Extreemrechtse burgemeesters 'déja vu' voor Fransen Duitsland ligt plat 8 BUITENLAND Belgen die weigeren alimentatie te betalen, verliezen hun rijbewijs. Voor hoe lang? Dat is aan de rechter. BRUSSEL - Het leek een vroege aprilgrap, maar dat is het niet: Belgische mannen die al tijden geen alimentatie hebben betaald, riskeren hun rijbewijs voor lange re of kortere tijd kwijt te raken. Dat is het opmerkelijke plan van de Belgische overheid om geschei den ouders die hun financiële ver antwoordelijkheden ontduiken, hard aan te pakken. Volgens de Belgische Dienst voor Alimenta tievordering is de stapel dossiers de laatste drie jaar spectaculair ge groeid: van 24.978 naar 36.756. Het in te vorderen bedrag bij wanbeta lers steeg van 195 miljoen euro naar 280 miljoen euro. Een kwart van dat bedrag kon later alsnog worden geïnd. Vanaf deze zomer moeten Bel gische rechters het rijbewijs kun nen intrekken als er veel achter stallige betalingen zijn en de be trokken mannen weigeren alsnog over de brug te komen. Zo wil Bel gië de armoede bij alleenstaande ouders verminderen. De maatre gel is deels ingegeven door aan pak van het probleem in Groot-Brittannië. Daar kunnen ge scheiden ouders die niet betalen voor hun kinderen hun paspoort kwijtraken. Hoe lang Belgische wanbetalers hun rijbewijs kwijt zijn, bepaalt de rechter, zo meld den de Belgische media. Daarbij kan er rekening worden gehou den met de hoogte van de achter stallige bedragen. De maatregel is met name gericht op mannen die het minder fijn zouden vinden als zij hun auto een tijdje niet kunnen gebruiken. De Belgische minister van Finan ciën Koen Geens benadrukte gis teren dat 'de huidige sancties niet volstaan', omdat het aantal wanbe talingen de laatste jaren fors is ge stegen. De voorgestelde straf raakt de wanbetaler direct en daar om hoopt de minister dat de sanc tie vooral preventief zal werken. Magda De Meyer, voorzitter van de Vlaamse Vrouwenraad vond het geen vergezochte maatregel. „Dit lijkt misschien een seksisti sche redenering, maar het werkt wel. Het bewijs zie je in de An gelsaksische landen, waar dit een zeer courante regeling is. Daar kan zelfs de reispas ingehouden worden bij wanbetaling." De Vlaamse belangenbehartiger van advocaten bestempelde de plannen als 'belachelijk'. Zij vin den het al voldoende dat niet beta len strafbaar is. „Het is natuurlijk wel positief dat men het niet-beta- len van alimentatie wil bestraf fen, maar iemand zijn rijbewijs af nemen slaat als een tang op een varken. Er zijn al genoeg andere sancties voorzien in de wet", al dus advocate Liliane Versluys die is gespecialiseerd in Familierecht. Minister Geens reageerde hierop via Twitter: „De kinderen hebben dit geld nodig." Het intrekken van het rijbewijs is niet de enige stok achter de deur. Volgens de voorstellen zou de rechter ook be slag moeten kunnen leggen op goederen tot 15.000 euro. In Groot-Brittannië kunnen gescheiden ouders die niet betalen voor hun kinderen hun paspoort kwijtraken In de jaren negentig won het Front National vier steden, alle in het zuiden: Orange, Toulon, Ma- rignane en Vitrolles. Alleen in Orange beklijfde de extreem rechts burgervader. Jacques Bom- pard werd afgelopen zondag voor d£ derde keer herkozen, in de eer ste ronde. Maar Bompard brak lang geleden met het Front Natio nal. In de drie andere steden wordt met weinig heimwee terug gedacht aan extreemrechts. Hubert Falco, lid van het gema tigd rechtse UMP, erfde Toulon in 2001 van het Front National. Hij trof de stad aan in een 'deplorabe le' situatie. „Het was een ramp", zei hij. „De personeelskosten wa ren met 60 procent gestegen, de investeringen zaten in een vrije val." Falco was afgelopen zondag, na de eerste ronde in de verkiezin gen, geschokt door de scores van het Front National. Hij deed een klemmend beroep op partijge noot Élie Brun zich terug te trek ken uit de race om Fréjus, een van de steden waar extreemrechts ho ge ogen gooit. Dat zou de kans ver groten dat de socialistische kandi daat, die afgelopen zondag als tweede eindigde, wint. Het advies van Falco druiste in tegen de par tijlijn, maar hij zei: „Ik heb deze film eerder gezien. Nadat ik in 2001 Toulon had overgenomen, heb ik tien jaar nodig gehad om orde op zaken te stellen." Een van de problemen waar de burgemeesters van extreemrechts twintig jaar geleden tegenaan lie- Wij hadden onkiese burgemeesters. De andere partijen ook pen, was de onmogelijkheid hun programma uit te voeren. Dat voorzag in de discriminatie van niet-Fransen, een beleid dat door het Front National 'de nationale voorkeur' is gedoopt. In Vitrolles voerde Catherine Mé- gret, burgemeester van extreem rechts, een 'geboortepremie' van 770 euro in voor gezinnen waar van ten minste één ouder Frans was. De.rechter schrapte die maat regel en legde Mégret een forse boete op. Burgemeesters horen er voor ie dereen te zijn, maar de FN-adep- ten betoonden zich partijdig. In Marignane verving de burgemees ter de bladen waar de lokale bibli otheek een abonnement op had door extreemrechtse publicaties. Mégret noemde in Vitrolles zelfs een boulevard naar Jean-Pierre Stirbois, een overleden partijlid. De burgemeesters zaten ook met de vinger in de jampot. De Regio nale Rekenkamer beschuldigde Bompard en diens vrouw ervan belastinggeld te hebben gebruikt voor een 'wijntherapie en de aan schaf van een bed'. Nepotisme, de praktijk om fami lie en politieke vrienden aan ge meentebaantjes te helpen, was schering en inslag. Marine Le Pen, de huidige leidster van het Front National, erkent de misstan den van toen. „Wij hadden onkie se burgemeesters", zei ze deze week. „De andere partijen ook. Het verschil is dat die van ons geen lid meer zijn." Alimentatie gelinkt aan rijbewijs KEULEN - Een groot deel van het openbare leven in Duitsland lag gisteren voor de tweede dag plat als gevolg van waarschuwingsstakingen van Duitse vakbonden. Ziekenhuizen, scholen en kinderdagverblijven bleven gesloten. Treinen reden niet en honderden vluchten werden geannuleerd. De bond eist meer loon voor ruim twee miljoen beleidsmedewerkers, foto Imago/HH door onze redactie buitenland door onze correspondent Cees van Zweeden PARIJS - Het Front National is op weg een dozijn steden te verove ren in Frankrijk, waar zondag loka le verkiezingen zijn. Het is niet veel op 36.000 gemeentes en de stad jes zijn onbeduidend. Maar het is voor het eerst in twee decennia dat Frankrijk weer extreemrechtse burgemeesters krijgt. Marine Le Pen, leidster FN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8