Omroepen zijn sceptisch over advies bestel Brandweer klem met portofoon 44 Met de huidige 44 Als een gesprek via de portofoon wegvalt, kunnen levensgevaarlijke situaties ontstaan BINNENLAND 5 Excuses Samsom Omroepen vrezen een grotere vin ger in de pap van de politiek als hoofdredacteuren van de Neder landse Publieke Omroep straks de inhoud van de zenders bepalen. De NPO is nu nog een bestuurlij ke laag, die het overheidsgeld ont vangt en doorsluist. Die zit te dicht op de politiek, vinden de omroepen. „Is de redactie dan on afhankelijk genoeg van de poli tiek", vraagt VPRO-directeur Len- nart van der Meulen zich af. Waar nu omroepen bepalen wat er op televisie te zien is, is dat vol gens het voorstel van de Raad voor Cultuur straks een keuze van hoofdredacteuren, die verant woordelijk zijn voor een eigen genre (nieuws, cultuur) of pu blieksgroep (ouderen, jongeren). Dat idee is naar het hart van de NPO. „Drama, kindertelevisie, do cumentaires, ook wij vinden dat bepaalde genres belangrijker zijn. En er moet één visie komen op hoe we dat goed doen", zeggen di rectieleden Henk Hagoort en Shu- la Rijxman. „Het lijkt mij vooral een extra bestuurlijke laag", denkt EO-directeur Arjan Lock. Omroepen krijgen er daarnaast concurrentie bij. „Omroepvereni gingen zijn het fundament van het omroepbestel", sprak Inge Brakman, voorzitter van de com missie die de Raad voor Cultuur adviseert, geruststellend. Ze hou den hun 'garantiebudget', de ene helft van de miljoenen die naar programmering gaan. De andere helft wordt straks echter ook toe gankelijk voor buitenstaanders. Een krant kan dan een eigen nieuwsprogramma maken, of Greenpeace een natuurdocumen- taire. Belangenverstrengeling wordt voorkomen doordat ook de buitenstaanders het publieke ka rakter moeten uitdragen. Omroepen zien concurrentie zelf verzekerd tegemoet. „Als wij het goed doen, kom ik ook aan de 100 procent", reageert Van der Meu len. „De EO is onderscheidend ge noeg om een eigen geluid te hou den", denkt Lock. Toch maken ze zich zorgen. Van der Meulen vreest dat het er nog complexer op wordt. Lock: „The Passion laten we nu maken door een buitenpro ducent, maar onze invloed is enorm. Als alleen een buitenpro ducent het maakt, haal je de ziel uit het programma." De Raad voor Cultuur had nog een andere, harde boodschap voor de omroepbazen: er moet een 'se rieuze cultuuromslag' plaatsvin den, van een bestuurders- naar een makerscultuur. Creatieve ma kers en het publiek moeten cen traal staan. Hilversum moet op houden rollebollend over straat te gaan in de strijd om de macht. Alles ligt in handen van staatsse cretaris Dekker (Media) en de Tweede Kamer. Als Den Haag wil, dan móet Hilversum. „De publie ke omroep moet meegaan met de tijd", reageert Dekker. De omroepen moeten daarom ook online aanwezig zijn, ook al komen ze daar in het vaarwater van commerciële partijen. Markt- versterking noemt hij dat „Om ook online een zo sterk mogelijk media-aanbod te bereiken." Daar komt dus bij dat op tv en ra dio ook andere partijen de ruimte krijgen. Daar voelt Dekker wel wat voor. Hij komt later met een uitgebreide reactie. VRIJDAG 28 MAART 2014 „De PvdA moet duidelijk maken dat er wel degelijk een sociaalde mocratische route is. Dat de over heid ook dient als schild voor de zwakkeren." Econoom Arnold Heertje en voormalig PvdA-minis- ter Marcel van Dam, sparen in re cente opiniestukken Samsom noch de partij. 'Domheid en arro gantie van PvdA-bestuurders', en niet de economische crisis, zijn de werkelijke reden van de belab berde verkiezingsuitslag, aldus Heertje. Samsom richt de blik vooruit, op de Europese verkiezingen die een nieuwe beproeving worden. De boodschap van de pro-Europese PvdA zal, gezien de toenemende scepsis tegen Brussel, een moei lijk te verkopen verhaal zijn. Bo vendien heeft de partij in Paul Tang een volgens velen weinig charismatische lijsttrekker. De nummer twee, oud-FNV'er Ag nes Jongerius, was voor hen een aansprekender kandidaat. De par tij houdt haar hart vast. Diederik Samsom heeft de lokale PvdA-afdelingen excuus aangebo den voor de slechte resultaten bij de verkiezingen. 'Ik wil jullie, naast mijn welgemeende excuses, wel de verzekering geven dat ik tot op het bot gemotiveerd ben om samen met iedereen in onze partij te werken aan herstel van vertrouwen', schrijft Samsom. ~T „Met de huidige portofoons krijg je eerder je tante in China aan de lijn dan de brandweerman die naast je aan het werk is", zegt Ro nald Kraan, bestuurslid van de Vakvereniging Brandweervrijwil- ligers (VBV). Volgens Kraan is de bediening van de verouderde com municatieapparatuur te ingewik keld. Ook klagen brandweermen sen dat delen van gesprekken soms wegvallen. „Als dat gebeurt terwijl je in een brandend huis staat, kunnen levensgevaarlijke si tuaties ontstaan", zegt Kraan. Om de portofoons op grote schaal te vervangen, schreef de brand weer vorig jaar een Europese aan besteding uit. Met deze megadeal is een bedrag van 10 tot 20 mil joen euro gemoeid. De deadline voor de aanbesteding is tot nu toe twee keer uitgesteld. Volgens verschillende portofoon- fabrikanten verloopt de aanbeste ding oneerlijk, omdat de procedu re op één fabrikant zou zijn toege schreven. Zo klagen onder meer portofoonleveranciers Airbus, Se- pura en Kenwood dat alleen fabri kant Motorola kan voldoen aan al le eisen die aan de portofoons en de randapparatuur worden ge steld. portofoons krijg je eerder je tante in China aan de lijn De boze fabrikanten eisen daar om in een kort geding, op 14 april, dat de aanbestedingspro cedure wordt gestaakt. Brandweer Nederland wil niet in de media ■itHJiognu tawj npa» iib iisuiiL! 1 op de verwijten reageren. Het ministerie van Veiligheid en Justitie zegt 'de zaak goed in de gaten te houden'. „Het gaat om een grote aanbesteding, waarbij ook onze landsadvocaat is betrok ken", laat een woordvoerder van het ministerie weten. Volgens VBV-bestuurder Kraan staat de hoognodige vervanging van de portofoons los van de pro blemen met C2000-apparatuur. Dat communicatiesysteem is al bijna vijftien jaar een bron van er gernis voor hulpverleners. Bij gro te incidenten raakte C2000 over belast, zoals bij het ongeluk met de Boeing van T\irkish Airlines in 2009 en de brand in het cellen complex van Schiphol in 2(2*05. Raad voor Cultuur wil een 'serieuze cultuuromslag', van een bestuurders- naar een makerscultuur Omroepen blijven bestaan, maar krijgen concurrentie van 'buitenproducenten', zoals culturele organisaties door Freke Remmers HILVERSUM - De omroepen zien weinig in de publieke mediadienst zoals de Raad voor Cultuur die gis teren voorstelde in een advies over de toekomst van het omroepbe stel. De omroepen krijgen daarin meer concurrentie van buiten. Bo vendien verliezen ze de inhoudelij ke leiding aan de Nederlandse Pu blieke Omroep (NPO). niet uit penarie door Peter Winterman DEN HAAG - De vervanging van ruim 10.000 brandweerportofoons loopt forse vertraging op. Leveran ciers ruziën al maanden over de aanbesteding, waardoor verouder de en vaak slechtwerkende brand weerportofoons nog altijd in ge bruik zijn. Ronald Kraan, Vakvereniging Brandweervrijwilligers Ronald Kraan, Vakvereniging Brandweervrijwilligers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5