hing ik mijn kast aan het plafond. Ook de klimaatverandering heeft invloed op hoe we wonen: de relatie tussen binnen en bui ten wordt sterker." Scholten Baijings voegde klokjes en pos ters toe aan de PS Collectie. „We wilden geen meubel ontwerpen. We bleven dicht bij onszelf, dus kozen we voor papier en een poëtische invalshoek. De posters zijn een soort venster aan de muur. Bewust ab stract en voorzien van veel reliëf. Ikea heeft al genoeg posters met schattige konijntjes. De klokjes zijn praktisch én een decoratief sieraad dat je aan een spijker of stopcontact kunt hangen." De Franse ontwerpster Matali Crasset ont wierp een bijzondere kast voor de collec tie. „Veel mensen vinden het leuk hun Ikea- meubel persoonlijkheid te geven. Daarop heb ik ingespeeld door de kast, die eruit ziet als een soort kooi, gekleurde labels te geven, die je naar eigen inzicht in de kooi kunt klikken. Zo ontstaat niet alleen een kast, maar ook een kunstwerk. Het zou leuk zijn als klanten wereldwijd hun mo zaïekpatronen met elkaar delen. Ook dat is co-creatie op de vierkante meter." Wonen op een opper vlakte van minder dan 30 vierkante me ter komt steeds vaker voor. En niet alleen in grote steden als Hong Kong. Ook in Nederland kiezen jonge mensen en gezin nen steeds vaker voor minder woonruimte, omdat ze in de grote stad willen wonen. Bovendien verhuizen ze relatief vaak, waardoor meubels makke lijk inzetbaar moeten zijn in verschillende situaties. Ikea - altijd al bedenker van oplossingen voor klei ne woonruimten - be steedt met de nieuwe PS Collectie (een tweejaarlijk se collectie, die wordt ont wikkeld met externe top ontwerpers en die dit jaar On the move is gedoopt) extra aandacht aan het effi ciënt benutten van elke vierkante centimeter in huis. Ikea koos voor het concept co-creatie. Vijftien ontwerpers zochten in het Zweedse Almhult, de bakermat van Ikea, samen naar ultieme producten. On der leiding van een team vaste Ikea-ontwer- pers. Hierna mochten jonge designstuden ten uit Kopenhagen hun mening geven over 150 ontwerpen. Vanwege hun stijl en kleurgebruik nodigde Ikea ook het Neder landse ontwerpduo Scholten Baijings uit mee te werken. Stefan Scholten: „Toen we hier ruim twee jaar geleden voor werden gevraagd, twijfelden we even. Dat kwam door de co-creatie. Wij doen dat samen al de hele dag, om dan ook nog met andere ontwerpers te moeten overleggen... Wer ken voor Ikea op zich was geen probleem. We vinden het fijn zowel .unieke objecten als spullen voor de massa te ontwerpen. Ook de andere ontwerpers kwamen met goede ideeën. We besloten dat simpelweg wieltjes onder elk meubel schroeven geen originele oplossing is voor klein wonen." „Het spreekt me aan het interieur op een nieuwe manier te benaderen. In een kleine ruimte spelen aspecten als materiaalge bruik en compositie een grote rol. Als je weinig plek hebt, ga je anders denken en kijken. Ik woonde als student klein, dus Er leven voor het eerst in de historie meer mensen in de stad dan op het platteland. Dat inspireerde Ikea tot de nieuwe PS Collectie: On the move. vrijdag 28 maart 2014 Bourgondisch paleisje bruist in Hoofdplaat PAGINA 2 EN 3 Meesterschilder kan bijna elk materiaal imiteren PAGINA 4 EN 5 Foto hierboven: Stefan Scholten met zijn klokken uit de PS Collectie. Grote foto: Kunstwerk en kast in één: het ontwerp van Matali Crasset Foto links: Bankje uit de nieuwe PS Collectie. Foto linksboven: Hoekkast, poten kunnen eraf. foto's DesignPress De nieuwe PS Collectie is officieel vanaf 1 april in elke Ikea-vestiging (behalve Utrecht) verkrijg baar. In sommige winkels liggen nu al PS produc ten. De PS Collectie bevat geen grote meubels, maar 51 producten die makkelijk zijn te verplaat sen of zijn aan te passen aan de ruimte. ©reageren? wonen@depersdienst.nl Benut elke centimeter door Suzanne Dijkstra

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 41