Overval op oma, kleinzoons voor rechter Wilders PARTIJ VAN DE ARBEID 4 BINNENLAND Na de verloren verkiezingen leek het stil te blijven bij de PvdA. De achterban roert zich nu alsnog. Het bejaarde slachtoffer was op de avond van 23 januari thuis in Klundert met een van haar klein zoons toen de woning bruut werd overvallen door, zo luidt al thans de verdenking van het Openbaar Ministerie, haar andere kleinzoon. „Hij gebruikte fors ge weld, knevelde zijn oma en zijn tweelingbroer en is er vandoor ge gaan met geld en de pinpas van oma", zegt woordvoerster Marti- ne Pilaar van het OM. Oma moest zich in het ziekenhuis laten be handelen en was zeer aangedaan. De Klundertse overvaller werd op 31 januari aangehouden, zijn twee lingbroer op 3 februari. „We vin den de rol van de kleinzoon die bij oma was dubieus", zegt Pilaar. „Het onderzoek is afgerond. Het OM heeft de overtuiging dat deze tweelingbroer, ook al heeft hij geen geweld gebruikt, wel betrok ken was bij de overval." Oma ont kent dat. „Ik weet zeker dat hij er niets mee te maken heeft", vertelt ze emotioneel aan de telefoon. Meer wil ze niet kwijt. Pilaar beaamt dat de verklaring van het slachtoffér ontlastend lijkt. „Oma weet van niks. Die heeft alleen gezien dat een van haar kleinzoons ook is vastgebon den. Dan lijkt het of hij er niets mee te maken heeft. Toch verden ken wij hem van betrokkenheid. Wij vermoeden dat wist van de plannen van zijn tweelingbroer." PW: ambassadeur moet nog veel leren De nieuwe Amerikaanse am bassadeur in Nederland, Ti mothy M. Broas, mag volgens Geert Wilders zeggen wat hij wil. Maar 'de man moet nog veel leren', zei Wilders giste ren in een reactie op uitspra ken van Broas. In een kennis makingsgesprek met journalis ten had de nieuwe ambassa deur gezegd dat de uitlatingen van de PW-leider over 'min der Marokkanen' in strijd zijn met de waarden die Nederland en de VS delen. Volgens Wil ders is die uitspraak van de am bassadeur 'een beetje klunge- Niet zweren op Allah „Zo waarlijk helpe mij Allah." Dat was de tekst waarmee het Haagse raadslid Kücük (Islam-Democra- ten) gisteren zijn eed wilde afleg gen. Burgemeester Van Aartsen stak daar een stokje voor. Kücük zwoer daarop alsnog: „Zo waarlijk helpe mij God almachtig." Problemen voedselbank Het wordt steeds drukker bij de voedselbanken. De 149 banken kunnen de vraag niet meer aan. „Het lukt ze niet om het snel groeiende aantal klanten van een volwaardig en gezond voedselpak ket te voorzien", liet Voedselban ken Nederland gisteren weten. Rutte sust kinderen op tv: geen uitzetting Kinderen hoeven niet bang te zijn dat ze het land uitgezet worden. Dat heeft minister-pre sident Mark Rutte gisteravond gezegd in het 'Jeugdjournaal'. De 'minder Marokkanen'-uit- spraak van PW-leider Geert Wilders heeft ook onder kinde ren veel los gemaakt, zo meld de het 'Jeugdjournaal' eerder deze week. De 13-jarige Hind eiste woensdagavond in het programma excuses van Wil ders. Rutte kreeg daar lucht van en belde zelf met het pro gramma om te vragen of hij kinderen in de uitzending per soonlijk mocht geruststellen. nasi' iinoororroq -xr/ragni oj Tuuisicqqj»! FERRY MINGELEN Ik kreeg een sms'je van Harm Beertema, de on- derwijsspecialist in de PW-fractie. 'Loyaliteit is het allerbelangrijkst. In het leven en in de politiek. En zeker in de PW'. Hij reageerde op het vertrek van zijn voorma lige politieke vrienden Van Kla veren en Van Vliet en de on rust in de PW-achterban. Of principes soms niet nóg belang rijker zijn, vroeg ik hem, maar daar reageerde hij niet op. Beertema schaarde zich direct al achter de leider. PW-justi- tiewoordvoerder Lilian Helder had daar meer tijd voor nodig. Pas na enkele dagen en een goed gesprek met Wilders doet ze weer mee. „Fractie weer Misschien heeft Marine Le Pen wel enige matigende invloed op Wilders. Of verzet de aard van het beestje zich daartegen? eendrachtig verder", meldde Wilders. Vraag is natuurlijk hoe lang dat zo blijft. „Garanties krijg je al leen op stofzuigers, aldus Wil ders. En PW-Kamerlid Dion Graus durft 'voor niemand meer de hand in het vuur te steken'. Eén grote vrienden club kortom. Ze houden elkaar nauwlettend in de gaten, maar als loyale volgelingen hebben ze weinig invloed op de koers van hun leider. De vraag blijft: Wat Wil Wil ders? Leert hij iets van de on rust in zijn partij? Het is na tuurlijk gemakkelijk om alle commotie rond 'Minder 'min der, minder Marokkanen', te wijten aan zijn politieke tegen standers en aan wat hij graag de 'Staatsomroep' noemt. Maar nu RTL, de Telegraaf en tal van politieke vrienden zich ook van hem afkeren en hij vijf tot zeven zetels verliest in de pei lingen, zou hem dat toch aan het denken moeten zetten. Heeft die provocerende, radica le koers wel toekomst? Zou een 'fatsoenlijke rechtse partij' niet veel meer kiezers kunnen trek ken? Door de samenwerking van de WD met de PvdA is er op de politieke rechtervleugel ge noeg ruimte. De vertrokken Jo- ram van Klaveren zoekt het in die richting, maar hij is geen Geert Wilders. Zou Wilders de zer dagen nog wel eens contact hebben met Marine Le Pen, de leider van het Franse Front Na tional? Het is een omstreden rechts-radicale politieke bewe ging met vreemde kostgangers, maar Marine Le Pen probeert de scherpe randen eraf te krij gen. Dat leverde haar in de afge lopen gemeenteraadsverkiezin gen grote winst op. Front Natio nal wordt een normale partij, was de conclusie. Wilders wil in het Europese Parlement nauw met Le Pen sa menwerken. Bij zijn 'minder, minder' optreden op de verkie zingsavond in het Haagse cafe De Tijd, stond op zijn spreekge stoelte een bordje:'Op naar 22 mei'. Het was dus in feite de start van zijn Europese campag ne. Een valse start? „Geert Wil ders blijft welkom", zei Steeve Briois, een kopstuk van het Front. Misschien heeft Marine Le Pen wel enige matigende in vloed op Wilders. Of verzet de aard van het beestje zich daar tegen, is Wilders te veel een po litieke vechthond die te lang opgesloten zit en alleen nog maar van zich afkan bijten? DEN HAAG - Geïrriteerd loopt PvdA-voorzitter Hans Spekman woensdagavond naar buiten. Hoe zo staan hier camerateams, foto grafen en verslaggevers voor de deur, moppert hij. Het antwoord laat zich raden: die staan hier omdat binnen op het partijkantoor aan de Herengracht in Amsterdam kaderleden van zo'n vijftig lokale afdelingen zo pas stoom hebben staan afblazen over de verloren gemeenteraads verkiezingen van de PvdA. Dus de vraag hoe de stemming is, leek gerechtvaardigd. Spekman had de bijeenkomst graag in stilte laten passeren. Met de Europese verkiezingen op komst zit de partijvoorzitter niet te wachten op meer gedonder of negatieve publiciteit. De afgelopen week was de PvdA er aardig in geslaagd die te ontlo pen. De heibel in de PW van Geert Wilders was een perfecte bliksemafleider, die alle andere Haagse kwesties overstemde. De onvrede in de partij sijpelt ech ter door. Lokale bestuurders en fractievoorzitters - die hun frac tie na de verkiezingen soms bijna gehalveerd zagen - wijzen voor een verklaring van de nederlaag naar het landelijke beleid en naar partijleider Diederik Samsom. Hij heeft de afgelopen periode vooral de - door linkse aanhang als rechts ervaren - kabinetsstand punten verdedigd. Daardoor is het authentieke PvdA-geluid on- hoorbaar.geworden. Dit kwam de partij tijdens de verkiezingen met name in achterstandswijken duur te staan, is de analyse. Daar bleef de traditionele PvdA-achterban massaal thuis. „Hij gedraagt zich als de veertiende minister uit het kabinet", schertst de voorzitter in Nijmegen, Hennie Derks. „In het kabinet hebben we Lodewijk As- scher al, Samsom moet de partij leiden", aldus Gert-Jan ten Cate van PvdA-Gelderland. Het leiderschap van Samsom wordt in de Kamerfractie niet openlijk betwist, maar vanaf de zijlijn wordt hij wel onder vuur genomen. In de Eerste Kamer is Adri Duivesteijn Samsoms kwel geest. De senator hint dat hij moet opstappen, in navolging van PvdA-lijsttrekkers in Amsterdam en Rotterdam. In deze krant stel de PvdA-prominent Jacques Wal lage dat zijn partij veel feller de strijd moet aangaan met de WD. door Mariëtte den Engelse KLUNDERT - Twee mannen moeten zich voor de rechter verantwoor den omdat zij betrokken zouden zijn bij een overval op hun oma. Het gaat om tweelingbroers van 32 jaar. DEN HAAG lig'- DEN HAAG HOUTEN DEN HAAG Samsom is nog door Sandra Donker Diederik Samsom staat de pers te woord daags na de gemeenteraads verkiezingen. foto David van Dam/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4