ING: vertrouwen in de woningmarkt stijgt Zaterdag 5 april is het Open Huizen Dag n ril 'km ril ff- 2 WONEN 52 O Driekwart van de woningbezit ters en starters op de woning markt denkt dat er op dit mo ment bij de aankoop van een huis meer onderhandelingsruim te is dan twee jaar geleden. Dat concludeert de ING, die elk kwartaal het vertrouwen in de woningmark onderzoekt. Bijna de helft van de starters is van plan dit jaar een huis te kopen. Bij de koopwoningbezitters is dat maar vijf procent. Die laatste categorie verwacht een stijging van de huizenprijs. Een op de vijf huiseigenaren overweegt op dit moment af te gaan lossen. Ruim een kwart heeft dat wel eens tussentijds gedaan. Het ge middelde bedrag wat in 2013 door huizenbezitters tussentijds werd afgelost, is bijna 15 mille. Drie op de tien koopwoningbe zitters verwacht dat hun woning 4-6 maanden te koop zal staan, een kwart verwacht dat dit maxi maal een jaar zal duren en 26% denkt dat dit langer dan een jaar duurt. De meest positieve wo ningbezitters (6%) verwachten dat hun huis binnen 3 maanden is verkocht. Op zaterdag 5 april houden de ma kelaars aangesloten bij de NVM een Open Huizen Dag. Thssen 11.00 en 15.00 uur is het mogelijk om huizen zonder afspraak te be zichtigen. Deze krant komt woensdag 2 april met een speciale bijlage, waarin een groot aantal 'open huizen' te vinden. Op www.nvm.nl is een verslag te downloaden, waarop bezoekers van de Open Huizen Dag hun be vindingen kunnen opschrijven. Denk aan: de staat van onder houd van het huis, de indruk van de tuin, de ligging van de wo ning, voorzieningen in de directe omgeving, de vraagprijs en de aan wezigheid van een bouwkundig rapport. De NVM geeft verder een aantal tips. Stel vooraf een wensenlijstje op, zoals het gewenste aantal slaapkamers, de afstand woon- en werkverkeer, winkels en scholen. Op de zaterdag kunnen ook nieuwbouwwoningen bezichtigd worden. In Zeeland is bijvoor beeld het Rossinipark in Goes te bekijken. Een overzicht is te vin den op www.openhuisnieuw- bouw.nl. John en Liesbeth Viguurs vielen dertien jaar geleden als een blok voor de karakteristieke woning uit 1830 aan de Schoolstraat in Hoofdplaat. Het stel uit Den Bosch heeft het pand met liefde gerestaureerd. Omdat de jaren inmid dels wat beginnen te tellen en het echtpaar de kinderen niet wil opzadelen met het onderhoud aan het huis, staat het te koop. Maar ze blijven wel in de streek wonen. ^bbdaere 26 TZ -r- Lh Hoe komt een stel uit het levendi ge Den Bosch in het rustige Hoofdplaat terecht? In Breskens lag de zeilboot en zo vertoefden John (68) en Liesbeth wekelijks in West-Zeeuws-Vlaanderen. Op weg naar huis doorkruisten ze altijd Hoofdplaat en elke keer weer werd hun blik getrokken naar Schoolstraat 11. John: „'Dit zou het wel eens kunnen worden', zeiden we tegen elkaar. Maar het huis stond helaas niet te koop." Kort daarna stond het huis op eens op Funda. John: „Ik heb het toen in the blind gekocht. Meteen." Het huis bleek te kampen met nogal wat achter stallig onderhoud. John: „Dat stond me juist wel aan. Handen uit de mouwen en aanpakken maar. Ik ben gelukkig wel handig en heb veel zelf kunnen doen." Alles, maar dan ook alles is aangepakt. Overal liggen nieuwe eikenhouten vloeren, op de hal en de keuken na, waar de ori ginele tegels behouden zijn gebleven. Ook de muren zijn opnieuw gestuct. De grootste verras sing kwam echter vanonder de verlaagde pla fonds. Niet alleen bleken de plafonds een volle meter hoger te zijn, ze waren ook nog eens voorzien van rijkelijk versierde ornamenten en brede kooflijsten. De ornamenten bleken goed geconserveerd te zijn, zelfs de engeltjes hadden allemaal hun vleugeltjes nog. De brede hal met authentieke rode tegelvloer deelt het huis precies doormidden. Links is de woonkamer en suite, met de originele deuren en marmeren schouwen. De achterkamer noemt John zijn 'botenkamer', aangezien de wanden volhangen met schilderijen van zeilbo ten. „Allemaal van lokale kunstenaars." Rechts achter de monumentale voordeur is de eetkamer, een pantry, of zoals John zegt 'de kof- fiekeuken' en de echte keuken. De authentieke groene tegelvloer en de granieten gootsteen met waterpomp zijn er nog. Maar ook heden daags comfort en luxe, zoals een vrijstaand for nuis en een vaatwasser. Boven zijn vier slaapkamers en ook op de zol der is slaapgelegenheid. De huis telt twee grote badkamers en drie toiletten. John: „Je kunt hier veel mensen ontvangen. Dat is wel fijn, want je kunt hier in de buurt best wel knap eten en dan dan iedereen gezellig blijven logeren." Het voorste gedeelte van het huis is onderkel- derd. Het had zomaar gekund, maar John heeft er geen wijnkelder van gemaakt. „Wijn is om te drinken, niet om te bewaren." Het stel zoekt dan wel graag de gezelligheid op, maar daarvoor hoeven ze Hoofdplaat niet uit. Ze vertoeven op een van hun eigen terrassen in de grote tuin of trekken het dorp in. „De bewo ners van Hoofdplaat zijn top! Het is hier altijd feest! De mensen zijn lekker direct tegen elkaar en dat komt goed uit, want je kunt niet directer zijn dan een Bosschenaar." Hoewel het liefde op het eerste gezicht was met het huis, doen John en Liesbeth er toch weer afstand van. Met pijn in het hart, dat wel. John: „We hebben ook nog steeds ons huis in Den Bosch en we verdelen onze tijd tussen Bra bant en Zeeuws-Vlaanderen. We worden in middels ook wat ouder en met een huis als dit ben je nooit klaar. Je kunt niet lekker achter over gaan zitten leunen, er is altijd wel wat te doen. Onze kinderen en kleinkinderen wonen in de Randstad en we willen hen niet opzade len met onderhoud aan de panden. Daarom hebben we besloten te verkopen en te gaan hu ren. Wel in West-Zeeuws-Vlaanderen. We heb ben dan wel geen boot meer, maar de Bourgon dische sfeer die hier hangt, daar houden we toch wel erg van." De Bosschenaren zijn in die dertien jaar toch al aardig ingeburgerd. In de voortuin wappert de Zeeuws-Vlaamse vlag in top. Het stel doet met hun woning mee aan de Open Huizenroute op zaterdag 5 april. Ze hopen op veel volk dat ze met veel plezier zullen rondleiden. Gezellig een appeltaart bakken, daar doet John niet aan. „Appeltaart? Echt niet! Dat wordt natuurlijk een Bossche Bol of een warm worstenbroodje!" I Q- Bosschenaren vielen op de Bourgondische sfeer door Sheila van Doorsselaer s John Viguurs: „We hebben niet verbouwd, we hebben gerestaureerd. Dat is wezenlijk anders." foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42