«•s-Sciê'» ZEELAND 39 DAGBOEK Kreeftenvisser Gerrit van den Hoek uit Moriaanshoofd vertelt over de week in aanloop naar de opening van het Oosterscheldekreeft-seizoen. Vrijdag 21 maart 2014 Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag De dag begon rustig, deze week veel wind, dus we konden weinig naar het water. Thuis dus het een en ander klaar gemaakt voor de start van het nieuwe visseizoen. 's Middags zijn we eerst nog naar het bin nenwater, dit zijn de binnendijkse wateren van Schouwen, geweest om fuiken te zet ten. Vervolgens om 15.00 uur koffie gedron ken met gebak want Jacco, mijn vaste vis- maat, is 26 jaar geworden. Daarna om 16.00 uur snel naar Zierikzee voor een vergade ring. Vandaag de dag moet je nogal vech ten om de visserij die je hebt te kunnen be houden en je boterham behoorlijk te kun nen verdienen (op dit moment spelen voor de visserman voornamelijk de staalslak- ken, Natura 2000 en de reductie van vaste vistuigenvergunningen). Voordat ik naar huis ga, rij ik nog even langs mijn vader om hem bij te praten over de vergadering. Het visserijbedrijf heb ik samen met mijn vader maar omdat mijn vader op dit moment heel erg ziek is, is hij niet meer in staat om de vergaderingen zelfbij te wonen. Vervolgens kom ik rond 18.30 uur thuis en gaan we met z'n allen eten. 's Avonds hoef ik niet veel meer te doen en plof ik lekker samen met mijn vrouw op de bank om tv te kijken. Om 6.15 uur begint mijn dag weer. Om 7.00 uur drink ik, zoals iedere ochtend, kof fie met een hele goede vriend van ons. Ver volgens ga ik de schuur in om nog het een en ander te lassen en te sleutelen aan onze boot. We hebben twee boten, een trailerba- re boot en een grotere boot die in de haven van Neeltje Jans ligt. Vervolgens drink ik om 9.00 uur een bakje koffie bij mijn vader en moeder die aan de overkant van de weg wonen, in Moriaans hoofd. Daarna ga ik nog even naar het dorp waar mijn zoon aan het voetballen is met zijn team. Helaas hebben ze verloren, volgende keer beter. De rest van de dag klus ik wat in de schuur. Om 17.00 uur ga ik naar bin nen om te douchen want vanavond ga ik met mijn gezin uit eten. We waren afgelo pen woensdag tien jaar getrouwd, vandaar. Na het etentje volgt nog een verjaardag van de dochter van vrienden van ons en ten slotte zit de zaterdag er weer op. Vandaag hebben we een druk dagje, er staan twee afspraken gepland. Eerst gaan we op kraambezoek en vervolgens op ver jaardag bij onze buurman. Om 21.00 uur kwamen we pas thuis. Om 06.15 uur loopt de wekker weer af, een nieuwe week is gestart. Zodra Jacco er is drinken we eerst een bak koffie om vervolgens de boot klaar te ma ken voor vertrek. De boot wordt geladen met kreeftenkooien en fuiken want over een paar dagen gaat het kreeftenseizoen van start, dus moet er weer hard gewerkt gaan worden. Om 9.00 uur drinken we nog een bak kof fie bij mijn ouders om vervolgens de Oos terschelde weer op te gaan. We zijn tot half de middag bezig met de kreeften- kooien en fuiken en gaan daarna verder met de grote boot om de staand want net ten uit te zetten. Die blijven vervolgens een nacht staan om morgenochtend vroeg weer binnen gehaald te worden. Om 18.00 uur zijn we weer in Moriaans hoofd om snel een hapje te eten en daarna nog net voor het donker nog een paar fui ken te lichten in de binnenwateren voor een palinkje. Daarna gaan we weer naar huis om de spul len klaar te zetten voor morgenochtend zo dat we weer vroeg kunnen vertrekken. Om 6.30 uur vertrekken we in de richting van Neeltje Jans om de netten weer op te halen en nu maar hopen dat er iets in zit. De vangst is leuk dus hebben we de netten direct teruggezet. Voor vandaag zit het wat vissen betreft er weer een eind op, want er gaat veel tijd zitten in ophalen en terugzet ten. Voordat we op de plaats van bestemming zijn gaat er al heel wat tijd verloren, we va ren door de sluis en moeten een behoorlijk eind varen voor we op de Noordzee zijn. Na het avondeten breng ik mijn zoon naar zijn voetbaltraining en verder hoefik van daag niks meer te doen. Vandaag wordt een drukke dag, we moe ten nog het een en ander voorbereiden voor morgen maar eerste moeten de net ten gelicht worden die gisteren zijn terug gezet. We komen rond 13.00 uur weer teug in de haven. 's Middags nog even naar Goes waar ik een afspraak had en dan vlug naar huis om wat te eten want om 18.30 uur moet ik weer in Zierikzee zijn. Morgen is een belangrijke dag voor de kreeftenvisser want iedere laat ste donderdag van maart is de opening van het Oosterscheldekreeftseizoen in Zierik zee, tevens wordt diezelfde dag in Colijns- plaat de eerste kreeft geveild. De opbrengst hiervan gaat naar het goede doel. Zo'n dag als morgen is een hele mooie promotie van e«n typisch Zeeuws streekproduct waar Zeeland trots op mag zijn en ik, als kreef tenvisser dus ook! 's Avonds vaar ik met mijn zoon de boot om van Neeltje Jans naar Zierikzee. Vanmorgen vroeg op pad, eerst moet ik Jac co ophalen en vervolgens gaan we naar de haven van Zierikzee waar de boot ligt. Hier staan al een aantal mensen klaar voor een interview van het programma Vandaag de dag van de NOS. Ze varen mee en het inter view vindt plaats in vier delen en is 'live' dus we gaan op pad naar de plaats waar de fuiken liggen met daarin de eerste kreeft, die later op de dag geveild gaat worden in Colijnsplaat. Later op de dag gaan we aan boord van de 'Frisia' waar allerlei prominenten aanwezig zijn voor een lunch met uiteraard op het menu... Oosterscheldekreeft. Daarna snel op pad, samen met Jacco, om naar Colijnsplaat te gaan voor de veiling. Dit jaar wordt de eerst Oosterschelde Kreeft geveild door oud-wielrenner Mi chael Boogerd. De opbrengst van de kreeft gaat naar Kika, hij bracht 20.100 euro op. Deze dag betekent dat bij ons de verkoop aan de deur ook weer gaat beginnen. Alle vis die wij vangen wordt verkocht bij ons aan de deur en gaat naar de visveilingen toe. Dus thuis begint de drukte ook weer maar dat is de afdeling van mijn vrouw, zij doet de verkoop aan huis. Na nog even rondgehangen te hebben en een praatje gemaakt met verscheidene col lega-vissers gaan we weer terug naar Zie rikzee, om de dag af te sluiten onder het ge not van een biertje. ZATERDAG 29 MAART 2014 ianshoofd Kreeftenvissers Gerrit van den Hoek en Jacco Kloet (achtergrond) op de Oosterschelde. foto Dirk-Jan Gjeltema woonplaats.» v ra 3 en kreeftenvisser beroep Kre hobby's" jagen Zeeuwse kreeft Trots op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39