i Stemmen tellen in Vlissingen Goes goedkoopste gemeente in Zeeland, S-Duiveland de duurste I I I I I Fear is a man's best friend 22 ZEELAND HERTELLING Europese verkiezingen Partij Souburg Ritthem had aanvankelijk nog twijfels over de rechtmatigheid van de hertelling. F vrijdag Ik zat in een vliegtuig laatst. En ik was bang. Nu ben ik wel vaker bang als ik in zo'n wolkenbus zit (wolken zijn namelijk niet te vertrouwen), maar deze keer had mijn angst een wat ander karakter. Ja, nu stond mijn angst met beide benen op de grond (voor zover zoiets moge lijk is als je hoog in de lucht ver keert). Ik bedoel: ditmaal was er sprake van gefundeerde angst. Alarmerend kort geleden had het de goden namelijk behaagd een vliegtuig zomaar in het Grote Niets te doen verdwij nen. Zit je op een mooie namiddag in een degelijk, modern vlieg toestel met hyper-attente ste wardessen en word je samen met 238 reisgenoten patsboem onderdeel van een illusionisti sche truc. Huppakee, daar ga je, een enorme zwarte hoed in, als of je een konijntje bent. En het blijft zwart, het blijft nacht, down the drain raas je, onont koombaar richting het point of no return. In dat zwarte gat blijkt nu zelfs de zwarte doos van de Boeing 777 terecht te zijn gekomen. Dat lees je met trillende poot jes terwijl je een stewardessen- stem hoort zeggen: 'The lights will be turned off in a minute, be cause we are Jlying in the Heart of Darkness.' Zei ze dat echt? Is ze soms een fan van de schrijver Joseph Conrad en wilde ze stie kem een hommage brengen aan zijn beste boek? Is dit al licht een hint, is dit misschien de geheime aankondiging van de Magische Verdwijntruc? Oh, the Horror! Dergelijke onheilszwangere ge dachten fladderden door mijn hoofd toen ik op weg was naar Londen. Ik klemde me vast aan mijn veiligheidsriem en besef te tegelijkertijd dat dit stukje stof volstrekt zinloos was. Net zoals die opgewekt kwebbelen de stewardessen zinloos waren en ook de piloot slechts een werktuig was van een in zin loosheid gespecialiseerd Opper wezen. Even later werd er geland. Ik vertrouwde het niet Ik voelde grond onder mijn voeten maar ik bleef me vastklampen aan het enige wat ik nog kon ver trouwen: mijn angst. Op 22 mei zijn er verkiezingen voor het Europees Parlement. Alle lijst trekkers komen naar Zeeland. Van daag is Esther de Lange (CDA) in de provincie. De PZC vraagt naar een aantal relevante thema's. In het verkiezingsprogramma staat een apart hoofdstuk over grensre gio's. Waarom „Mensen in de grensregio's vin den het heel normaal om over de grens te kijken. Toch is het nog niet altijd zinvol om aan de andere kant van de grens te wo nen en te werken. Daarom moet er bij uitvoering van Euro pese wetgeving een grensregiotoets ko men. Dit om te voor komen dat Den Haag iets anders doet dan Brussel. In een Unie van 28 moet je elkaar de ruimte geven om dingen bilateraal op te lossen. Dus wij stemmen accijnzen af met België en Duitsland. België houdt dan ook twee, drie grensre gio's in de gaten. Zo hoeft nie mand te kijken naar wat bijvoor beeld Zweden." Zeeuwse boeren krijgen 50 miljoen euro per jaar subsidie uit Brussel. Moet die steun blijven? „Ja, Europees landbouw- en voed- selbeleid zal altijd nodig zijn. Het voeden van negen miljard monden gaat een van de kernthe ma's worden voor de komende eeuw. Wel wil ik meer aandacht voor innovatie. Het huidige be- VLISSINGEN - De hertelling van de stemmen in Vlissingen heeft de PvdA vier stemmen en dus een extra zetel opgeleverd. De Partij Souburg Ritthem (PSR) moet één van de vijf zetels inleveren. „Wij zijn blij", zegt lijsttrekker Ba rend de Lange. De PvdA had de hertelling vorige week aange vraagd. „Het verschil was zo klein, dat wilden we niet vier jaar boven de markt laten hangen. En tellen blijft mensenwerk." Dat blijkt: niet alleen de PvdA krijgt er stemmen bij: de LPV krijgt er vijf extra en Groenlinks twee. De VVD verliest er drie, POV twee en D66 en CDA elk één stem. Die correcties hebben geen gevolgen voor de zetelverdeling. De PvdA krijgt nu de restzetel die eerst aan de PSR was toegewezen. Het verschil tussen wel of geen restzetel was na de eerste telling één stem, in het voordeel van de Partij Souburg Ritthem. De positie van de PvdA bij de coa litieonderhandelingen is volgens De Lange niet veranderd. „We zijn nog steeds niet de grootste partij, en ook niet de tweede trou wens. We verwachten binnenkort een terugkoppeling over de onder- handlingen van de twee lokale partijen: LPV en PSR. Daar wach ten we maar op." De Partij Souburg Ritthem vroeg gisteren aanvankelijk om een tweede hertelling, deze keer van de stempassen, de oproepformu- lieren die kiezeres bij hun stembu reau moeten achterlaten. Die wa ren bij de eerste hertelling niet meegeteld. Toen bleek dat de par tijen er per saldo vier stemmen bij gekregen hadden, ontstond er verwarring. Later op de middag bleken de vier teruggevonden stemmen bij de eerste telling, op de verkiezingsavond, onterecht ongeldig te zijn verklaard, zei PSR-lijsttrekker Alex Achterhuis gistermiddag na overleg over de si tuatie. „We leggen ons erbij neer. Ik heb de PvdA gefeliciteerd. We hebben gezien hoe de stemmen herteld zijn woensdag. Er zijn een aantal stemmen die eerst ongel dig waren alsnog goedgekeurd. Dat is op een goede manier ge beurd. Het is zo, wij gaan niet in een hoekje zitten." Ger Blom van de Partij Souburg Ritthem las gisteren op internet dat hij toch niet in de gemeente raad komt: hij was vijfde in de uit slag. „Het is teleurstellend. We waren met een nieuwe fractie, met nieuwe mensen. We hadden er zin in. Waar komen die stem men vandaan? Het komt bij mij vreemd over. Als het echt zo is, gun ik het de PvdA, maar ik heb er een vreemde smaak van in mijn mond. En ik vind het ook gek dat ik niet even gebeld ben vanuit het stadhuis, toen het be kend werd." Blom was donderdagavond niet aanwezig bij de installatie van de nieuwe gemeenteraadsleden. „Ik heb daar op dit moment niets te zoeken. Ik voel me enigszins geno men." leid is ouderwets. Vergroening bijvoorbeeld is nu voor alle lan den hetzelfde gedefinieerd. Preci- sielandbouw, zoals in Zeeland ge beurt, is ook vergroening. Maar dat telt nu in de ogen van de Eu ropese Commissie niet mee." Moeten alle vissers met elektrisch vistuig kunnen vissen? „De visserij moet op een innova tieve manier duurzamer worden. Gelukkig komen er nu twee keer zoveel ontheffingen voor het vissen met pulskor. Maar alle vis sers willen er natuur lijk gebruik van kun nen maken. Het kabi net had de pulskor niet op een achterna middag in een tekst moeten willen schui ven. Dit had het hoofdpunt van onder handelingen moeten zijn." VLISSINGEN - Het ging eigenlijk meteen al mis in Vlissingen. Op de verkiezingsavond verzuimde men om vóór het tellen het totaal aantal stem mers te vragen bij de stembureaus: daardoor kon het opkomstpercentage niet worden gegeven en konden ook de verhoudingen tussen de partijen niet in percentages worden uitgedrukt. De dag erna bleek uit het officiële proces-verbaal dat er 385 stemmen meer waren dan kiezers: een uurtje later werd dat weer gecorrigeerd. Die mede deling in het proces-verbaal berustte op een tel- foutje op een stembureau: dat was niemand opge vallen, het document was al rondgestuurd. Vrijdag besloot de PvdA om hertelling te vragen, omdat de partij één stem te weinig bleek te heb ben voor een restzetel, een marginaal verschil. De hertelling was woensdag; de uitslag werd een dag later bekendgemaakt omdat de burgemeester die middag een dringende afspraak had in Den Haag. Toen de uitslag er eenmaal was, bleek de PSR van wege de summiere toelichting aanvankelijk niet overtuigd van de rechtmatigheid. Zeeland krijgt minder geld uit Brus sel. Moeten zwakkere regio's als Zee land juist niet extra krijgen? „Dat is het gevolg van de kort zichtigheid waarmee dit kabinet de discussie over de Europese be groting is ingegaan. Ruttes enige doel: een miljard minder betalen. Iedereen dacht: prima, maar dan sta je ook achteraan als er geld verdeeld wordt. De Nederlandse landbouw levert 15 procent in en dat raakt Zeeland ook. Als je niet uitkijkt komt het geld toch weer in de randstad terecht. Het zou raar zijn als de drie krimpregio's er slechter vanaf komen." Dat blijkt uit de jaarlijkse Atlas van de Lokale Lasten, die het Cen trum voor Onderzoek van de Eco nomie van de Lagere Overheden (COELO) gisteren presenteerde. Het constateert dat landelijk de stijging van de gemeentelijke woonlasten (onroerendezaakbelas- ting, afvalstoffenheffing en riool heffing) met 0,9 procent voor meerpersoonshuishoudens lager is dan ooit eerder gemeten. Voor Zeeland is het beeld minder positief. Met uitzondering van Sluis zitten alle dertien gemeen ten boven het landelijk gemiddel de, met Schouwen-Duiveland (7,6 procent stijging) en Sluis (6 pro cent) als uitschieters. Als het gaat om het bedrag dat moet worden betaald komen ech ter tien Zeeuwse gemeenten nog uit onder of op het landelijk ge middelde. Het goedkoopst is Goes met 608 euro, gevolgd door Veere (615 euro) en Middelburg (616 eu ro). Schouwen-Duiveland komt als duurste uit de bus, met 760 eu- ro, gevolgd door Reimerswaal (739 euro) en Vlissingen (711 eu ro). Hondenbelasting is het hoogst in Vlissingen, terwijl Goes die ach terwege laat. Toeristen zijn het duurst uit in Sluis; Borsele kent geen toeristenbelasting. Een vergunning voor een dakka pel is in Terneuzen (370 euro) ruim twee keer zo duur als in Rei merswaal. Een uitbouw loopt het meest in de papieren op Tholen. Een vergunning voor een nieuw bouwwoning is veruit het duurst in Sluis (3588 euro), terwijl Noord- Beveland als goedkoopste gemeen te 2205 euro vraagt. F Maan Leo Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink Esther de Lange Stoelendans na hertelling door Nadia Berkelder door Rolf Bosboom GOES - Inwoners van de gemeente Goes hebben de laagste lokale las ten van Zeeland. Op Schouwen- Duiveland zijn de gemeentelijke woonlasten het hoogst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 64