A-woord zorgt voor spanning in Maleisië I I i Positie van werksters verbeteren kost veel geld I Fietsreizen IN HET NIEUWS 3 Positie van witte werksters is niet best en wordt onbedoeld slechter door een internationaal verdrag. 314 424 464 464 11 AMSTERDAM - „Ondanks bedrij ven als Homeworks zal de zwarte werkster blijven bestaan. Omdat zwart werken voor veel mensen, zowel de opdrachtgever als de werkster zelf, een oplossing is. Die hebben geen behoefte aan een fiscale regeling." Dat zegt Ma rieke Zwagerman van Home works, dat zevenhonderd hulpen door heel Nederland aan het werk heeft. Het bedrijf brengt voor die werksters 16,50 euro per uur in re kening. Na aftrek van de kosten krijgen zij 11,70 euro in handen. „Of iets minder, als de schoon maaksters besluiten een deel in een spaarpotje te stoppen dat aan gewend kan worden bij ziekte of voor de vakantie. Dat geld sparen wij dan voor hen." Zoals Homeworks zijn er tiental len bedrijfjes die 'witte werksters' aanbieden. Dat kan omdat in Ne derland sinds 2007 de Regeling Dienstverlening aan Huis bestaat. Die houdt in dat particulieren die iemand minder dan vier dagen per week in dienst hebben geen belastingen en premies hoeven af te dragen. Daar staat tegenover dat de werknemer ook minder so ciale zekerheid heeft. Zo hoeft voor ontslag geen toestemming gevraagd te worden bij het UWV en is er geen recht op'WW. „Het grote probleem is dat Nederlan ders niet het volledige wettelijk minimumloon voor dit werk over hebben", zegt Ella Kalsbeek, die onderzoek deed naar de positie van huishoudelijk werkers. „Uit onderzoek blijkt dat we een tien tje per uur willen betalen. Het vol ledige minimumloon staat op on geveer 21 euro." Als Nederland het internationale verdrag over huishoudelijk werk ratificeert, moet het de Regeling Dienstverlening aan Huis schrap pen. Immers, dan moeten alle werknemers volledig gelijk wor den behandeld. Dat zal gevolgen hebben voor bijvoorbeeld de 31-ja- rige Naomi Shanks uit Uithoorn. Zij werkt 21 uur per week via Ho meworks. Het geeft de geschei den Shanks precies de vrijheid die ze nodig heeft voor de opvoe ding van haar twee zoontjes. „Ik werkte eerst via een ander bu reau, maar daar werd mijn con tract niet verlengd. Een aantal van mijn zorgcliënten is meever huisd naar Homeworks. Hun huis houdelijke zorg wordt betaald vanuit het persoonsgebonden budget (pgb). Dat ik wat extra kan doen voor mijn klanten, maakt het werk juist zo leuk. Mis schien zou ik zwart wel meer kun nen verdienen, maar ik kan nu af en toe een dag vrij nemen en als ik ziek ben, krijg ik doorbetaald. Probleem is dat Nederlanders niet het minimumloon voor dit werk over hebben Dat zijn voor mij belangrijke ver worvenheden die je niet hebt als je zwart werkt. Daar komt bij dat Homeworks mijn facturen ver zorgt: dus ook daar heb ik geen omkijken naar." Als de Regeling Dienstverlening aan Huis wordt afgeschaft, moet er volgens Homeworks wel iets vervangends komen. „Anders wordt het huishoudelijk werk on betaalbaar. Dat zal weer tot ge volg hebben dat alle werksters hun werk zwart gaan doen. Ik ge loof niet dat dat echt het doel is van deze regering", aldus Marieke Zwagerman van Homeworks. De commissie-Kalsbeek heeft on derzocht wat twee alternatieve systemen voor de huidige rege ling gaan kosten. Aan beide hangt een fors prijskaartje: tussen de 900 miljoen en 1,2 miljard. Daar staat de verwachting tegenover dat zo'n 45.000 schoonmaaksters legaal zullen worden - die beta len dan dus belasting over hun in komen. Bovendien wordt het zwarte circuit zo uitgehold. Naar schatting 70 procent van het schoonmaakwerk aan huis wordt zwart verricht. Zoals de illegaal in Nederland verblijvende Brazili aanse Eliciane: ze rekent 12,50 eu ro per uur. „Daar kan ik prima van leven." DEN HAAG - Alfahulpeji in de thuiszorg en gastouders aan huis moeten een betere rechtspositie krijgen. Dat kost de overheid jaar lijks 150 tot 200 miljoen euro. De commissie-Kalsbeek wil verder dat de positie van werksters wordt verbeterd. Op dit moment vallen alfahul pen, gastouders en werksters die minder dan vier dagen per week bij een particulier in dienst zijn onder de Regeling Dienstverle ning aan Huis. De werkgevers hoeven geen belastingen en pre mies af te dragen. De werknemer heeft minder sociale zekerheid. Zo wordt iemand bij ziekte slechts zes weken doorbetaald, in plaats van twee jaar voor gewone werknemers. Ook wordt er geen pensioen-, WAO- of werkloos heidspremie betaald. Bij ontslag is er dus ook geen recht op WW. Een commissie onder leiding van oud-staatssecretaris Ella Kalsbeek onderzocht in opdracht van het kabinet hoe de positie van deze 'witte werksters' kan worden ver beterd, als Nederland het ILO-ver- drag (de internationale werkne mersorganisatie) ratificeert. Dat stelt dat 'domestic workers' dezelf de rechten moeten krijgen als ge wone werknemers. Twee methodes, de Belgische Dienstencheque (die gesubsidi eerd wordt door de overheid) en de fiscale aftrekbaarheid zijn on der de loep genomen. 'Beide va rianten zullen de positie verbete ren.' Probleem is dat beide syste men nogal fraudegevoelig zijn. „Want als ik een dienstencheque van 10 uur koop en mijn nichtje aan het werk zet, wie controleert of ze werkelijk 10 uur heeft ge werkt", aldus Ella Kalsbeek. De commissie pleit voor een expe riment. Mocht minister Asscher (Sociale Zaken, PvdA) besluiten het huidige systeem in stand te houden en het ILO-verdrag niet te ondertekenen, dan moet er meer bekendheid gegeven wor den aan de Regeling Dienstverle ning aan Huis om zwart werk te gen te gaan. „Op dit moment ken nen weinig mensen de regeling en wordt er dus ook weinig ge bruik van gemaakt", zegt Kals beek. Asscher wil binnen het kabinet verder praten over de onderkant van de arbeidsmarkt. „Voor de alfahulpen is er 100 miljoen. En verder moeten we de Regeling dienstverlening aan Huis beken der worden. Dan doen we het mis schien nog niet goed, maar zijn mensen niet veroordeeld tot zwart werk." De reden: Ultraman wordt door andere superhelden Allah ge noemd. In het Maleis betekent dat naast 'god' ook 'wijze oudere'. „De strip beschadigt het geloof van moslimkinderen als ze geen verschil zien tussen Allah en Ul traman", schrijft het Maleisische ministerie van Binnenlandse Za ken in een toelichting op het ver bod. Het stripverbod is het zoveelste incident temidden van oplopende spanningen tussen moslims en christenen in Maleisië. Die onrust begon toen de regering christe nen verbood om God nog langer Allah te noemen. Alleen moslims mogen de naam Allah gebruiken, vindt de overheid. Bijbels in de lokale taal, waarin God is vertaald als Allah, zijn in beslag genomen. Een katholieke krant mag het A-woord ook niet meer gebruiken. De kwestie ligt nu voor bij de hoogste rechters van het land. Terwijl die hun tijd nemen, groeit de lijst met incidenten, vooral in George Town, de hoofd stad van deelstaat Penang. Eind ja nuari werden in de stad twee mo lotovcocktails naar een katholieke kerk gegooid. Dat gebeurde om de hoek van de Straat van de Reli gieuze Harmonie en een dag na dat er bij verschillende kerken in de stad plots spandoeken hingen met de voor moslims provoce rende tekst 'Ik ben Allah en Jezus is mijn zoon'. Wie de spandoeken heeft opge hangen en wie de molotovcock tails heeft gegooid, is niet duide lijk. Priester Michael Cheah (55) zegt dat zijn parochie niets te maken heeft met het spandoek dat in eens voor zijn kerk hing. „We hebben wel betere dingen te doen met onze tijd en geld dan zulke spandoeken ophangen." 9 - Compleet verzorgd Nu tot 70,- korting!0 5 dagen v.a. Ca naar Kras.nl/rietsbus of bel 0900-9697, KRAS cp VRIJDAG 28 MAART 2014 Hulp voor de hulp door Wilko Voordouw Ella Kalsbeek door onze correspondent Remko Tanis GEORGE TOWN - Ultraman is versla gen. De Japanse stripheld is gesneu veld in een taalstrijd in Maleisië. De overheid heeft het stripboek verboden. Incl. Comfort Class busreis, ontbijt, diner en Nederlandse reisleiding. Neem gratis uw fiets mee of huur voordelig een Gazelle toerfiets of E-Bike. 100% vertrekgarantie! Belgische Kust Vlaanderen Op sportieve wijze genieten van de kust, bad plaatsen en het natuurreservaat Doornpanne. Óók Herdenkingsroute door de Westhoek Zie: Kras.nl/46181 Dresden Elbe Radweg Langs de Elbe loopt een van de mooiste fietsroutes j van Duitsland. Ontdek wijnsteden en Dresden. Vernieuwde fietsroutes Zie: Kras.nl/46018 Het Spreewald Aanrader voor natuurliefhebbers! Beschermd natuurgebied met een unieke flora en fauna. Verblijf in uitstekend 4-sterren hotel Zie: Kras.nl/46052 De Beierse Allgau Voor de sportieve fietser. Fiets tussen bergen en meren naaf sprookjesachtige kastelen. Geliefd hotel met bijzonder goede keuken Zie: Kras.nl/46172 5 dagen v.a. 7 dagen v.a. 7 dagen v a. 8 dagen v.a. 314 Prijzen per persoon o b.v. 2 pe^onen excl. res&verin0fêbsten en Calami i a *ék - ',\A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 3