd van een grijze container (be doeld voor restvuilnis) bestaat voor 35 procent uit groente- fruit en tuinafval (gft), blijkt uit een sorteeranalyse. Vijf jaar geleden was er nog een heel ander beeld, stelt Paul Marinissen, hoofd open bare werken van de gemeente Ter- neuzen. „De conclusie is schrikbarend. Het gaat heel vaak om onbereid voedsel, dat over de datum is en ongeopend in de grijze container wordt gegooid. Het is dus vooral gemakzucht, maar uiteindelijk voelen de mensen dat in hun por temonnee. Dat scheiden kost de gemeenten geld. En dat zie je te rug in de hoogte van de afvalstof fenheffing", aldus Marinissen. De gemeente Terneuzen trekt de kar voor een Zeeuwsbrede bewust wordingscampagne. Die begint vandaag. Marinissen: „De Zeeuwse gemeen ten (samen in de gemeenschappe lijke regeling OLAZ) hadden vo rig jaar een aanleverplicht van 40.000 ton gft-afval bij afvalver werker Indaver. We bleven steken op 38.000 ton. Dat zou in een boe te kunnen resulteren, maar geluk kig legt Delta (grootaandeelhou der van Indaver) ons die niet op. In plaats daarvan proberen we met een campagne mensen er op te wijzen dat het echt beter kan." Opvallend is volgens Marinissen ook dat de berg restafval afneemt. „Er zit dus 35 procent gft-afval in de grijze container, maar toch konden we in 2013 twee ton min der restafval aanleveren dan de af gesproken 110.000 ton. Dat is echt te wijten aan de economische cri- sis. Er wordt minder besteed, dus ook minder weggegooid." Delta heeft voor nu met de ge meenten afgesproken dat de aanle verplicht boeteloos tot 106.000 ton mag zakken. Marinissen: „Ze willen de inzet voor een beter mi lieu gelukkig niet in de weg zit ten. Zakken we onder deze grens, dan moeten de Zeeuwse gemeen ten opnieuw met Delta en Inda ver in gesprek." Als alle inwoners van de gemeen te Terneuzen de 35 procent gft in de grijze container tot nul terug brengen, dan levert dat een bespa ring van 190.000 euro per jaar op. Dat scheelt namelijk verwerkings kosten. Voor groen afVal betaalt Terneuzen 41 euro per ton min der dan voor restafval. Met pos ters en flyers probeert Terneuzen haar inwoners op het juiste spoor te zetten. Daarnaast zijn er specia le acties, zoals twee ophaalrondes voor grof groenafval en snoeiaf- val. Ook kan tijdens de campagne gratis een grotere groene contai ner worden besteld. GOES - Goes kleurde gisteren roze en paars toen ruim vijfhonderd vrouwen vanaf de nieuwe top sporthal van Sportpunt Zeeland van start gingen voor de Ladies Run in Goes. Burgemeester René Verhulst van Goes, die het start schot loste, had er speciaal een ro ze stropdas voor aangetrokken. De deelneemsters hadden bijna al lemaal een doel voor ogen. Of een snelle tijd lopen, een hoge klasse ring realiseren of zichzelf bewij zen. Organisatrice Arianne Jansen stelde dat de variatie de kracht van het deelnemersveld is. Laurey van den Berge won voor het tweede jaar op rij de tien kilo meter winnen. Shirin van Anrooij en Lotte Veldhoen stonden sa men op het hoogste podium bij de vijf kilometer. DOMBURG - Een brand heeft zater dagmiddag een loods aan het Zandwegje in Domburg volledig verwoest In de loods waren aaid- appelen opgeslagen. Bovendien stonden er landbouwmachines in. De brand brak rond half twaalf uit: de grote zwarte rookwolk was op heel Walcheren te zien. De brandweer rukte met veel materi eel uit, vooral om de blussers van genoeg water te kunnen voorzien. In de loods klonken explosies: van brandstof en ontploffende banden. Het woonhuis,dat pal naast de loods stond, kon worden behouden. Er kwam veel publiek op het vuur af, de Roosjesweg werd gedeelte lijk afgezet. De voetbalwedstrij den op de velden pal naast de brandende boerderij gingen na een korte pauze gewoon door. Publiek speculeerde over de oor zaak van de brand. Bij aardappel opslag wordt een gas gebruikt te gen het ontkiemen. Dat gas is brandbaar. De brandweer kon niet bevestigen dat dit de oorzaak was van de brand. Er is geen as best vrijgekomen; de aardappel- loods was redelijk nieuw. De loods is gedeeltelijk ingestort. Op de schooi van het meisje ging de les laatst over gezondheid. Naar vo ren kwam dat jongens niet te nau we broeken moeten dragen omdat dat niet goed is voor de voortplan ting. Het meisje vertelde dat alle maal zeer smeuïg aan de keukenta fel en kreeg daarop hevig commen taar van haar grote broers. Zeer verontwaardigd verdedigde ze zich door te melden wat ze nog meer had horen vertellen over het type broek waarin de broers zich graag hijsen. „En als je te nauwe broeken draagt, kan je daar thermostaatkanker van krijgen." Haar broers, behoorlijk onder de in druk, overwegen voortaan het dra gen van minder strakke broeken... MAANDAG 31 maart 2014 Steeds meer gft in grijze bak door Raymond de Frel pagina 38 en 39: Vrouwen kleuren Goes roze Gezamenlijke warming up in de nieuwe topsporthal van Sportpunt Zeeland in Goes, foto Johan van der Heijden Tip? redactie@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13