28 ZEELAND VOETJEBAL Lunven Vermeer verzorgt sinds kort in Vlissingen lessen Voetjebal voor kinderen van twee tot vijf jaar. „Die kinderen vinden het prachtig en de ouders ook. Het is vaak lachen, gieren, brullen." Hij wil meteen even een misverstand uit de wereld helpen. „Bij ons zie je kin deren van twee of drie jaar echt nog niet tegen elkaar voetballen", legt Lunven Vermeer uit. „Kinderen willen lekker spelen en dat kan bij ons. Ze ma ken op een gestructureerde manier kennis met een bal, waarbij spel en plezier het aller belangrijkste zijn. En weet je wat het mooiste is? je ziet die kinderen echt met stappen voor uit gaan." Toegegeven: de Vlissinger weet zijn 'product' wel te verkopen. Vermeer is twee maanden ge leden in zijn woonplaats begonnen met Voet jebal, dat wordt omschreven als het 'eerste en enige speciale voetballende speelconcept van Nederland, voor kinderen van twee tot en met vijfjaar'. Lunven Vermeer: „Vrienden van ons in Badhoevedorp gingen er naartoe met hun kindje. Ik ben een keer meegegaan met mijn zoon Jesiah en vond het heel interessant. Daarna ben ik me er verder in gaan verdiepen. Ik vind dat we in Zeeland vaak een beetje ach ter lopen en heb contact gezocht met Wouter von Brucken Fock. Hij is er in 2004 mee ge start." De Hagenaar stond niet meteen te springen. „Hij kende me niet en wilde dat ik eerst een brief schreef waarin ik uitlegde wie ik was en wat mijn motivatie was om met Voetjebal aan de slag te gaan. Ik heb hem uitgelegd dat het heel dicht bij me staat. Ik heb zelf een kind en voetbal is mijn lust en mijn leven." Von Brucken Fock was overtuigd, waarop Ver meer lessen kon bijwonen en cursussen volg de. Op 1 februari ging hij van start in Vlissin gen, waar nu iedere zaterdagochtend in de zaal van scholencomplex De Combinatie van af 9.00 uur twee lessen worden gegeven. „Eerst komen de kinderen van twee en drie jaar, daarna de groep drie- en vierjarigen. Zo dra er voldoende aanmeldingen zijn, komt er ook een derde les bij, met vijfjarige kinderen. In het volgende blok geven we ook lessen op woensdag." Dat het alleen voor jongens zou zijn, is een misverstand, zegt Vermeer. „We hebben er nu ook al een meisje bij en dat kunnen er wat mij betreft nog veel meer worden. Het gaat ook niet alleen maar over voetbal." Wacht even, zegt hij dan. Vermeer rent de trap op en komt terug met twee ballen. De ene bal blijkt uit twee losse halve bollen te bestaan, met de an dere kleine gele Nike-bal kan echt gevoetbald worden. Vermeer: „Het is zo leuk om dingen aan die kinderen uit te leggen. Dan zeg ik bijvoor beeld dat ze allebei hun voeten moeten gebrui ken. Want als ze er maar één gebruiken is dat zielig voor het andere voetje.... Dan zie je ze kijken! Het leuke is ook dat er altijd één ouder bij moet zijn. Je hebt dus echt een ouder-kirtd- moment. Bij mensen met een drukke baan schiet dat er nogal eens bij in. Bij Voetjebal doen ze allerlei oefeningen samen met hun kind. Dan dribbelen de kinderen met de bal en als ik het zeg mogen ze de bal dan bij papa of mama onder de trui stoppen. Die kinderen vinden het prachtig en de ouders ook. Het is vaak lachen, gieren, brullen." Voetjebal is afgeleid van het Braziliaanse woord voor voetbal: futebol. „Het concept komt uit Brazilië", legt Vermeer uit. „De kin deren die na de gratis proefles terug komen bij ons, krijgen ook allemaal een tenue in de kleuren van Brazilië. Een geel met groen shirt en een blauwe broek. Ze vinden het prachtig." Een les duurt drie kwartier en dat is precies lang genoeg, heeft Vermeer gemerkt. „We la ten de kinderen steeds terugkeren in de kring, zodat ze weer een rustmoment hebben." De les begint ook nooit meteen na binnen komst. „Als iedereen binnen is, zet ik eerst een liedje op dat een minuut of twee duurt. De kinderen weten inmiddels dat het dan bijna gaat beginnen. Daarna komt een liedje van Dirk Scheele. Dan gaan we lopen als een beer, stampen als een olifant en springen als een kikker. En we sluiten altijd af met Meneer de Wind van Dirk Scheele. Muziek speelt een belangrijke rol tijdens de lessen. Het is voor de kinderen ook een succeservaring. Bij mij hebben ze het altijd goed gedaan. Ze krijgen van mij allemaal een high five als ze binnen komen en als ze weer naar huis gaan." Net als de kinderen ontwikkelt ook Lunven Vermeer zich. „Zo gaat het toch met alles? De Het is altijd een succeservaring door Barry van der Hooft I Marije geniet met haar zoon, die zich mag uitleven op een ballon. I Lunven Vermeer legt aan Milan uit wat ze gaan doen. Het ventje draagt het Voetjebal-tenue dat iedere deelnemer krijgt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62