van vijf vier zetels Vijftig banen minder bij waterschap Hertellen KOOPZONDAG 30 MAART ZEELAND 23 commentaar 'Bij tien stemmen verschil moet je altijd hertellen' Afslag A58 dicht 'Zout water in Volkerak trekt meer toeristen' VAN 13.00 TOT 17.00 UUR Het inkrimpen van de organisatie is onderdeel van een interne be zuinigingsoperatie. Die is noodza kelijk om grote kostenstijgingen (vooral bijdrage aan het landelijke programma voor dijkversterking) en dalende inkomsten (wegvallen jaarlijks dividend van de Neder landse Waterschapsbank) te kun nen opvangen, zonder de belastin gen aanzienlijk te verhogen. Tege lijkertijd wil het waterschap be hoorlijk kunnen blijven investe ren. Dit jaar gaat dat om een be drag van 61,5 miljoen euro. Momenteel loopt de bezuinigings operatie Scheldestromen 2.0, waar bij het streven is slimmer en zui niger te werken. Zo is het wagen park al uitgedund. Nu wordt voor al gekeken naar het eigen perso neel. Bij de buitendienst verdwij nen zestien arbeidsplaatsen. Dat werk wordt deels uitbesteed. Bij de binnendienst gaat het om ze ker dertig arbeidsplaatsen. „Er val len absoluut geen gedwongen ont slagen", verzekert dagelijks be stuurder Denis Steijaert. De in krimping gebeurt door natuurlijk verloop, herschikking en het aan bieden van seniorenregelingen. Dankzij alle maatregelen is het ge lukt de verhoging van de tarieven voor 2014 te beperken tot één pro cent. De Zeeuwse huishoudens ontvangen dit weekend de aan slag waterschapsbelasting, ver stuurd door samenwerkingsver band Sabewa Zeeland. In Goes, Borsele, Kapelle, Tholen, Reimers- waal, Terneuzen en Sluis krijgen de inwoners voor het eerst één ge combineerde aanslag, voor zowel de waterschaps- als de gemeente belastingen. In Hulst ontvangt men nog twee enveloppen. Door de samenwerking binnen Sa bewa bespaart het waterschap een miljoen euro. „We hopen dat we op termijn ook met de andere Zeeuwse gemeenten kunnen sa menwerken", zegt Steijaert. „Daar over zijn we continu in gesprek." „Dat is best wel een onhandig sys teem. De stembiljetten zijn groot en dan dat gedoe dat ze per partij en per kandidaat op een aparte stapel moeten worden gelegd. Het is gewoon onvermijdelijk dat er dan fouten kunnen worden ge maakt! En ook tijdens de piekmo menten op het stembureau kun nen er dingen gebeuren die niet kloppen. Mensen lopen naar bui ten met het stembiljet op zak bij voorbeeld. En leveren dat biljet aan het eind van de dag bij een an dere bureau toch nog in." Uit een inventarisatie van de PZC blijkt dat in meerdere gemeenten het verschil van het aantal stem men tussen twee partijen tien of minder was. In Terneuzen stem den 1377 mensen op D66 en 1385 op de lijst 55 Terneuzen. In Hulst eindigde Progressief Hulst (1827) nipt voor Groot Hontenisse (1818). En in Tholen ontliepen de SP (1595) en Algemeen Belang Tholen (1585) elkaar nauwelijks. In Goes bleef de SGP/CU 11 stem men voor op de PvdA/Groenlinks en sleepte daarmee een restzetel voor de neus van de linkerflank weg. Voor Pvd A-lijsttrekker Wierd Omta was dat verschil ech ter net te groot om, evenals zijn partijgenoten in Vlissingen, een hertelling aan te vragen. „Daar naast hebben wij geen reden om aan te nemen dat er fouten zijn ge maakt. En een hertelling zou ook zomaar nog eens in ons nadeel kunnen uitpakken." Lelieveldt pleit voor het instellen van een marge waarbinnen een gemeente standaard overgaat tot hertelling. „Dan krijg je daar ook geen discussie over." Die regel zou wat hem betreft moeten gel den wanneer een restzetel op het spel staat. Maar ook indien het verschil tussen de grootste en na volgende partij in absolute zin mi nimaal is. „Bij tien stemmen of minder moet je écht hertellen. Je wéét gewoon dat die fouten ge maakt worden." MIDDELBURG - Wegens de aanleg van een nieuwe rotonde is de af slag vanuit Middelburg naar de A58 richting Goes vanaf morgen tot en met vrijdag 11 april afgeslo ten. Het verkeer wordt omgeleid. De lijst van gemeen ten waar hertellin gen plaatsvinden is lang. Hier en daar belanden zetels ook daadwerke lijk bij een andere partij. Dat was gisteren het geval in Vlis singen, waar de Partij Souburg Ritthem de restzetel af moest staan aan de PvdA. Dat is pijn lijk voor de betrokkene. Het is bovendien slecht voor de ver houdingen in de gemeente raad. En het is eveneens slecht voor het aanzien van de ge meentepolitiek. Dat alles pleit voor een snelle herinvoering van de stemcomputer. Uiter aard een verbeterde versie, want de ministerraad besloot op goede gronden vanaf 2009 het stempotlood weer te gaan gebruiken. Is die verbeterde versie voor de volgende verkie zingen niet beschikbaar, dan moet het tellen zorgvuldiger gebeuren. Dus niet 's avonds na de verkiezingen, maar overdag, door een verse ploeg. En pas na een tweede telling zouden de resultaten openbaar gemaakt moeten worden. WILLEMSTAD - Het water in het Volkerak en het Zoommeer is nu van zo'n slechte kwaliteit dat wa terrecreanten het gebied mijden als de pest. Als het water weer zout wordt stijgt de kwaliteit en neemt de belangstelling voor Vol kerak-Zoommeer als verblijfsge- bied toe. Ondernemers staan in de rij om te investeren in waterrecreatie en daarom moet het kabinet in juli zeker besluiten Volkerak-Zoom meer te verzilten. Dat is in een notendop de inhoud van het Manifest Waterpoort dat in april wordt aangeboden aan mi nister Melanie Schultz van Hae- gen. Het is ondertekend door de provincies Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant en onder meer door de gemeente Tholen. Ook landbouworganisatie ZLTO en Na tuurmonumenten onderschrijven het stuk. Als de wateren tussen Zeeland en West-Brabant weer zout zijn zal een groot probleem worden opgelost: de overlast van blauwalg. Deze giftige plaag maakt waterrecreatie nu schier on mogelijk. Echt Youssef Bouziani VRIJDAG 28 MAART 2014 Sjaak Vermeulen, Alex Achterhuis, Albert Vader, Rijnco-Jan Suurmond Barend de Lange, Frances Oreel en Youssef Bouziani, de derde PvdA-er. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - Het Zeeuwse water schap Scheldestromen slankt fors af. In totaal verdwijnen zo'n vijftig arbeidsplaatsen, op een totaal van ongeveer 460. Dat gebeurt zonder gedwongen ontslagen. door Marcel Modde MIDDELBURG - „Ben je wel eens aan wezig geweest bij het tellen van de stemmen?" In de vraag van politico loog Herman Lelieveldt van Univer sity College Roosevelt klinkt enig begrip door voor de situatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 57