Vlissinger moet nu naar gesloten tbs-kliniek Slachtoffers babbeltruc 26 SCHOUWEN-DUIVELAND PARKINSON Kook en eettips van Parki's Kookatelier Belgische chefkok Yves Meersman geeft workshop over koken voor patiënten met Parkinson. Celstraf en boete voor geweld tegen agent Installatie Techniek Niewenhuijse Totaal installateur voor alle installaties in uw woning PARKINSONCAFÉ ZEELAND MIDDELBURG - Hij was de beste chefkok van België. Maar toen in 2009 Parkinson bij hem werd ge constateerd, moest Yves Meers man het rustiger aan gaan doen. Als kok stoorde hij zich eraan dat het wel altijd over medicatie ging, maar nooit over voeding. „Ik heb de vraag gesteld: welke invloed heeft voeding op het ziektebeeld? Maar de specialisten wisten het antwoord vaak niet. De diëtiste weet niet wat Parkinson is en de specialist weet niet wat de juiste voeding is." En dus heeft hij zelf een concept bedacht en boeken gepubliceerd over voeding voor mensen met Parkinson. Gisteren gaf hij een workshop tijdens het Parkinson- café Zeeland in Middelburg. „Ik wil patiënten advies geven over voeding: hoe breng je iets op smaak. En ik wil de voedingsin dustrie wakker schudden. En de medische wereld mobiliseren." Meersman was eerlijk over wat hij te bieden heeft. „We gaan de diëtist niet vervangen. En ik ga u ook niet het gerecht geven dat u gaat genezen." Maar tips om het eten beter, smaakvoller en gemak kelijker te maken, had hij wel. Parkinson is niet alleen die ziekte waarbij handen gaan trillen. Een ander symptoom is dat je moeilij ker kunt slikken en je verslikt. Dat kan tot complicaties leiden, maar het vermindert ook de zin om te eten. Terwijl je voedsel wel nodig hebt voor de energie en om actief te blijven. „De eetlust kun je ook opwekken", vertelde Meers man. Met geuren bijvoorbeeld. „Zoals vanille, rozemarijn, citrus, gember."Als je gaat eten, let er dan op dat je niet te veel eiwitten binnen krijgt, waarschuwde de chefkok. „Want te veel eitwitten kunnen ervoor zorgen dat de op name van het medicijn levodopa tot zeventig procent vermindert." Dat medicijn maakt dopamine aan en dat heb je nodig om goed te kunnen bewegen. Verstijving kan ook optreden in de slokdarm en dan wordt eten moeilijker. In thee en koffie zitten geen eiwit ten, dus dat mag je veel drinken, tipte Meersman. „Maar zonder sui ker en melk! Gebruik ook echte boter of olijfolie in plaats van har de vetten zoals margarine." De conclusie? „U mag alles eten, als het maar in beperkte mate is, en gevarieerd. En vers is niet al tijd beter. Vriesvers is soms beter en lekkerder." Kook alle componenten van een maaltijd - aardappels, pasta, vlees, vis, groenten - apart. Breng alles ook afzonderlijk op smaak. Als je slikproblemen hebt, prak alles ook apart en voeg na het stampen eventueel bouillon toe voor meer smeuiigheid en smaak. Serveer na het prakken het eten zo snel mogelijk om smaak- verlies tegen te gaan. Gemalen gerechten zijn min der lang houdbaar, dus bewaar die niet langer dan 48 uur. Zorg ervoor dat specerijen fijn gemalen zijn; grofgemalen spece rijen zorgen voor een kriebel in de keel en verhogen het risico op verslikken. Maak groenten klaar in een stoompan om het verlies van smaak en vitaminen te verminde ren. Neem plaats aan tafel in een goede houding, rechtop zittend, met' steun voor rug en voeten. Een goede houding vermindert het risico op verslikken. Blijf ook na de maaltijd nog even rechtop zitten. Ruik aan het eten voordat je de eerste hap neemt, want dit bevor dert de eetlust. Meer informatie is te vinden op www.parkiskookatelier. Volgens de behandelaars heeft hij zich 'onvoldoende aan de voor waarden gehouden'. Door die uit spraak wordt hij nu gedwongen opgenomen in een gesloten tbs-kliniek. Hiervoor zat hij in een andere kliniek en had hij een zekere vrijheid. H. werd - na een voorarrest van een dikke duizend dagen - veroor deeld voor drie diefstallen met ge weld, die in 2009 en 2010 plaats vonden. In mei 2010 werd een me debewoner van het Witte Huis in Vlissingen naar een pinautomaat getrapt en van twintig euro be roofd. Een gewelddadig bezoek aan een dealer leverde een tientje op en de oma van de Vlissinger werd eveneens gedwongen geld af te geven. In november 2009 was hij betrok ken bij twee pogingen om een snackbar in Heinkenszand en Oost-Souburg te overvallen. In Heinkenszand ging de kassa niet open. In Oost-Souburg kreeg hij een metalen bak naar zijn hoofd geslingerd en nam hij de benen. middelburg - De 22-jarige Vlissin ger JefFry S. verdwijnt voor negen maanden achter de tralies in plaats van de gevraagde twaalf maanden. De rechtbank in Mid delburg heeft dat gisteren beslist. Ook moet hij een agent die door hem werd mishandeld 350 euro betalen. Vorig jaar 29 november reed hij in de Hobeinstraat in Vlis singen met zijn scooter een agent aan die hem wilde fouilleren op verdenking van dealen. Uiteinde lijk ontdekte de politie 40 gram cocaïne in zijn onderbroek en in een tasje een vuurwapen en 16 amfetaminen. Volgens S. waren de drugs voor eigen gebruik. 'S-GRAVENPOLDER - Twee oudere dames zijn woensdag slachtoffer geworden van een babbeltruc. In 's-Gravenpolder werd een 98-jarige vrouw het slachtoffer van een 'verwarmingsmonteur'. Ze moest hem betalen. In Yerseke werd een 94-jarige vrouw slacht offer van een man die zich voor deed als monteur. Zij miste na af loop haar portemonnee met een aanzienlijk bedrag daarin. 'Let op met eiwitten' door Maurits Sep Yves Meersman (links) is een Belgische kok die zelf Parkinson heeft „Het gaat altijd over medicatie, maar nooit over voeding." foto Ruben Oreel Het Parkinsoncafé Zeeland vindt elke laatste donderdag van de maand plaats in grand café Buiten rust aan de Buitenruststraat in Middelburg. Het is een lotgenoten contact voor iedereen met Parkin son en familie uit Zeeland. Het duurt van 14.00 tot 16.00 uur. Het eerstvolgende is op donder dag 24 april. Dan is er een muziek- middag met Philharmonie 50 plus uit Oost-Souburg. Het Parkinsoncafé bestaat nu ruim twee jaar jaar. Volgens voorzitter Pieter Harsveldt zijn er in Zeeland 500 patiënten met Parkinson on der behandeling, maar zijn er nog eens honderden die niet weten dat ze de ziekte hebben. Meer info over het Parkinsoncafé: Ellen Kramer 0113-234729. www.pcafezeeland.nl MIDDELBURG - De rechtbank in Mid delburg heeft gisteren de tbs met voorwaarden, die de 23-jarige Vlis singer Jeffrey H. in februari 2013 kreeg, omgezet in een tbs met dwangverpleging. Havenweg 48b 4455 TG Nieuwdorp www.itn-nieuwdorp.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52